Tuliszków: Radosny obrzęd zakończenia żniw w Grzymiszewie w podziękowaniu za plony

Dożynki Grzymiszew

Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki i złożenie właścicielowi pola wszystkiego, co dała matka ziemia w czasie pracy żniwnej. Za nami Gminno-Parafialne Dożynki w Grzymiszewie. Mieszkańcy Tuliszkowa i okolic oprócz modlitwy podczas mszy świętej, części obrzędowej oraz jubileuszu OSP mieli okazję skosztować pysznego jedzenia i podziwiać występy lokalnych artystów.

Korowód dożynkowy przeprowadziła Orkiestra Dęta Miejsko - Gminny Ośrodka Kultury w Tuliszkowie oraz zespoły Wrzos i Wrzosik z Imiełkowa. Gminę w tym roku dumnie reprezentowali starostowie- Bożena Podębska z Krępy oraz Paweł Gronostaj z Grzymiszewa.
Pani Bożena od 27 lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. Zajmuje się głównie hodowlą bydła mlecznego i opasowego. Posiada 10 sztuk krów mlecznych i 20 sztuk bydła opasowego. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Wyposażone w dwa ciągniki i kompletny park maszynowy.

Paweł Gronostaj z Imiełkowa gospodarstwo rolne przejął po rodzicach w 2017 roku. Ma ono powierzchnię 15 ha i tworzy je 45 działek. Dużą część stanowią łąki, a na pozostałym areale uprawiane są zboża i ziemniaki. Główną specjalizacją gospodarstwa jest hodowla bydła opasowego.

Uroczystą chwilą było pokrojenie chleba i częstowanie nim uczestników dożynek.

Chwilę później głos zabrał gospodarz tuliszkowskiej ziemi, burmistrz Tuliszkowa Grzegorz Ciesielski.

-Kolejny raz jest mi dane uczestniczyć w najważniejszym od wieków święcie polskiej wsi i złożyć wyrazy uznania i podziękowania za rolniczy trud. Tradycyjny bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna, przekazany przez starostów dzisiejszych dożynek na moje ręce, to najwspanialszy symbol waszej pracowitości, gospodarności, troski o lepsze jutro- mówił burmistrz.

Ważnym elementem uroczystości była prezentacja i ocena wieńców dożynkowych, które wykonane zostały przez delegacje poszczególnych sołectw. Komisja konkursowa oceniała dzieła mieszkańców Grzymiszewa, Kiszew, Nowego Świata, Ogorzelczyna, Piętna, Rudy, Smaszewa i Wymysłowa. Ostatecznie za najpiękniejszy wieniec uznano ten, wykonany przez przedstawicieli Grzymiszewa.

Gratulacje i podziękowania dla rolników i druhów przekazali zaproszeni goście. Głos zabrał między innymi starosta turecki Mariusz Seńko.

- Uroczystość w tym miejscu jest mi wyjątkowo bliska, ponieważ pochodzę z tej gminy i z tej parafii zanim zmieniłem miejsce zamieszkania. Dzisiejsze święto to święto rolników, święto plonów. Dlatego dziękuję bardzo za waszą pracę, za trud który wkładacie w codzienne działania po to by podtrzymywać tradycję, by ukochana ziemia wydawała plony, które dalej trafiają na nasze stoły- mówił starosta turecki.

Podczas uroczystości odbył się również konkurs na najlepszy chleb. Pierwsze miejsce zajęła Janna Zajdel, a drugie Eugenia Borowska. Najpyszniejsze ciasto w tym roku upiekła Jadwiga Wieruchowska i Maria Dębowska.

Na koniec przed publicznością wystąpiły zespoły „Jesień” z Tuliszkowa i „Jankowe Dziewczyny” z Piętna. Do późnych godzin wieczornych uczestników dożynek zabawiał zespół Dance Express.
Tuliszków: Publikacje, odznaczenia i inwestycje na...
Rodzinnie i wesoło na placu Zawiszy

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.