Władysławów: Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy, czyli szkolenie dla rolników

Spotkanie z rolnikami

We wtorek, tj. 21 marca 2023 r., rolnicy z gminy Władysławów wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Turku dotyczącym nowych zasad płatności w rolnictwie. Jednym z zaszczytnych gości był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik.

Program konferencji szkoleniowej obejmował szerokie zagadnienia, takie jak zmiany obowiązujące od 2023 roku w związku z wprowadzeniem Krajowego Planu Strategicznego, w tym wzmocniona warunkowość, ekoschematy, podstawowe informacje pozwalające rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe, a także bieżące tematy z zakresu wsparcia rolnictwa.

W szkoleniu wziął udział Minister Ryszard Bartosik, Wójt Gminy Elżbieta Klanowska, a także Piotr Szewczyński – z-ca Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Turku oraz Kierownik PT KRUS w Turku Robert Żółtaszek oraz zainteresowani rolnicy.

O szczegółach dotyczących chociażby wymogów i norm wzmocnionej warunkowości, ekoschematach czy mechanizmach wsparcia dochodów opowiadali specjaliści, m.in Elżbieta Dryjańska z WODR w Poznaniu. Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich. W ramach ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z obszarami z roślinami miododajnymi, prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, biologiczną ochroną upraw, retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych, dobrostanem zwierząt, czy też rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi.

źródło: wladyslawow.pl

Druhny i druhowie z OSP Turek podsumowali rok
Malanów: Młodzież Zapobiega Pożarom – poznaliśmy l...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 07 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.