Władysławów: Forum potrzeb i problemów rolników

Forum Rolnicze we Władysławowie

Rolnicy, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji i agend związanych z rolnictwem i rozwojem wsi spotkali się w Domu Rolnika w Russocicach (gmina Władysławów), aby uczestniczyć w Forum Rolniczym Powiatu Tureckiego. Spotkanie miało na celu przybliżenie najistotniejszych tematów związanych z funkcjonowaniem wsi, a oprócz wystąpień zaproszonych gości przewidziano także dyskusję z udziałem rolników.

Wielkopolskie Fora Rolnicze to cykliczne spotkania, z założenia organizowane raz w roku. Są miejscem nie tylko przekazywania nie tylko istotnych z punktu widzenia rolników informacji, ale też wsłuchiwania się w ich problemy. Organizowane w całym województwie fora cieszą się dużą popularnością, a w zebraniach udział bierze wiele instytucji na stałe współpracujących z rolnikami. Zebranych, wśród których znaleźli się parlamentarzyści - posłowie Ryszard Bartosik i Leszek Galemba oraz włodarze powiatu tureckiego i poszczególnych gmin, a także oczywiście rolnicy.

Przybyłych na spotkanie powitał przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Krzysztof Kałużny. Wszyscy goście rolniczego forum po krótkim wprowadzeniu mieli okazję także zapoznać się z charakterystyką gminy Władysławów, która w tym roku była gospodarzem spotkania.

W dalszej części forum kierownik biura powiatowego ARiMR w Turku, Jan Smak opowiedział o działaniach uruchamianych w ramach Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Poruszono również zagadnienie zwiększenia wykorzystania białka paszowego, w tym promocji soi non GMO.

Głos zabrał między innymi Arkadiusz Janaszkiewicz z Komendy Powiatowej PSP w Turku, który wyjaśnił zasady BHP gospodarstwach rolnych. Osobnym punktem było omówienie zagadnień z zakresu problematyki chorób zakaźnych, w tym zagrożenia ze strony ASF i ptasiej grypy. Prezentacji w tym temacie dokonał Jan Radzimski, powiatowy lekarz weterynarii. W programie spotkania ujęto również rozmowy o wsparciu dla Kół Gospodyń Wiejskich i promocji regionalnej kuchni. Głos w istotnych sprawach zabrali również chętne osoby, które z chęcią odpowiadały na zadawane pytania. Prezentacje na temat degradacji jakiej uległo dno koryta rzeki Warty w związku z istniejącym zbiornikiem Jeziorsko oraz problemów z tym związanych przedstawił zastępca burmistrza Dobrej Przemysław Tomczak.

Forum Rolnicze Powiatu Tureckiego zorganizowano pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Ardanowskiego.

Prezydent podzielił radnych. „(Nie)poważnie” o obo...
Gm. Turek: Planują, budują i remontują

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.