Za plon i trud – rolnicy z Turku i gminy Turek świętowali dożynki

Dożynki w Słodkowie

Sierpień dla rolników oznacza przede wszystkim koniec żniw. To czas nie tylko wytężonej pracy, ale też zabawy, bo zebranie plonów trzeba uczcić dożynkami. W niedzielę, 26 sierpnia świętowali gospodarze z Turku i gminy Turek.

Tegoroczne Gminno-Miejsko-Parafialne Dożynki odbywały się w Słodkowie. Tradycyjne święto plonów jest wyrazem radości i dziękczynienia za zebrane plony i szacunku za całoroczną pracę nie tylko dla rolników, ale też sadowników, ogrodników i działkowców. W barwnym korowodzie można było podziwiać delegacje z okazałymi wieńcami. Dożynkowe wieńce są symbolem udanych zbiorów i urodzaju. Wieniec musiał być wypleciony ze wszystkich zbóż: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, a oprócz nich często owoce jarzębiny, jabłka, warzywa i kwiaty. Niekiedy pleciono sześć niewielkich wieńców – osobno z pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, grochu i orzechów laskowych. Często pleciono wieńce na drewnianych, wiklinowych lub zrobionych ze słomianych warkoczy obręczach związanych w kształt korony węgierskiej.

Podczas polowej mszy świętej dziękowano za szczęśliwe zbiory i modlono się o pomyślność na kolejne lata. Następnie gospodarze tegorocznych dożynek – wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk, burmistrz Turku Romuald Antosik, ksiądz kanonik Stanisław Nasiński – probosz parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Obrzębinie oraz starostowie dożynek – Jolanta Włodarska i Piotr Dewicki – powitali zaproszonych gości.

Starościna tegorocznych dożynek to mieszkanka Słodkowa. Posiada 13ha gospodarstwo, w którym zajmuje się hodowlą bydła opasowego i trzody chlewnej. Ma dwoje dzieci i jednego wnuka.

Starosta – Piotr Dewicki jest mieszkańcem Turku. Od 22 lat uprawia działkę ogrodniczą przy ul. Konińskiej. Jest także cenionym działaczem społecznym. Jako strażak – ochotnik został odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Pan Piotr to także honorowy dawca krwi, za co odebrał odznakę „Zasłużony dla zdrowia narodu”. Został także uhonorowany medalem „Za zasługi dla miasta Turku”.

Zarówno gospodarze dożynek, jak i zaproszeni goście w swoich wystąpieniach podkreślali, jak duże znaczenie ma wysiłek wkładany przez rolników w ich codzienną pracę i jak wiele problemów mają oni do pokonania.

-Choć praca rolnika wydaje się dzisiaj być łatwiejszą niż kiedyś warunki życia na wsi systematycznie się poprawiają to nie zmienia to faktu, że zawód rolnika cały czas pozostaje jednym z najcięższych kawałków chleba. Zawodem ciągle niedocenianym. A rolnicy, jak to oni- rzetelnie, uczciwie, pracowicie wykonują codziennie swoje obowiązki. Skromnie, oczekując przecież niewiele. Docenienia wysiłków, godnej zapłaty za ich pracę oraz wdzięczności. Nawet tylko od czasu do czasu, by mieć motywację do działania – mówił w okolicznościowym wystąpieniu wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk.

Zanim między wszystkich uczestników dożynek podzielono tradycyjny bochen chleba wypieczony z ziaren z tegorocznych zbiorów wręczono odznakę honorową „Za zasługi dla miasta Turku”. Na wniosek radnej Elżbiety Niespodzianskiej otrzymała ją Zofia Kolenda.

Ważną częścią obrzędów dożynkowych jest także wybór najpiękniejszego wieńca. W tym roku na dożynkach powiatowych gminę i miasto Turek reprezentować będzie wieniec przygotowany przez gospodarzy z Pęcherzewa.

Dożynki to nie tylko barwne i radosne uwieńczenie żniw. To także okazja do wspólnego kontynuowania pięknych polskich tradycji, biesiady i dobrej zabawy przy ludowej muzyce. Stąd obecność w Słodkowie takich zespołów jak „Znad Swędrni” z Goszczanowa czy malanowskiej „Tradycji”. Po części obrzędowej wszyscy bawili się jeszcze długo tym razem przy nowoczesnych aranżacjach zespołu Progres.

Kawęczyn: Żdżary pięknieją – jest miejsce do rekre...
Tuliszków: Wypadek w Grzymiszewie. Kierowca wjecha...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - E. Maciejewski w środa, 29 sierpnia 2018 23:14

Chodzi o zwykły szacunek, zachowanie godności i o normy moralne - wobec
społeczeństwa i władz państwowych !. Jeśli to prawda, że organizatorzy Dożynek,
czyi wójt i burmistrz nie pozwolili na odczytanie przedmiotowego Listu, to :

1. Podważono autorytet Pana Premiera Rządu
Rzeczypospolitej Polskiej,

2. Podważono autorytet Posła RP,

3. Zlekceważono uczestników Dożynek, którzy z ciekawością oczekiwali na
informacje od Pana Premiera.

Powyższe świadczy, że lokalne samorządy nie stosują się do zasad demokracji i
pluralizmu, lecz to trąca wręcz o anarchię !!!! Widocznie określenie
"Samorząd" kojarzy się z tym, że "sami mogą się rządzić",a
gdzie podmiotowość człowieka !!!

Chodzi o zwykły szacunek, zachowanie godności i o normy moralne - wobec społeczeństwa i władz państwowych !. Jeśli to prawda, że organizatorzy Dożynek, czyi wójt i burmistrz nie pozwolili na odczytanie przedmiotowego Listu, to : 1. Podważono autorytet Pana Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, 2. Podważono autorytet Posła RP, 3. Zlekceważono uczestników Dożynek, którzy z ciekawością oczekiwali na informacje od Pana Premiera. Powyższe świadczy, że lokalne samorządy nie stosują się do zasad demokracji i pluralizmu, lecz to trąca wręcz o anarchię !!!! Widocznie określenie "Samorząd" kojarzy się z tym, że "sami mogą się rządzić",a gdzie podmiotowość człowieka !!!
Gość - E. Maciejewski w poniedziałek, 27 sierpnia 2018 22:05

W czasie wystąpienia Pan Poseł R.Bartosik oznajmił uczestnikom Dożynek, że będzie odczytany List Intencyjny od Premiera Rządu M. Morawieckiego. Jednak zapowiadany List - mimo ciekawości i zainteresowania obecnych - nie został odczytany ! Proszę organizatorów Dożynek o wyjaśnienie tego faktu.

W czasie wystąpienia Pan Poseł R.Bartosik oznajmił uczestnikom Dożynek, że będzie odczytany List Intencyjny od Premiera Rządu M. Morawieckiego. Jednak zapowiadany List - mimo ciekawości i zainteresowania obecnych - nie został odczytany ! Proszę organizatorów Dożynek o wyjaśnienie tego faktu.
Gość - ZZR "Ojczyzna" w poniedziałek, 27 sierpnia 2018 17:17

Szanowni Rolnicy - Mieszkańcy miasta i gminy Turek, organizatorzy Dożynek nie pozwolili wystąpić przedstawicielowi Związku Zawodowemu Rolników "OJCZYZNA" i przekazać Waszych problemów władzom samorządowym i państwowym. Takie zachowanie świadczy, że wójt i burmistrz, którzy rządzą nami, mają nas tam, gdzie im plecy się kończą, a o poparcie w wyborach będą zabiegać.

Szanowni Rolnicy - Mieszkańcy miasta i gminy Turek, organizatorzy Dożynek nie pozwolili wystąpić przedstawicielowi Związku Zawodowemu Rolników "OJCZYZNA" i przekazać Waszych problemów władzom samorządowym i państwowym. Takie zachowanie świadczy, że wójt i burmistrz, którzy rządzą nami, mają nas tam, gdzie im plecy się kończą, a o poparcie w wyborach będą zabiegać.
Gość
poniedziałek, 29 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.