Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wioski wypięknieją. Marszałek podpisał umowy na dofinansowania

Pięknieje Wielkopolska Wieś

W tegorocznej edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” ogłoszonego przy Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego dofinansowanie otrzymały 124 miejscowości. Wśród nich nie zabrakło również tych z powiatu tureckiego. Marszałek Krzysztof Grabowski podpisał umowy z gminami Kawęczyn, Brudzew, Przykona, Dobra, Turek i Tuliszków.

Uroczyste podpisanie umów z gminami powiatu tureckiego miało miejsce w Ciemieniu, w mnie Kawęczyn. Tam w ramach dofinansowania z tegorocznej edycji konkursu powstanie wiata rekreacyjna, z której będą mogli korzystać mieszkańcy.

-Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i zawsze jest niedosyt, bo chciałoby się więcej i nie wszyscy mogą być tymi środkami obdarowani więc tym bardziej gratuluję i cieszę się, że możemy się tutaj dzisiaj spotkać- mówił Marszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Sukcesu w realizacji poszczególnych projektów pogratulował również poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb.

-Chciałbym pogratulować państwu- zarówno samorządowcom, szefom samorządów, jak i osobom zajmującym się finansami, a także gospodarzom wsi czyli sołtysom, bo przecież te jednostki pomocnicze samorządów jakimi są sołtysi rady sołeckie są niezmiernie ważne- mówił poseł

Do konkursu zgłoszono 290 wniosków obejmujących rozwój takich inicjatyw, jak choćby zagospodarowanie przestrzeni publicznej, poprawiające estetykę miejscowości czy zachowanie, odtwarzanie i promowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub krajobrazowego oraz kultywowanie tradycji społeczności lokalnych.

Celem konkursu jest między innymi wsparcie mieszkańców, którzy chcą działać na rzecz rozwoju własnej miejscowości. Wszystkie wnioski poddano ocenie formalnej w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W budżecie województwa na rok 2020 zaplanowano kwotę 3250000 zł na realizację X edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”.

Dofinansowania trafią do dwóch miejscowości z gminy Kawęczyn. W Głuchowie wykonanie zostanie zadanie pod nazwą „Zagospodarowanie placu rekreacyjno-sportowego w Głuchowie” (21 tys. zł), a w Ciemieniu powstanie wiata rekreacyjna (30 tys. zł) .

-Całe to dzieło rozpoczęło się w momencie, kiedy nasza gmina wyodrębniła po raz pierwszy w roku 2014 fundusz sołecki. We wszystkich sołectwach rozpoczęły się nowe działania. Tak też się stało w Ciemieniu, bo już w roku 2016 została zapisana działka o którą sołectwo Ciemień ubiegało się przez wiele lat i rozpoczęły się prace nad jej zagospodarowaniem- mówił o historii miejscowości wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak.

Na liście rankingowej znalazły się także Chrząblice (gm. Brudzew) z projektem „Chrząblice chrzanu tradycje” - dofinansowanie w wysokości 13 tys. zł oraz projekt z Brudzewa dotyczący 100-lecia istnienia orkiestry dętej (30 tys. zł).

W Chlebowie (gm. Turek) dzięki środkom w wysokości 28 tys. zł zrealizowany zostanie projekt związany z tradycją wypiekania chleba.

Dofinansowanie trafi również do gminy Przykona, gdzie w miejscowości Ewinów przeprowadzony będzie remont oraz malowanie elewacji świetlicy wiejskiej (24,5 tys. zł).

W Piętnie (gm. Tuliszków) pozyskane środki w kwocie 28,9 tys. zł przeznaczone zostaną na Oczyszczenie stawu oraz zagospodarowanie terenu wokół niego a w Rzechcie zmodernizowana zostanie świetlica wiejska (13 tys. zł).


Gm.Turek: Grant dla UKS "Sprinter" ze Słodkowa
Modernizacje w ujęciu wody MUCHLIN

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.