Władysławów: Dołożą pieniędzy do drogi w Russocicach i pozwolą na zaciągniecie milionowego kredytu

Sesja Rady Gminy Władysławów

Trudno oprzeć się wrażeniu, że na sam koniec kadencji niektóre rady pracują nader gorliwie. We Władysławowie po raz kolejny radni procedowali podczas sesji nadzwyczajnej odbywającej się - równie nadzwyczajnie - nie w urzędzie, a w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury.

Powodem nagłego spotkania były gminne finanse, a ściślej rzecz biorąc - konieczność ich znalezienia na dokończenie ważnej inwestycji. Radni mieli też w planach zadecydować o utworzeniu jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przyjąć uchwałę o wniesieniu wkładu pieniężnego do wspomnianego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, ale po posiedzeniu komisji zdecydowano, że punkty te zostaną zdjęte z porządku obrad. Konieczne było natomiast dokonanie zmian w budżecie. Chociażby dlatego, że do przebudowywanej drogi w Russocicach trzeba dołożyć ponad 760 tysięcy złotych. Taka kwota to znaczne obciążenie dla gminnych finansów, dlatego w planach jest zaciągnięcie kredytu. Radni musieli jednak wyrazić niejako przyzwolenie na to, aby w przyszłości można było wziąć pożyczkę w wysokości miliona złotych. Wątpliwości co do takiego rozwiązania zgłosił radny Romuald Milling.

- Czy pani skarbnik jest w stanie zagwarantować, że znajdziecie wykonawców na te wszystkie zadania, które macie w realizacji? Zaciągniemy milion kredytu, będziemy generować nadwyżkę w przyszłym roku, będzie problem co z nią zrobić, a kredyt będzie już kredytem - zwracał się przede wszystkim do Elżbiety Klanowskiej.

- Wykonawców już mamy, bo to prace dodatkowe bądź zadania, gdzie z wykonawcą już możemy podpisywać umowy - odparła pani skarbnik.

Pozostała część milionowego kredytu ma być przeznaczona m.in. na wyprofilowanie i utwardzenie drogi w miejscowości Tarnowski Młyn, a inwestycji tej, jak słusznie zauważyli niektórzy radni, nie było w tegorocznym budżecie. Pojawiła się jednak szansa na otrzymanie dodatkowej ilości destruktu, zatem władze postanowiły wykonać także taką inwestycję.

- Koniec naszej kadencji i zadłużamy gminę, na drogę w Russocicach rozumiem, ale dodatkowo robimy coś, co nie było w projekcie i jeszcze bierzemy na to kredyt - zauważył Jacek Kalinowski.

Skarbnik gminy starała się te argumenty odpierać: - To nie znaczy, ze musimy ten kredyt zaciągać, bo jak nie dojdzie do podpisania umowy to my tego kredytu nie weźmiemy w tej kwocie - mówiła.

Przeciwnikiem tak wysokiego kredytu nie był także radny Zbigniew Kusz.

- Wydaje mi się, że można zrezygnować z niektórych rzeczy, żeby tego kredytu aż tyle nie zaciągać. Weźmy tylko tyle, ile trzeba - mówił radny Kusz.

Wskazywał on, że można „zdjąć” środki z toru rolkowego czy chociażby z budowy parkingu, gdzie koszt oszacowano na 100 tysięcy złotych. Ciekawostką jest, że parking w miejscu, gdzie przewiduje się utworzyć nowy (poprzez zlikwidowanie chodnika biegnącego wzdłuż parku w centrum Władysławowa) istnieje i ma się dobrze od bardzo wielu lat. Radni nie byli też przekonani co do sensowności profilowania i utwardzania destruktem dróg w Przyborowie i Tarnowskim Młynie. Zgłoszono zatem wnioski formalne o usunięcie tych pozycji, ale wszystkie przepadły w głosowaniu radnych.

 

Seniorzy wracają do Biblioteki
Nowa karetka dla powiatu tureckiego już niebawem

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - Jacek w sobota, 29 września 2018 07:55
https://iturek.net/fakty/wladyslawow-krzysztof-zajac-nie-bedzie-juz-wojtem
Gość - Piotr w piątek, 28 września 2018 16:15

To zdjęcie wygląda jak ostatnia wieczerza ciekawe kto jest Judaszem

To zdjęcie wygląda jak ostatnia wieczerza ciekawe kto jest Judaszem
Gość - Karol w środa, 26 września 2018 23:06

Wg mojej informacji PIS nie wystawia Zająca na wójta. To koniec chorowitego Krzysia, gwiazdy PISu we Władysławowie. Ponoć postawili na skarbnika p. Elżbietę Klanowską

Wg mojej informacji PIS nie wystawia Zająca na wójta. To koniec chorowitego Krzysia, gwiazdy PISu we Władysławowie. Ponoć postawili na skarbnika p. Elżbietę Klanowską
Gość
środa, 29 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.