Władysławów: Dożywianie w gminie jest potrzebne, szczególnie wśród starszych i samotnych

Sesja Rady Gminy Władysławów

W gminie Władysławów, podobniej jak w pozostałych samorządach na terenie powiatu tureckiego przyjęto uchwały dotyczące dożywiania dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Podczas krótkiej dyskusji można było dowiedzieć się, jakie problemy trapią gminę właśnie w tym zakresie.

Uchwały przygotowane na nadzwyczajną sesję rady gminy dotyczyły ustanowienia programu osłonowego w zakresie dożywiania dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych zamieszkałych na terenie gminy Władysławów „Pomoc gminy w zakresie dożywiania” na lata 2019-2023, a także
określenia zasad zwrotu wydatków za dożywianie, w tym za zakupione posiłki.
 
Trzecia z uchwał podwyższała kryterium dochodowe uprawniającego do przyznania świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności dla osób i rodzin wymienionych w uchwale nr 140 Rady Ministrów z 15 października 2018r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu ,,Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.

Wprowadzone zmiany miały na celu objęcie pomocą jeszcze większej liczby mieszkańców gminy Władysławów. W ubiegłym roku pomoc w postaci posiłków w szkołach i przedszkolach trafiła do 102 dzieci. Za 32 tysiące złotych zakupiono także produkty na posiłki dla 47 rodzin (w sumie blisko 100 osób). Pomoc ta w wielu przypadkach jest wręcz niezbędna.

Radny Bartłomiej Wiśniewski przytoczył wydarzenia, wobec których nie można pozostać obojętnym. Wspomniał o sytuacji, która wydarzyła się kilka godzin wcześniej w baraku zamieszkiwanym przez znanego gminnym instytucjom - głównie poprzez historię związaną z posiadanymi krowami - Zygmunta M. Do mężczyzny przyjechała karetka pogotowia, a kiedy opuszczał on swoje prowizoryczne mieszkanie miał krzyczeć „Dajcie mi chociaż kamień”. Radny zaapelował, aby gmina postarała się udzielić mu pomocy.

- Pomożemy panu M. zawsze i od ręki - tylko jeden warunek - pan M. musi chcieć przyjąć naszą pomoc - mówiła w odpowiedzi kierownik GOPS Anna Bujak.

Mężczyzna jednak - choć jak przytaczał radny Wiśniewski, zjada nawet jedzenie dla psów - pomocy ze strony gminy konsekwentnie odmawiał, co potwierdziła wójt Elżbieta Klanowska.

- Dwa tygodnie temu byliśmy z propozycją pomocy. Chcieliśmy mu załatwić posiłki w szkole w Wyszynie i odmówił pomocy. Pomoc społeczna działa i chce mu pomóc cały czas, ale ten pan tę pomoc utrudnia. Samego go jednak zostawić nie można - zwracała się do radnych.

Kierownik GOPS wspomniała także o jeszcze jednym wyzwaniu, które stanie przed gminą w najbliższej przyszłości. To zapewnienie posiłków samotnym starszym osobom, które, ze względu na swój wiek i stan zdrowia nie są w stanie same zadbać o ich przygotowanie. Wówczas trzeba będzie dowozić im gotowe jedzenie.

Władysławów: Mieszkańcy Wyszyny zwiedzili Sejm
Turek pożegna śp. Pawła Adamowicza

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
sobota, 24 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.