Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Władysławów: Jednostka OSP Kuny ma 100 lat. Jubileusz świętowali druhowie z całej gminy

OSP Kuny

W niedzielę, 15 maja druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunach (gmina Władysławów) uroczyście obchodzili stulecie swojej jednostki. Okazji do życzeń i wyróżnień było jednak więcej, ponieważ tego dnia obchodzono także Gminny Dzień Strażaka.

Świętowanie rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w intencji strażaków. Przemarsz pododdziałów przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej rozpoczął natomiast dalszą część wydarzenia. Na placu przy strażnicy OSP dowódca uroczystości druh Waldemar Rosiak złożył raport Grzegorzowi Ciesielskiemu, prezesowi oddziału powiatowego ZOSP RP w Turku. Zaproszonych gości powitał natomiast prezes zarządu OSP Kuny, Przemysław Ptak.

Zebrani mieli okazję zapoznać się z historią dostojnej jubilatki. Początki jednostki w Kunach sięgają pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Istnieje ona od 1921 roku, kiedy to Alfred Delong został jej naczelnikiem. Po roku od swojego przybywa do Kun zorganizował on Ochotniczą Straż Pożarną, będąc jednocześnie nauczycielem czteroklasowej szkoły podstawowej w tej miejscowości. Z pomocą lokalnej społeczności szybko udało się również wybudować strażnicę. Jednostka wiele razy brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych podkreślając w ten sposób swoje doskonałe przygotowanie. Systematycznie kupowano również niezbędny sprzęt. Od 1999 roku strażacy z Kun mają już swój sztandar, a w roku 2006 do remizy przyjechał nowy wóz. Kolejne lata przyniosły dalsze sukcesy, takie jak włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

-Dzisiejszy jubileusz to bardzo ważne święto waszej jednostki. Skłania nas do refleksji i wspomnienia historii waszej działalności. Podziękowania z tej okazji należą się każdemu kolejnemu prezesowi tej jednostki, każdemu kolejnemu naczelnikowi, ale przede wszystkim wam drodzy druhowie. To wy tworzycie tę jednostkę, to wy torowaliście drogę do sukcesu tej jednostki, to wy ją rozwijaliście i to wy sprawiliście, że ma ona dobre wyniki. 100 lat to cztery pokolenia druhów. Wśród nas widzimy takich, którzy mają w szeregach straży swoich ojców, dziadków i pradziadków, którzy służyli tej lub innej jednostce na terenie naszej gminy. To właśnie za przekazywanie tradycji, za naukę, za przekazywanie rzemiosła strażackiego z pokolenia na pokolenie serdecznie dziękuję i gratuluję. Niech ta działalność - Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, przynosi szacunek lokalnego otoczenia - mówiła wójt gminy Władysławów Elżbieta Klanowska, składając życzenia wszystkim druhom.

Życzenia i gratulacje przekazał strażakom także minister rolnictwa Ryszard Bartosik:

- Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje jubilatom, za to, że służycie społeczeństwu już od 100 lat. W tym momencie niskie ukłony wobec tych, których nie ma już wśród nas, wobec tych, którzy zakładali tę jednostkę przed stu laty z jej pierwszym naczelnikiem Alfredem Delongiem, który tak wiele zrobił dla tej miejscowości. Wspomnijmy wszystkie pokolenia działaczy, które przez te 100 lat pracowały na rzecz jednostki i lokalnej społeczności. Gdyby nie oni, nie świętowalibyśmy tego wielkiego jubileuszu. Chciałbym wszystkim strażakom z gminy Władysławów serdecznie podziękować za waszą codzienną służbę. Strażak to nie tylko zawód, ale przede wszystkim do służby drugiemu. Wy to powołanie profesjonalnie wykonujecie - podkreślał obecny na uroczystości minister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Wyjątkowym momentem niedzielnej uroczystości było wręczenie wyróżnień, odznaczeń i honorowych tytułów. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunach została odznaczona Złotym Znakiem Związku.

Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali Kazimierz Wojdak, Bolesław Pierściński, Kazimierz Rusek, Edward Ptak, Stanisław Wysocki, Zbigniew Parus. Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa wręczono Karolowi Sylwlestrzakowi, Tomaszowi Kneblowi. Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Tomasz Wachowski, Sebastian Rusek
Odznaką Wzorowy Strażak wyróżniono natomiast Adama Darula. Tytuł Strażaka Roku 2020 otrzymał dh Tomasz Rebas z OSP Wyszyna, a Strażakiem Roku 2021 został dh Bartosz Chudzik z OSP Władysławów, Jednostką Roku 2020 mianowano OSP Władysławów, natomiast tytuł Jednostki Roku 2021 przyznano OSP Kuny. Przyznano również tytuł Działacza Roku 2020 dh - został nim Daniel Maćkowski, a Działaczem Roku 2021 mianowano dh. Andrzeja Burszewskiego.

Strażacy z OSP Kuny wręczyli również okolicznościowe statuetki na ręce sympatyków jednostki i osób, które wspierają druhów w ich codziennych działaniach.

Fot. UG Władysławów

Kawęczyn: Pierwszy parafialny festyn w Głuchowie
Ponad 200 motoryzacyjnych perełek w Turku. Piękno ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.