Władysławów: Lew w herbie gminy, czyli symbole do wymiany

Władysławów herb

Zakończyły się trwające ponad pięć lat procedury związane z wprowadzeniem nowego herbu gminy Władysławów. Pojawi się w nim złoty lew trzymający w łapach podkowę. Radni przyjęli już stosowną uchwałę pozwalającą na dokonanie oficjalnych zmian m.in. pieczęci wójta, flagach i sztandarach.

Kwestie związane ze zmianą herbu gminy Władysławów sięgają roku 2016, kiedy to po kontroli wojewody okazało się, że obecnie obowiązujący herb nie został w 2001 roku skonsultowany z Komisją Heraldyczną, a jedynie z Centrum Heraldyki, które jako instytucja pozarządowa nie może opiniować oficjalnie herbu gminy. W pracach nad nowym herbem brał udział profesor Piotr Gołdyn. Miejsce na niebieskim polu zajmie lew, z głową zwróconą w prawą stronę, trzymający podkowę i strzałę grotem w dół - herb Dołęga. Sam lew zaczerpnięty został z rozbudowanego herbu rodu Kretkowskich. Nowy herb nawiązywać będzie do tego, który Władysławów otrzymał jako miasto w 1727 roku.

14 listopada samorząd gminy Władysławów otrzymał pozytywną opinię w sprawie nowych wzorów herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru, sztandaru, pieczęci i łańcuchów. Aktualnie obowiązujący herb był wprowadzony uchwałą z 27 lutego 2001 roku. W 2017 komisja heraldyczna wyraziła negatywna opinię na jego temat, tłumacząc ją tym, że osoby projektujące herb nie były w posiadaniu ważnych dokumentów, w tym dokumentu lokacyjnego z XVIII wieku, w którym to opisano widniejącego w herbie lwa. Od 2017 roku trwały prace, które miały na celu przyjęcie i uzgodnienie symboli gminnych. Gdy dobiegły końca nowy wzór symboli uzyskał pozytywną opinię.

Podczas wtorkowej sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia ustanowienia symboli heraldycznych. Do wymiany będą m.in. flagi, pieczęcie, sztandary oraz szyldy.

Władysławów: Zmiany w opłatach za śmieci. Podwyżka...
Gm. Turek: Podatki od nieruchomości w górę, od tra...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Moje w środa, 30 listopada 2022 14:09

Za pieniądze wydane na herby flagi pieczęcie wolałbym aby światło się świeciło w nocy na ulicach a jak chcą się radni bawić jak dzieci w piaskownicy to za swoje zrobić zbiórkę dobrowolną ,przekazać część diet

Za pieniądze wydane na herby flagi pieczęcie wolałbym aby światło się świeciło w nocy na ulicach a jak chcą się radni bawić jak dzieci w piaskownicy to za swoje zrobić zbiórkę dobrowolną ,przekazać część diet
Gość - Ciekawy w środa, 30 listopada 2022 07:04

Tak , na dzisiejsze czasy najważniejsza sprawa ?

Tak , na dzisiejsze czasy najważniejsza sprawa ?
Gość
niedziela, 03 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.