Władysławów: Najpiękniejszy dzień w roku dla każdego rolnika. Uroczyście zakończono tegoroczne żniwa

Dożynki Władysławów

Dziękczynienie za plony to symboliczne zakończenie żniw. Tradycyjne dożynki w ostatnią niedzielę sierpnia świętowano w gminie Władysławów, gdzie gospodarze zebrali się na wspólnej modlitwie, ciesząc się z udanych zbiorów.

Dożynkowa msza święta została odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła w Russocicach. Przewodniczył proboszcz, ks. prał. ppłk Krzysztof Karpiński. Chleb wypieczony z tegorocznych ziaren złożyli w darze starostowie – Renata Kwietniewska oraz Kazimierz Kotoński. Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć okazałego wieńca przygotowanego przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie. O wspaniałą muzyczną oprawę zadbała natomiast miejscowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Najważniejsze jednak było podziękowanie za całoroczny trud i serce wkładane w pracę na roli.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, to święto rolników organizowane po zbiorach. To radość i odpoczynek po ciężkiej, mozolnej pracy. To podziękowanie Bogu i Matce Bożej za szczęśliwe i owocne plony. To wreszcie najpiękniejsza narodowa tradycja. Tegoroczne dożynki są na pewno inne niż te, które do tej pory organizowaliśmy w naszej gminie. Z uwagi na pandemię ograniczyliśmy obrzędy do tej najważniejszej części, czyli mszy świętej dziękczynnej za plony, a także w intencji wszystkich rolników z gminy Władysławów. Drodzy rolnicy, życzymy Wam dobrych czasów dla rolnictwa, wytrwałości, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz dużo zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności całym waszym rodzinom i wszystkim waszym bliskim. Niech to święto plonów będzie waszą wspólną radością, niech ta ziemia przynosi obfite plony, a w naszych domach niech nigdy nie zabraknie chleba – mówiła wójt Elżbieta Klanowska, składając podziękowania na ręce księży, jak również starostów dożynkowych.

W imieniu swoim, jak również starosty powiatu tureckiego Dariusza Kałużnego głos zabrał także poseł Ryszard Bartosik.

- Wielka to radość w tym trudnym czasie uczestniczyć w dziękczynieniu za tegoroczne plony. Rolnicy rozumieją, że ich praca tak bardzo jest związana ze Stwórcą, bo zależy od natury, zależy od tego czy będzie słońce czy będzie deszcz. Ich praca jest bardzo ciężka, bardzo trudna. Zawsze tak było i zapewne tak będzie. Ale aby ta praca przyniosła spodziewane efekty, spodziewany plon potrzeba jest współpracy z Wszechmogącym. Rolnik to rozumie, dlatego w tak uroczysty i piękny sposób każdego roku dziękuje Panu Bogu Wszechmogącemu za zebrane plony – mówił parlamentarzysta składając życzenia rolnikom z gminy Władysławów. Wspólne świętowanie zakończyło się błogosławieństwem i krótkim występem orkiestry.


Władysławów: Pierwsza akcja krwiodawstwa w Wyszyni...
Kawęczyn: "Chleba nie powinno nikomu zabraknąć", c...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.