Władysławów: Nowy rok - nowe stawki podatków

Władysławów

Radni z gminy Władysławów podjęli decyzję dotyczącą wysokości podatków, jakie wpływać będą do samorządowego budżetu w 2022 roku. Podwyżka opłat dla mieszkańców będzie jednak niewielka.

Omawiając projekt uchwały dotyczący nowych stawek podatku od nieruchomości wójt Elżbieta Klanowska wskazywała, że zdecydowano się na niewielką podwyżkę opłat, ze względu na to, że mieszkańcy i tak podnoszą wiele kosztów. Podatki wzrosną zatem jedynie o wskaźnik inflacji, który wynosi nieco ponad 3,6 proc. Dodatkowo radni zdecydowali, że wysokość stawki opłaty od budynków mieszkalnych będzie wynosić nie 0,45 zł jak planowano, a 0,40 zł.

Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacą w wysokości 0,99 zł/m2, opłata od gruntów pod wodami powierzchniowymi wyniesie 5,17 zł/ha, zaś od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. – 0,30 zł/m2. Dla nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji stawka podatku wyniesie.3,40 zł/m2. Podatek od budowli wyniesie 2 proc. ich wartości. Od budynków mieszkalnych mieszkańcy zapłacą podatek w wysokości 0,40 zł/m2, zaś od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie on 25,74zł /m2 w zakresie wydobywania kopalin że złóż, a w zakresie pozostałej działalności gospodarczej 22,74zł/m2. Stawka podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie 12,04 zł/m2, a od nieruchomości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 5,25 zł/m2. Od pozostałych nieruchomości, w tym na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego obowiązywać będzie stawka podatku w wysokości 5,30 zł/m2.

Również podatek od środków transportowych wzrośnie w przyszłym roku o 3,6 proc. w stosunku do kwot obowiązujących w bieżącym roku. Stawkę zaokrąglono do pełnych 12 złotych, aby w przypadku naliczania podatku na raty miały one pełne kwoty.


Wojewoda wskazał miejscowości zagrożone ptasią gry...
Gm. Turek: Wyższa inflacja, wyższe podatki

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.