Władysławów: Ruszają przygotowania do jubileuszu wyszyńskiej świątyni

Wyszyna

Drewniany kościół w Wyszynie (gmina Władysławów) to prawdziwa perełka wśród zabytków nie tylko powiatu tureckiego, ale także całego kraju. W przyszłym roku przypada 240. rocznica wybudowania świątyni, którą mieszkańcy chcą uczcić w wyjątkowy sposób.

Barokowy kościół pod wezwaniem Narodzenie Matki Boskiej w Wyszynie należy do najpiękniejszych świątyń drewnianych w Wielkopolsce. Został on wybudowany w 1782 roku. Jest jednym z trzech w Europie i jedynym w Polsce kościołem szesnastobocznym. Słynie nie tylko z urody, ale i cudownego Obrazu Matki Czuwającej „Ja śpię lecz moje serce czuwa”.

W przyszłym roku minie 240 lat od wybudowania pięknej świątyni. Aby uczcić tak ważną rocznicę mieszkańcy postanowili podjąć działania promujące nie tylko sam kościół, ale przy okazji również Wyszynę. Najpierw pomalowany zostanie przystanek od strony miejscowości Stawki. Nie będzie to jednak zwykłe odmalowanie obiektu, a stworzenie muralu, którym zajmie się Marlena Hewitt. Jest to pochodząca z okolic Wyszyny malarka, która po latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych powróciła w rodzinne strony i realizuje autorskie projekty, tworząc m.in. kolorowe ludowe (i nie tylko) murale.


Tuliszków: Umowa na kino w Tuliszkowie podpisana
Drogi bezpieczniejsze dla pieszych w gminach Tulis...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 wrzesień 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.