Władysławów: Sołectwa nadal bez swojego funduszu

Sesja Rady Gminy Władysławów

Radni z gminy Władysławów, podobnie jak w poprzednich latach, nie wyrazili zgody na wyodrębnienie z gminnych finansów środków, które stanowiłyby fundusz sołecki w 2021 roku.

Rada Gminy w terminie do 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy, dokonuje wyodrębnienia w budżecie gminy środków funduszu sołeckiego. Robi to w formie uchwały, w której wyraża bądź nie wyraża zgody, na wyodrębnienie funduszu w roku budżetowym. W poprzednich latach sołtysi wielokrotnie podkreślali, że chcieliby mieć własne środki na drobne sprawy takie jak chociażby wymiana lamp. Ich apele, wspierane głosami nielicznych radnych na nic się jedna zdały. Kolejny raz większość zdecydowała o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego. Jak zapisano w uzasadnieniu do uchwały, środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku sołectwa są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Jak mówiła wójt Elżbieta Klanowska, gmina musiałaby wyodrębnić w ramach funduszu ponad 400 tys. zł.

- Stąd propozycja dla państwa o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego w roku 2021. Jest to związane z tym, że dotyczyłoby to rozdrobnienia wielu zadań, które w tej chwili realizujemy. Dla przykładu mogę podać, że na początku tego roku budżetowego zaplanowaliśmy wydatki majątkowe na kwotę1,5 mln zł z czego 700 tys. to jest kredyt 800 tys. to nasze wydatki własne. Jeżeli mielibyśmy wyodrębnić fundusz sołecki, to wiadomo, że byłyby to drobne zadania, które oczywiście w wielu przypadkach usprawniłyby pracę i działalność poszczególnych jednostek jakimi są sołectwa, aczkolwiek moglibyśmy mieć wkładu własnego na realizację zadań większych. Mieliśmy zapewnione środki na wkład własny na drogę w Kunach, na drogę w Wandowie, wodociągi w Kunach. Tych środków własnych nie dałoby się zaplanować, musielibyśmy w sposób znaczący zwiększyć nasze potrzeby kredytowe – argumentowała potrzebę podjęcia uchwały wójt Elżbieta Klanowska.

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 10 radnych. Przeciwni byli Leszek Kalinowski, Zbigniew Kusz, Mirosław Janiak, Arkadiusz Nowak oraz Zbigniew Trocha.

Kultura online w Turku
Władysławów: Gmina będzie wspierać najzdolniejszyc...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.