Władysławów: Volvo dla Kun, a co dla Polichna? O finansach OSP z komendantem wielkopolskim

OSP Kuny

Finansom, przede wszystkim tym z Funduszu Sprawiedliwości, poświecone było spotkanie dla strażaków ochotników z gminy Władysławów. Gościem odbywającego się w Kunach zebrania był zastępca komendanta wojewódzkiego mł. bryg. Arkadiusz Przybyła.

Fundusz Sprawiedliwości to ogólnopolski program, dzięki któremu do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości ponad 100 milionów złotych. Strażacy, niosący ochotniczo pomoc ofiarom wypadków, zostaną wyposażeni w profesjonalne zestawy medyczne i defibrylatory. Umowy na przekazanie środków z funduszu podpisano pod koniec września.

Do strażaków z Władysławowa trafi dzięki temu sprzęt wart 74,5 tys. zł. Dotrze on do niemal wszystkich jednostek. Szerzej o środkach, które otrzymują druhowie z gminy Władysłwów mówił komendant powiatowy PSP w Turku, Piotr Pietrucha.

- Lata 2016-2018 to łączna kwota, którą przekazała KP PSP w Turku to 454 500 zł. Są to środki, które przeszły przez komendę, te środki były uzupełniane przez gminę i tutaj podziękowania dla pana wójta. W tym roku rada gminy przyznała 500 000 zł na zakup samochodu, wesprze też zakup sprzętu hyrdraulicznego, przy udziale środków gminy realizowana jest także inwestycja w Wyszynie - wyliczał komendant.

Za okazaną pomoc dziękował przedstawicielom gminy również komendant OSP Kuny, Andrzej No-wak, który wspomniał także o kolejnych potrzebach jego jednostki:

- Myślałem, że ten samochód przyjedzie z całym wyposażeniem, okazuje się, że nie przyjedzie, ale myślę, że gmina się postara i to wyposażenie jednak będzie - mówił.

Samorządowcy oraz komendanci - wojewódzki i powiatowy PSP, przekazali na ręce komendanta Andrzeja Nowaka oraz naczelnika jednostki Przemysława Ptaka symboliczny czek na 495 000 zł, czyli kwotę, która pozwoliła zakupić dla OSP Kuny nowy samochód marki Volvo. Spotkanie stało się też okazją do tego, aby porozmawiać o trudnościach innych jednostek w gminie, szczególnie OSP Polichno. Strażacy wykonują ocieplenie swojej świetlicy, ale pie-niędzy zabrakło na opierzenie i dodatkowe roboty, nieujęte we wcześniej składanym wniosku o przydzielenie środków. Druhowie dokładają aktualnie z własnej kieszeni licząc, że kiedyś pieniądze zostaną im zwrócone. Kolejnym problemem jest samochód. Ten, który obecnie służy druhom ma już 35-lat - nie marzą oni jednak o nowym wozie, tak jak ich koledzy z Kun czy Chylina. Podkreślają, że wystarczyłby choćby 15-letni.

- W inwestycjach które robimy brakuje kilku złotych. Trzeba policzyć co zrobić, żeby jednostce Po-lichno pomóc - podsumowywał wójt Krzysztof Zając.

Kawęczyn: Młodzieżowy Drużyny Pożarnicze sięgają p...
Dwa zwycięstwa siatkarek MKS MOS Turek

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 20 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.