Władysławów: Żyto w dół, nieruchomości w górę - radni zadecydowali o podatkach

Sesja Władysławów

Mieszkańcy gminy Władysławów nie muszą martwić się drastycznymi podwyżkami podatków i opłat lokalnych. Stawki podatków od środków transportu i opłata targowa pozostaną bez zmian. Będzie za to niewielki wzrost podatku od nieruchomości i obniżka ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego.

Niewiele więcej niż obecnie zapłacą w przyszłym roku właściciele nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,90 zł od 1m2. Do 4,71 zł od 1 ha wzrośnie też opłata za grunty pod wodami powierzchniowymi, a o 0,05 zł więcej zapłacą właściciele gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji (kwota na przyszły rok to 3,09 zł).

Nieznacznie (o 0,37 zł) wzrośnie stawka podatku od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych – w zakresie wydobywania kopalin ze złóż (stawka 23,47 zł). W przypadku pozostałych rodzajów działalności stawka wyniesie 20,09 zł. Podatek od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie w 2019 roku 10,98 zł, a w przypadku nieruchomości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,78 zł. Podatek od nieruchomości innych, w tym takich, gdzie prowadzona jest odpłatna statutowa działalność pożytku publicznego wyniesie w przyszłym roku 5,03 zł.

Obniżono natomiast cenę skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego z 54,36 zł na 45 zł. Jak te zmiany wpłyną na gminny budżet? Otóż jak tłumaczyła wójt, a wcześniej skarbnik gminy Elżbieta Klanowska dzięki tym niewielkim zmianom do gminnej kasy wpłynie blisko 10 tysięcy zł więcej.

Władysławów: Sukces Michała Mateli na XIX Paraspar...
Dobra: Andrzejki w ZS-P w Dobrej

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Jor w niedziela, 09 grudzień 2018 12:13

Czyli stagnacji ciąg dalszy

Czyli stagnacji ciąg dalszy
Gość
sobota, 04 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.