Geotermia w Turku realna. Miasto złożyło wniosek

Geotermia Turek

PGKiM jeszcze przed świętami złożyło wniosek na drugi odwiert geotermalny oraz na budowę geotermii. Projekt opracowany był w ramach programu Geotermia Plus i opiewa łącznie na kwotę 45 mln.zł. Na chwilę obecną miasto czeka na decyzję w związku z dofinansowaniem.

-Czego dokładnie dotyczy ten wniosek, gdyż tam są wyszczególnione trzy punkty- dopytywał radny Grzegorz Wojtczak.

Odpowiedzi na pytanie udzielił prezes PGKiM Mirosław Wypiór, który liczy na pozytywne rozpatrzenie dokumentów oraz korzyści związane z inwestycją.

-Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o wsparcie finansowe na budowę dalszego etapu wykorzystania ciepła geotermalnego. Przypomnę, że w tej chwili mamy jeden odwiert, który jest po badaniach wydajności temperatury i mineralizacji. Żeby skorzystać z tego ciepła, które znajduje się pod miastem trzeba wykonać drugi odwiert. Jest taki plan, żeby ten drugi odwiert był zlokalizowany też na tej działce, która jest blisko tego pierwszego odwiertu. Ten odwiert będzie w dużej części przebiegał poziomo, tak żeby uzyskać odpowiednie schłodzenie i wykorzystanie ciepła podziemnego. Dodatkowo musimy zbudować ciepłownię geotermalną ze względu na wydajność źródła ciepła opracowujący technicznie całą tę inwestycję. Zaproponowali też montaż pompy ciepła czyli odzyskiwanie większej ilości ciepła. To ciepło zostanie wykorzystane w miejskiej sieci cieplnej. One pokryłoby na pewno letnie zapotrzebowanie ciepłej wody i w dużej mierze wpłynęłoby na pokrycie potrzeb cieplnych miasta. Wówczas należy się spodziewać niższych cen ciepła dostarczalnego do mieszkańców i właśnie o to nam chodzi. Przypomnijmy, że opłaty emisyjne w Unii Europejskiej rosną, czyli liczymy na to, że przy kolejnych wzrostach ten zysk dla mieszkańców będzie dość spory w postaci oszczędności w rachunkach za ogrzewanie mieszkań i ciepłej wody- tłumaczył Mirosław Wypiór.

Jak poinformował prezes PGKiM obecnie prowadzone są rozmowy z firmą DeVeris, aby można było poprzez działkę przedsiębiorstwa połączyć się z siecią cieplną i oddawać ciepło geotermalne do sieci cieplnej. Wielkość dotacji to około 40 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe wydatki należałoby sfinansować z pożyczki i taki właśnie model finansowy jest przygotowany i przedstawiony specjalistą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Obecnie trwają oczekiwania na ocenę formalną i merytoryczną wniosku.
Budżet zrównoważony, prospołeczny, ale skromny. Mi...
Święta Bożego Narodzenia – podsumowania bezpieczeń...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.