Wodomierze pod kontrolą

Wodomierze

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. przystąpiło do montażu specjalnych nakładek z nadajnikiem GSM na wodomierze, pozwalających na osiągnięcie oszczędności w eksploatacji sieci wodociągowej i na działalności Spółki.

Przedsiębiorstwo montuje nakładki do zdalnego odczytu wodomierzy w systemie SmartMetering24. To inteligentny system monitorowania, umożliwiający bezobsługowy odczyt i przesył danych z liczników wody, z wykorzystaniem sieci GSM. Urządzenie co godzinę zapisuje stan licznika i raz na dobę wysyła SMS-a z raportem do PGKiM Sp. z .o. Nakładki są w ciągłej łączności, dzięki temu w każdej chwili przesyłają do zarządcy sieci wodociągowej również informacje alarmowe, dotyczące takich zdarzeń jak wycieki wody, przepływy zwrotne, przepływy minimalne i maksymalne czy wszelkie próby ingerencji w wodomierz bądź samą nakładkę.

Dzięki nakładkom na wodomierze do minimum zredukowane zostaną nieprawidłowości powstałe w trakcie dystrybucji wody, których wykrycie byłoby niemożliwe przy wykorzystaniu dotychczas stosowanych metod monitorowania sieci. System przynosi też konkretne korzyści finansowe. Przede wszystkim dlatego, że jest skutecznym narzędziem do szybkiego ujawniania strat w konkretnych lokalizacjach, ponieważ nawet co godzinę można sprawdzić bilans zużycia na danym osiedlu, ulicy, w bloku czy wspólnocie. Ponadto system zmniejsza obsługę wodomierzy przez pracowników Spółki.

Nakładki w systemie SmartMetering24 Przedsiębiorstwo planuje zamontowana terenie całego miasta, sukcesywnie w ciągu pięciu lat. Zainstalowane zostaną u odbiorców wody w blokach, domach jednorodzinnych, w instytucjach publicznych i zakładach produkcyjnych. W pierwszej kolejności trafiają na te wodomierze, którym wygasa ważność cechy legalizacyjnej oraz tam, gdzie jest do nich trudny dostęp (np. w głębokich i wąskich piwnicach czy studniach). Pracownicy wymieniając liczniki na nowe, od razu montują nakładki. Raz założony nadajnik na wodomierzu zapewnia nieprzerwaną pracę przez cały okres legalizacji. Przy następnej wymianie wodomierza (po upływie 5 lat) pozostawią wcześniej założony nadajnik, a wymienią jedynie licznik. Nakładki mogą działać nieprzerwanie przez 10 lat i nie szkodzą im podmokłe tereny czy zalane studnie.

 

Europejski Tydzień Testowania
Renowacja sieci bez wykopów

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Konsument w poniedziałek, 26 listopad 2018 13:23

Nadajnik GPS? Przecież wodomierze to nie jest urządzenie mobilne.

Nadajnik GPS? Przecież wodomierze to nie jest urządzenie mobilne.
Gość
niedziela, 20 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.