Wspominamy tych, którzy odeszli...

Wszystkich Świętych

Dziś wszyscy wspominamy tych, którzy w ciągu ostatniego roku odeszli do wieczności. Są wśród nich nasi bliscy, ale też osoby znane w lokalnej społeczności, które zostaną zapamiętane w szczególny sposób.

Kazimierz Smoliński

Na wieczną służbę odszedł najstarszy druh w OSP Wyszyna - Kazimierz Smoliński. Urodził się 23 stycznia 1920 roku w Wyszynie w gminie Władysławów i tam mieszkał przez całe swoje życie. Od najmłodszych lat służył innym - najpierw jako ministrant, a następnie w 1937 roku wstąpił w szeregi OSP Wyszyna. W czasie wojny działał w szeregach AK. Po wojnie pracował w pobliskiej szkole jako woźny. Wśród uczniów i nauczycieli cieszył się opinią ciepłego i serdecznego człowieka. Cały okres powojenny poświęcił się pracy na rzecz społeczności wyszyńskiej. Nadal kontynuował działalność w OSP Wyszyna, gdzie pełnił funkcje od druha strażaka do gospodarza placówki. Mimo wieku przychodził na zebrania rozmawia ze strażakami i dzielił się doświadczeniem. Cieszył się, że wielu młodych angażuje się w prace jednostki, zdobywane są środki na zakup nowego sprzętu, remont strażnicy, istnieje również współpraca z mieszkańcami i ze szkołą. Pan Kazimierz spędził 83 lata w szeregach OSP Wyszyna i zaliczył się do grona najstarszych druhów w powiecie tureckim.

Janusz Wojciechowski

Początek nowego roku przyniósł smutną wiadomość o śmierci druha Janusza Wojciechowskiego, przez lata związanego z jednostkami OSP z powiatu tureckiego, byłego prezesa Zarządu Miejskiego ZOSP RP w Turku oraz wieloletniego prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Koninie.Druh Janusz Wojciechowski miał 81 lat. Urodził się w Dobrej i w wieku 13 lat wstąpił do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Januszowi Wojciechowskiemu powierzono również funkcję prezesa Zarządu Miejskiego OSP w Turku, a na początku lat 90. został prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Koninie. Funkcję tę sprawował do 1996 roku. Za swoją postawę wielokrotnie odbierał wyróżnienia takie jak brązowy, srebrny, złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, złoty Znak Związku OSP RP, Medal Honorowy im Bolesława Chomicza, a także odznaczeniem Semper Vigilant („wiecznie czuwający”), przeznaczonym dla osób szczególnie zasłużonych dla ruchu ochotniczych straży pożarnych. Od 2017 roku był również honorowym członkiem dobrskiej OSP.

Krystyna Maciejewska

Na wieczną wartę odeszła Krystyna Maciejewska, pseudonim „Krysia”. Była żołnierzem Armii Krajowej w Turku i powiecie tureckim w stopniu porucznika. Miała 94 lata. Pani Krystyna była współzałożycielką, członkiem oraz sekretarzem zarządu turkowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zawsze aktywnie starała się brać udział w życiu lokalnej społeczności, dając przykład patriotyzmu, szczególnie młodzieży z którą się spotykała. Służyła jako żołnierz AK w obwodzie Turek - Koło.
Jej patriotyzm został uhonorowany odznaczeniem jakim jest Krzyż AK.

Agata Pilarska

W lipcu odeszła Agata Pilarska, 18-letnia mieszkanka gminy Turek, wolontariuszka, która przez rok dzielnie walczyła z białaczką. To właśnie dla niej przez wiele miesięcy setki osób dzieliły się krwią i zapisywały do banku dawców szpiku. Agata jako wolontariuszka zawsze chętnie niosła pomoc potrzebującym. Rok temu okazało się, że sama jej potrzebuje. Zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Specjalnie dla niej zorganizowano zbiórki krwi, dzięki którym możliwe było kontynuowanie leczenia. Liczba osób, które zdecydowały się pomóc przeszła najśmielsze oczekiwania. Do pierwszej zbiórki, we wrześniu ubiegłego roku zgłosiło się 250 osób, a krew oddało 141. Agatę wspierali nie tylko najbliżsi i przyjaciele z turkowskiego Centrum Wolontariatu, ale też mieszkańcy całego powiatu tureckiego. Równolegle rozpoczęto poszukiwania dawcy szpiku.

Jan Szafrański

11 października, w wieku 57 lat zmarł długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Galewie. Jan Szafrański swoją funkcję sprawował od 2001 r., kiedy to na stanowisku zastąpił Lucynę Filas. W trakcie swojej pracy dał się poznać jako fachowiec, doskonały pedagog oraz zaangażowany społecznik.

ErasmusDays - międzykulturowa integracja w Zespole...
„Poetycki Turek” z Laurą Łącz w Miejskim Domu Kult...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.