Wszystkich Świętych 2020. Między zadumą a groźbą mandatu

Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych to tradycyjnie czas refleksji i zadumy nad życiem i śmiercią. Tego dnia wspominamy wszystkich naszych bliskich zmarłych. Tegoroczne Święto Zmarłych będzie jednak zupełnie inne od ubiegłorocznych. Nie spotkamy się nad grobami bliskich, a za wejście na cmentarz może grozić mandat.

Początek listopada to czas modlitw za zmarłych. Pierwszego dnia miesiąca Kościół Katolicki wspomina wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Następnego dnia, 2 listopada, obchodzony jest tzw. Dzień Zaduszny, kiedy to Kościół modli się za wszystkich zmarłych, którzy po śmierci trafili do czyśćca lub piekła i nie dostąpili zaszczytu obcowania z Bogiem.

W tych dniach każdego roku miliony Polek i Polaków udają się na cmentarze. Przystrajają groby swoich bliskich, na których stawiają kwiaty i palą znicze. Pogrążają się w zadumie i wspominają członków swoich rodzin oraz znajomych i przyjaciół, których w trakcie ziemskiej wędrówki już nie spotkają. Na cmentarzach tradycyjnie odprawiane są w tym okresie specjalne msze oraz czytane tzw. wypominki za zmarłych.

W okresie Wszystkich Świętych zaobserwować było można wzmożony ruch na drogach. Ludzie podróżowali na cmentarze i w odwiedziny do rodzin, ponieważ 1 listopada jeśli przypada w dzień roboczy jest dniem wolnym od pracy. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa początek listopada będzie zupełnie inny.

Żeby ograniczyć skutki rozprzestrzeniania się COVID-19 władze zdecydowały się wprowadzić kolejne obostrzenia, o czym pisaliśmy TUTAJ. Wprowadzono zakaz odwiedzin cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Wcześniej biskup Wiesław Mering odwołał wszystkie Msze św. sprawowane na lokalnych nekropoliach. Za pójście w tych dniach na groby swoich bliskich może grozić wysoki mandat. Policja już zapowiada, że pojawią się dodatkowe patrole wokół cmentarzy. Nie będą odbywać się także tradycyjne kwesty na rzecz restauracji zabytkowych pomników.

Do wszystkich apelujemy o rozwagę i – niezależnie od oceny nałożonych obostrzeń – o przestrzeganie wprowadzonych zakazów odwiedzania cmentarzy. Pamiętajmy, że zmarłych można wspominać także w zaciszu swojego domu w gronie rodzinnym.
Bez modlitwy za zmarłych, czyli jak protestanci ob...
Wspomnienia o tych, którzy odeszli…

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - polaczek w poniedziałek, 02 listopada 2020 05:46

Całe szczęście że bezpiecznie jest na protestach. Tam nie ma kogo pilnować tylko puste mury...

Całe szczęście że bezpiecznie jest na protestach. Tam nie ma kogo pilnować tylko puste mury...
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.