Wyborco! Sprawdź jak zagłosować w niedzielnych wyborach

wybory
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Przebiegać ona będzie w szczególnych warunkach. Dowiedz się jak oddać głos w czasie epidemii i jak zachowywać się w lokalu wyborczym. 
28 czerwca cała Polska wybierać będzie prezydenta na kadencję 2020-2025. Do walki o najwyższy urząd w kraju ubiega się 11 kandydatów. Kampania wyborcza zakończy się w piątek, 26 czerwca, o 23.59. Całą sobotę i niedzielę obowiązywać będzie cisza wyborcza, w trakcie której nie będzie wolno prowadzić żadnej agitacji politycznej. 
Lokale wyborcze w dzień głosowania otwarte będą o 7.00 do 21.00. Wyborcy, którzy nie złożyli wniosku o głosowanie korespondencyjne, żeby zagłosować będą musieli się udać do lokalu właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Wykaz lokali wyborczych znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej każdej z gmin. 
Wybierając się na głosowanie pamiętajmy o środkach ostrożności, które zapobiegać mają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Gdy będziemy przebywać w lokalu wyborczym zachowujmy dystans dwóch metrów od innych osób oraz obowiązkowo używajmy maseczek ochronnych. Jeśli przy wejściu dostępny będzie płyn dezynfekujący – użyjmy go. Warto się także wyposażyć we własny długopis. Bezwzględnie należy się także stosować do zaleceń członków komisji wyborczych. 
W lokalu wyborczym zostaniemy poproszeni o okazanie dokumentu ze zdjęciem, który potwierdzi naszą tożsamość. Może być to na przykład dowód osobisty lub prawo jazdy. Przy weryfikacji naszych danych komisja poprosi o odsłonięcie na chwilę twarzy zasłoniętej maseczką ochronną. Następnie zostaniemy poproszeni o złożenie podpisu na spisie wyborców i otrzymamy kartę do głosowania w postaci kartki A4. 
Poprawny głos możemy oddać jedynie poprzez postawienie znaku „X” w odpowiedniej kratce tylko przy nazwisku jednego kandydata. Postawienie większej ilości iksów lub jego brak spowoduje, że oddamy głos nieważny. Po wypełnieniu karty należy ją wrzucić do urny wyborczej. Wyborcy, którzy wybrali korespondencyjny sposób głosowania i do niedzieli nie oddadzą pakietów wyborczych do zwrotnych skrzynek wystawionych m.in. w urzędach gmin, będą mogli swoją kopertę z głosem wrzucić także do urny w dniu głosowania. W naszym powiecie głosujących w ten sposób jest 141 osób. 
Cisza wyborcza obowiązuje do niedzieli do 21.00. Po tym czasie zostaną opublikowane pierwsze sondażowe wyniki. Jeśli zajdzie taka konieczność druga tura wyborów planowana jest na 12 lipca. Zadbajmy o to, żeby te wybory były dla nas bezpieczne. Zapobieganie zakażeniu COVID-19 w trakcie głosowania jest o tyle istotne, że w ostatnim tygodniu w powiecie tureckim odnotowano kolejne przypadki zachorowań.
Wzrasta liczba zachorowań na COVID-19 w powiecie t...
Premier zapowiedział, że od września uczniowie wró...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 04 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.