Wybory 2020: Po naradzie żadna gmina z powiatu nie przekazała danych wyborców

Wybory 2020

Wiele wskazuje na to, że w praktyce wybory prezydenckie 2020 przeprowadzi Poczta Polska, a nie jak dotąd Państwowa Komisja Wyborcza. Jest to związane z gwałtownymi zmianami ustaw i zamiarem wprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Żeby to zrobić Poczta zażądała wydania od samorządów danych adresowych wyborców zgromadzonych w spisach. Niektórzy włodarze twierdzą, że jest to działanie bezprawne. Sprawdziliśmy czy gminy i miasta powiatu tureckiego udostępniły zbiory danych osobowych wyborców Poczcie Polskiej.

W ubiegłym tygodniu większość samorządów w kraju otrzymało e-maile wysłane przez Pocztę Polską z wnioskiem o wydanie spisu wyborców. Takie wezwanie otrzymały także gminy naszego powiatu. Dotąd żaden z turkowskich samorządów nie wykonał polecenia. Ich wątpliwości budzi przede wszystkim podstawa prawna, którą wskazuje się w uzasadnieniu wniosków. Niektóre z gmin zleciły przeprowadzenie własnych analiz prawnych. Na pierwszym miejscu stawiają przed wszystkim bezpieczeństwo danych osobowych swoich mieszkańców. Jednakże nie wszyscy rajcy wykluczają całkowitą możliwość udostępnienia Poczcie danych wyborców.

- Jesteśmy chętni do oddania, ale chcemy czasu, aby uzyskać wiarygodne opinie i podstawy prawne. Niektórzy mieszkańcy nie życzą sobie by udostępniano ich dane Poczcie Polskiej. Nie chcemy naruszyć przepisów RODO. Czekamy na wiarygodne opinie- mówi wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak.

Z kolei burmistrz Dobrej szczególny akcent położył na konieczność oczekiwania na kolejne wytyczne i opinie.

- Nie przekazaliśmy list. Tak jak wszyscy samorządowcy z powiatu tureckiego. Opinii prawnych było wiele. Na dzień dzisiejszy większość opinii wskazuje, że poczta nie ma podstawy prawnej, by przeprowadzić wybory. Chcemy temat analizować. Nie słuchać jedynie jednej strony. Wysłaliśmy zawiadomienie o wszczęciu postepowania i w ten sposób mamy czas, by to przygotować i zobaczyć jakie będą następne wytyczne. Nie daliśmy danych, ale nie daliśmy też odpowiedzi, że nie damy ich w ogóle – mówił Tadeusz Gebler.

Samorządowcy wskazują, że w przeciągu kilku dni nie są w stanie przygotować do wysyłki żądanych danych, które obejmują siedemnaście różnych informacji, w tym adres zamieszkania i numer PESEL. Trwają analizy czy Poczta nie przekroczyła swoich uprawnień. Na to wszystko nakładają się ograniczenia w funkcjonowaniu Urzędów związane z epidemią COVID-19. Wątpliwości budzi także forma przekazywania danych, która nie gwarantuje ich odpowiedniego bezpieczeństwa.

– Chcemy poczekać na rozwinięcie procedur dotyczących zabezpieczeń. To jest problem. Chcemy, żeby decyzja, na którą powołuje się Poczta Polska była prawomocna. Wciąż nie ma przepisów ustawowych, które pozwoliłyby to zrobić – wyjaśnia burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman.

Warto jednak podkreślić, że na moment publikacji artykułu żaden z samorządów powiatu tureckiego nie przekazał informacji Poczcie Polskiej ze spisu wyborców. Niektórzy wójtowie wskazują, że jeśli po dogłębnej analizie i uzyskaniu opinii prawnych dojdą do wniosku, że będzie to działanie legitymowane prawnie, to wówczas uczynią zadość temu żądaniu. Jak informuje redakcję iTurek.net źródło zbliżone do jednego z lokalnych samorządów w godzinach porannych, 28 kwietnia, doszło do spotkania wójtów i burmistrzów, na którym ustalono wspólną strategię związaną z przygotowaniami do wyborów. To tam podjęto decyzję, żeby nie przekazywać spisu wyborców Poczcie Polskiej.

Działania Poczty Polskiej mają na celu umożliwienie przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych. Problem polega na tym, że ustawa na to zezwalająca aktualnie procedowana jest w Senacie. W ocenie wielu prawników wniosek Poczty, jak i inne przygotowania, w tym druk kart wyborczych na polecenie Ministra Aktywów Państwowych, są bezprawne. W trudnej sytuacji zostały postawione gminy, od których z jednej strony żąda się udostępniania danych osobowych, a z drugiej zobowiązuje do przestrzegania prawa, w tym i RODO.
Piąta osoba zarażona koronawirusem w powiecie ture...
Adrian Skopiński w #talentobraniu. Nagrodą jest si...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 24 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.