Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wybory 2024: W powiecie tureckim brak chętnych do komisji. Komisarz wyborczy…

Wybory

Trwają przygotowania do wyborów samorządowych. Przed otwarciem lokali do głosowania nie tylko kandydaci mają co robić. Czasu nie tracą także organy wyborcze, których zadaniem jest przygotowanie całego procesu od strony technicznej. Okazuje się jednak, że w powiecie tureckim może zabraknąć rąk do pracy.

Po tym jak komisarze wyborczy zakończyli rejestrację komitetów wyborczych, rozpoczęła się procedura tworzenia terytorialnych komisji wyborczych. W naszym powiecie zostanie utworzonych 10 takich organów – jedna powiatowa komisja wyborcza, która ustali wyniki wyborów do Rady Powiatu Tureckiego oraz 6 komisji gminnych i trzy miejskie, które dokonają podsumowania głosowania na radnych gminnych/miejskich oraz wójtów i burmistrzów.

Szeregowy członek terytorialnej komisji wyborczej otrzyma dietę w wysokości 1.300 zł, a jej przewodniczący może liczyć na kwotę aż 1.500 zł. Mimo to okazuje się, że nie chętnych do pracy w ich szeregach. Do czwartku - 22 lutego – komitety wyborcze mogły zgłaszać kandydatów do pełnienia w nich funkcji. W powiecie tureckim aż w 6 na 10 komisji nie udało się uformować ich pełnego składu.

W swoim komunikacie Komisarz Wyborczy w Koninie I poinformował, że w związku z niedoborem kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych zgłoszonych przez komitety wyborcze istnieje możliwości dokonania dodatkowych zgłoszeń kandydatów. W powicie tureckim dotyczy to następujących komisji:
 Gminna Komisja Wyborcza w Kawęczynie, gdzie brakuje aż piciu członków;
 Miejska Komisja Wyborcza w Tuliszkowie, gdzie brakuje jednego członka;
 Miejska Komisja Wyborcza w Turku, gdzie brakuje czterech członków;
 Gminna Komisja Wyborcza w Turku, gdzie brakuje trzech członków;
 Gminna Komisja Wyborcza we Władysławowie, gdzie brakuje jednego członka;
 Powiatowa Komisja Wyborcza w Turku, gdzie brakuje aż pięciu członków.

W związku z tym komitety wyborcze do w/w komisji mogą dokonywać dalszych zgłoszeń do 23 lutego 2024 r. do godz. 15:30 do siedziby Komisarza Wyborczego w Koninie I.

Najwięcej chętnych zgłoszono do Gminnej Komisji Wyborczej w Przykonie, co nie może dziwić, gdyż w tej gminie zarejestrowano najwięcej komitetów wyborczych wyborców, o czym pisaliśmy TUTAJ. Liczba chętnych przekroczyła tu ilość miejsc do obsadzenia. W związku z tym 26 lutego 2024 r. o godz. 11:30 w siedzibie Komisarza Wyborczego w Koninie I odbędzie się losowanie osób, które ostatecznie wejdą w jej skład.

W pierwszym podejściu terytorialnej komisje wyborcze udało się sformować w Brudzewie, Malanowie i w Dobrej.

Formalnego powołania terytorialnych komisji wyborczych Komisarz dokona do 27 lutego. Komisje te – po ich powstaniu – przystąpią do rejestracji kandydatów na radnych (termin zgłoszeń mija 4 marca) oraz kandydatów na wójtów i burmistrzów (termin zgłoszeń mija 14 marca). Do 8 marca komitety mają czas na zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Ich członkowie w dniu głosowania będą sprawować nadzór na jego przebiegiem, a na końcu dokonają przeliczenia oddanych głosów.

 źródło: konin.kbw.gov.pl

422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Kajetan Bajzert najlepszy w Dracula Cup
Obwieszczenie Starosty Tureckiego

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.