Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wybory 2024: Znamy nazwiska kandydatów do rad gmin i powiatu. Sprawdź na kogo możesz oddać swój głos

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza podała nazwiska oficjalnie zarejestrowanych kandydatów, którzy w nadchodzących wyborach samorządowych będą ubiegać się o mandaty radnych gmin i miast w powiecie tureckim. Dokładnie za miesiąc ich nazwiska pojawią się na kartach do głosowania.. Sprawdzamy, kto w powiecie ma szansę zasiąść w strukturach lokalnych władz.

Powiat turecki tworzy dziewięć gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Działają w nich rady gmin oraz rady miejskie (gm. Dobra i gm. Tuliszków). Zasiada w nich piętnastu radnych, którzy wybierani są w jednomandatowych okręgach, na które podzielone są poszczególne gminy. Wyjątkiem na lokalnej mapie jest Miasto Turek, którego organ stanowiący tworzy aż 21 osób. Wybory w tej jednostce – która jest podzielona na okręgi wielomandatowe – mają charakter proporcjonalny. Oznacza to, że w pierwszej kolejności liczona jest liczba głosów oddanych na poszczególne listy komitetów wyborczych, a dopiero w dalszej kolejności ustala się, który z poszczególnych kandydatów odniósł sukces wyborczy.

We wszystkich radach gmin i radach miejskich funkcjonujących w powicie tureckim łącznie do obsadzenia jest 141 mandatów w 124 okręgach wyborczych. Według danych udostępnionych przez Państwową Komisję Wyborczą [dane ze środy, 6 marca, godz. 20.00] w powiecie tureckim zarejestrowano 509 kandydatów do tych organów. Oznacza to – statystycznie rzecz ujmując - że jedynie co czwarta osoba może liczyć na wyborczy sukces. Najmłodsi kandydaci mają po 19 lat (dwie osoby), a najstarsi 75 lat (trzy osoby).

Nie licząc Miasta Turku, którego aktualna sytuacja polityczna zostanie scharakteryzowana poniżej, najwięcej kandydatów zarejestrowano na terenie gminy Przykona, gdzie startuje aż 76 osób. Fakt ten nie może dziwić, albowiem to właśnie w Przykonie i jej okolicach wyborcy zarejestrowali największą ilość komitetów wyborczych, o tym pisaliśmy TUTAJ. Nieco mniej chętnych zgłosiło się w Tuliszkowie (64 kandydatów) oraz w Malanowie (60 kandydatów). We Władysławowie o mandat będzie ubiegać się 55 osób, w Dobrej - 39 osób, w Brudzewie – 39 osób i w Kawęczynie - 37 osób.

Sytuacja diametralnie może się zmienić w gminie wiejskiej Turek, gdzie z uwagi na niskie zainteresowanie startem w wyborach Gminna Komisja Wyborcza przedłużyła zgłoszenia kandydatów do 9 marca. Na chwilę obecną swój start zadeklarowały w tej gminie 24 osoby. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Brudzewie, przy czym w tej gminie dodatkowy nabór trwa tylko w jednym okręgu. W gminie wiejskiej Turek aż w ośmiu z nich, o czym szczegółowo można przeczytać TUTAJ.

O 21 miejsc w Radzie Miasta Turek powalczy 115 osób. Listy ze swoimi kandydatami w czterech okręgach wyborczych zgłosiły cztery komitety wyborcze, tj. KW Łączy nas Turek, KWW Romualda Antosika, KWW Marek Pańczyk oraz KWW Koalicja Obywatelska. W tym samorządzie – jak na razie w jedynej gminie z całego powiatu – zgłoszono również kandydatów na burmistrza. Według danych PKW o jego fotel będzie ubiegać się Dariusz Kałużny (52 lata – wykształcenie wyższe, członek PiS, KW Łączy nas Turek) i Marek Pańczyk (66 lat – wykształcenie średnie, nie należy do partii politycznej, KWW Marek Pańczyk). Termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów i burmistrzów mija jednak dopiero 14 marca o godz. 16.00.

Do Rady Powiatu Tureckiego swój start zadeklarowało 151 osób. W tym przypadku głosowanie również przybiera formę wyborów proporcjonalnych z uwzględnieniem wyników poszczególnych list. Swoich kandydatów – do objęcia 21 mandatów z pięciu wielomandatowych okręgów wyborczych – zgłosiło 5 komitetów wyborczych (KW PiS, KW Koalicja Obywatelska, KWW Powiatowa Koalicja Samorządowa, KW Niezależni oraz KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni).

Poniżej prezentujemy Państwu nazwiska kandydatów, którzy ubiegać się będą o mandaty w radach poszczególnych gminach i miast z terenu powiatu tureckiego. Ze względu na ilość kandydatów zarejestrowanych do Rady Powiatu Tureckiego odsyłamy Państwa do strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, na którą mogą Państwo wejść klikając TUTAJ.
 
1

2
 
3
 
4
 
5
 
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
Jak kształcić zawodowców, czyli spotkanie w Zespol...
Nabór wniosków na fotowoltaikę

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.