Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Słaba frekwencja i zwycięstwo PiS w powiecie tureckim

wybory

W niedzielę, 9 czerwca wybieraliśmy posłów do Parlamentu Europejskiego. Wstępne wyniki pokazują, że powiat turecki wciąż pozostaje bastionem PiS, na który swój głos oddało ponad 47 proc.głosujących.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów. Sondażowe wyniki wyborów wskazują, że KO zdobyła 21 mandatów, PiS - 19, Konfederacja - 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 4, a Lewica - 3.

W powiecie tureckim najwięcej osób zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość - 47,29 proc. Swój głos na Koalicję Obywatelską oddało 22,24 proc. głosujących, a trzeci wynik uzyskała Konfederacja - 14,64 proc. Trzecia droga zdobyła poparcie 8,49 proc.osób biorących udział w głosowaniu, zaś Lewica w powiecie tureckim otrzymała poparcie na poziomie 5,52 proc.

W Wielkopolsce mandaty do PE przypadną prawdopodobnie Ewie Kopacz i Michałowi Wawrykiewiczowi z KO, a PiS reprezentować będzie Marlena Maląg, która startując z trzeciego miejsca pokonała Wojciecha Kolarskiego i Ryszarda Czarneckiego. Po raz pierwszy reprezentację w Europarlamencie będzie mieć też Wielkopolska Wschodnia. Dobry wynik Konfederacji da prawdopodobnie mandat pochodzącej z okolic Kłodawy Annie Bryłce. Trzecią Drogę w PE będzie reprezentować Krzysztof Hetman.

Niestety wybory do Parlamentu Europejskiego nie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Liderem frekwencji jest gmina Władysławów, gdzie do urn poszło 38,64 proc. uprawnionych, a niewiele mniej bo 38,59 proc. głosowało w mieście Turek. Najmniej zmobilizowanych wyborców było natomiast w gminie Malanów - 26,09 proc.

Posypały się mandaty, czyli Akcja Prędkość w powie...
Barokowa muzyka w niezwykłej oprawie najstarszego ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Maks w środa, 12 czerwca 2024 19:28

A co na to emerytowany redaktor Jarek?PiS stracił w Wielkopolsce jeden mandat .Żadnego komentarza nieomylnego redaktora

A co na to emerytowany redaktor Jarek?PiS stracił w Wielkopolsce jeden mandat .Żadnego komentarza nieomylnego redaktora :)
Gość - ja w środa, 12 czerwca 2024 17:40

47 proc. dla PiSu? Ale wstyd tu żyć:-(

47 proc. dla PiSu? Ale wstyd tu żyć:-(
Gość - Paweł w poniedziałek, 10 czerwca 2024 14:31

Brawo mieszkańcy głosujący na zwycięzców z KO . PiSowcom nawet poseł z prezydentem nie pomógł.

Brawo mieszkańcy głosujący na zwycięzców z KO . PiSowcom nawet poseł z prezydentem nie pomógł.
Gość - ryszard w poniedziałek, 10 czerwca 2024 09:58

Podkarpacie Wielkopolski. Ale obciach...

Podkarpacie Wielkopolski. Ale obciach...
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.