Wybory w Przykonie to czysta formalność? Jest tylko jeden kandydat

Mirosław Broniszewski

Tylko Mirosław Broniszewski zdecydował się ubiegać o fotel wójta gminy Przykona. Jak trzeba głosować gdy startuje tylko jeden kandydat?

W ponad 300 samorządach na terenie całej Polski do kandydowania na wójta bądź burmistrza zgłosił się tylko jeden kandydat. Takie przypadki są m.in. w pobliskim powiecie kaliskim, Uniejowie, ale też w powiecie tureckim, w gminie Przykona, gdzie kandydatem jest urzędujący obecnie wójt Mirosław Broniszewski. Nie oznacza to jednak, że tam wybory się nie odbędą. Mieszkańcy pójdą do urn, ale zamiast oddawać głos na konkretnego kandydata, odpowiedzą na pytanie czy są za wyborem Mirosława Broniszewskiego, czy przeciwko.

Rozwiązanie takiej sytuacji znajdujemy w Kodeksie Wyborczym: „Jeżeli (…) zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wybory przeprowadza się, z tym że tego kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów”. Jeśli natomiast kandydatowi nie uda się osiągnąć tego pułapu, wyborem wójta zajmie się nowa rada gminy.

Szachiści na start!
Władysławów: Ludowa nutka już gra…tym razem w anio...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Olo w wtorek, 09 październik 2018 23:44

A co , jeśli mieszkańcy opowiedza się że są w większości przeciw? Kto wówczas będzie wójtem ?

A co , jeśli mieszkańcy opowiedza się że są w większości przeciw? :) Kto wówczas będzie wójtem ?
Gość
wtorek, 19 listopad 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.