„Wyciągnijmy kieliszki i kiełbasę”, czyli na sesji o tym kto robi pokazówkę, a kto ma kulturę?

Sesja Rady Miejskiej w Turku

Do niespodziewanej sytuacji doszło w trakcie sesji Rady Miejskiej w Turku. Jej obrady przerwał minister Ryszard Bartosik, który wszedł do sali i poza kolejnością oraz bez przyzwolenia prowadzącej posiedzenie Marioli Kadrzyńskiej - Siwek zabrał głos. Wywołało to oburzenie wśród jej uczestników, a przedstawiciele Ziemi Turkowskiej wyszli z sali gimnastycznej. Przewodnicząca Rady zarzuciła posłowi niestosowne zachowanie, a burmistrz – sarkastycznie – proponował huczne świętowanie urodzin radnych. Pytamy: kto robi pokazówkę, a kto ma kulturę?

Chcieć to móc
Samorządowcy z Miasta Turku spotkali się w piątek, 28 maja, na trzydziestej czwartej sesji Rady Miejskiej. Mimo trudnego początku posiedzenie przebiegało dość sprawnie, dopóki włodarze nie dotarli do punktu związanego z zapytaniami i interpelacjami. Wśród nich znalazło się wiele tematów istotnych dla mieszkańców naszego miasta. W pewnym momencie – ni stąd ni zowąd – do sali wszedł nikt inny jak sam pan minister (dotychczas najwyższej rangi urzędnik państwowy w historii turkowskiego PiSu) czyli nie kto inny jak wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Pewnie nie było by w tym nic dziwnego, że lokalny poseł chce uczestniczyć w obradach, a nawet i zabrać głos, gdyby nie forma i okoliczności w jakich to wszystko się odbyło. Bartosik wszedł na obrady z bukietem kwiatów i od razu – w trakcie gdy przemawiali radni – zabiegał u przewodniczącej Kadrzyńskiej - Siwek o zabranie głosu.

- Panie pośle. Jesteśmy w punkcie zapytania i interpelacje. W tym punkcie nie zabierze pan głosu. Są pewne zasady i reguły. Kultura wymaga, aby pan poczekał. Udzieliłam głosu radnemu Lamentowi – poinformowała przedstawiciela władzy państwowej samorządowczyni. Ten jednak nie zważając na to, że do głosu została dopuszczona inna osoba, dziarskim krokiem ruszył w kierunku mównicy, informując przy tym, że na podstawie ustawy o sprawowaniu mandatu posła ma on prawo zabierać głos w każdym momencie obrad.

A gdzie wódka i zakąska?
- Szanowni państwo. Chciałbym zabrać głos w związku ze sprawowaniem mandatu posła i mogę to uczynić w każdej chwili. Chciałbym złożyć życzenia urodzinowe pani radnej Janinie Kolenda, która jest naszą radną miejską. Pani Jasiu, sto lat i wszelkiej pomyślności! – mówił Ryszard Bartosik, który – gdy skończył – podszedł do radnej Kolendy, wręczył bukiet kwiatów, sfotografował się z nią i wyszedł z sali. Część radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Niezrzeszonych zaczęła śpiewać sto lat, natomiast przedstawiciele Ziemi Tureckowskiej – w geście protestu – opuścili na moment obrady.

Cała sytuacja wywołała niemały zamęt na sali i lawinę komentarzy. Zanim do nich dojdziemy to w pierwszej kolejności śpieszymy z wyjaśnieniem, że poseł nie miał racji, że może zabierać głos poza kolejnością. Sprawdziliśmy. Ustawa, na którą powołał się Bartosik, wskazuje że poseł ma prawo uczestniczyć w sesjach rad gmin właściwych dla okręgu wyborczego, z którego został wybrany i w ich trakcie może zgłaszać swoje uwagi i wnioski. Warunki do tego zapewnia przewodniczący rady. Akt ten nie przyznaje więc specjalnych uprawnień co do precedencji wypowiedzi.

Jako pierwsza po całym zamieszaniu głos zabrała Janina Kolęda. Łamiącym się głosem powiedziała, że jest jej przykro, że część radnych wyszła z sali. Podziękowała jednak za życzenia ministrowi Bartosikowi. Do zapanowania nad porządkiem obrad przystąpiła w końcu Mariola Kadrzyńska-Siwek, która poprosiła wszystkich o spokój.

- Proszę o ciszę. Nie jestem radną pierwszą kadencję i tego typu jasełka są po prostu nie w porządku. Tego typu rzeczy się zgłasza przed sesją. Jeszcze nigdy w kadencji samorządu nie zdarzyło się to, żeby ktoś przerywał obrady tylko dlatego, że przynosi swoje przepisy. Kultura wymaga, aby podejść do przewodniczącego rady i poprosić o zabranie głosu. W stosownym punkcie ten głos pan poseł by otrzymał. Trochę szkoda, że tej kultury zabrakło – grzmiała przewodnicząca, którą wsparł burmistrz Romuald Antosik.

- Czynicie prywatne imprezy na sesji Rady Miejskiej w Turku, kiedy się wam to podoba. Bez zgody i zapytania przewodniczącego rady. Jakieś reguły na tej sesji muszą panować. Można to było zrobić z klasą i inaczej. Ucierpiała pani Janina. To nie jest tak, że poseł może zabrać głos w każdej chwili. Pierwszy raz słyszę, że obowiązkiem poselskim jest składanie życzeń. To wszystko do niczego dobrego nie prowadzi. Wparowanie tutaj w trakcie sesji i pokazuje pozycję siły lub inną pozycję, której ocenę pozostawię państwu – wypowiedział się Antosik, którego zdaniem przewodnicząca nie popełniła żadnego faux pas.

– Może za chwilę wyciągniemy kieliszki i ktoś przyniesie kiełbasę. Będziemy się bawić, bo są urodziny radnego – ironizował burmistrz, który wskazał, że takie sytuacje nie zawsze muszą być – jak to określił – pokazówką. Ad vocem głos zabrała obdarowana przez ministra kwiatami radna Kolenda.

- Mam rzeczywiście urodziny. Nie przypuszczałam, że przyjedzie minister. Nie było to w planie. Panie burmistrzu. Cokolwiek by pan powiedział, że pan przeprasza, to dla mnie jest to nóż w serce. Bo poseł nie przyszedł w trakcie obrad ani w trakcie głosowania, ale przyszedł we wolnych wnioskach. Dostał jednak reprymendę jaką w życiu bym nie przypuszczała, że można powiedzieć swojemu posłowi, swojemu ministrowi. Jest z naszego terenu i powinniśmy być dumni. Reprymenda, że się źle zachował? Bardzo przepraszam w imieniu posła. Jest mi przykro – wskazywała radna, która po raz kolejny nie kryła silnych emocji.

„Co wolno wojewodzie…”
Sesje Rady Miejskiej w Turku okazują się na tyle nieprzewidywalne, że aż strach snuć przypuszczenia co wydarzy się na kolejnej. Spotkania podczas których obradują radni, a więc przedstawiciele mieszkańców mają na celu pracę na ich rzecz, dodajmy merytoryczną i konstruktywną. Często jednak lokalna polityka oraz rządzące nią układy dają upust zachowaniom, które zakrawają nie tylko brak wyczucia, ale także dobrego smaku i taktu. Na myśl przychodzi tylko jedno zdanie "co wolno wojewodzie (ministrowi, posłowi) to nie tobie...". Na co przewodnicząca tylko czekała, aby zachować się w podobnym tonie, co się jej zresztą udało. Podsumowując – miało wyjść „pisowskie show” o szacunku dla swoich, a wyszła niezgrabna tragikomedia, kosztem jednej z najbardziej kulturalnej i wyważonej radnej w historii miasta.
Tuliszków: Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportoweg...
Przykona: Kto nie lubi dzieci (albo rodziców) z Po...

Podobne wpisy

 

Komentarze 53

Gość - Artur w wtorek, 01 czerwca 2021 09:40

Sesje wyglądają jak nauka w klasie szkoły podstawowej czyli: radni to uczniowie a przewodnicząca to ich nauczycielka, która ustawia ich po ławkach rozkazuje im i poucza a oni niby tacy mądrzy milkną wtedy ...... Zachowania przewodniczącej w stosunku do radnych są nie eleganckie traktuje ich jak gówniarzy a oni na to pozwalają, jest jeszcze burmistrz tzw. dyrektor tej podstawówki, który zawsze podsumowuje sesje i też jedzie po wszystkich radnych chwaląc po niebiosa panią nauczycielkę to też nie jest fajne z perspektywy obserwatora wygląda to...... Śmiesznie. Reasumując cała rada do wymiany łącznie z nauczycielką i dyrektorem tej śmiesznej podstawówki.

Sesje wyglądają jak nauka w klasie szkoły podstawowej czyli: radni to uczniowie a przewodnicząca to ich nauczycielka, która ustawia ich po ławkach rozkazuje im i poucza a oni niby tacy mądrzy milkną wtedy ...... Zachowania przewodniczącej w stosunku do radnych są nie eleganckie traktuje ich jak gówniarzy a oni na to pozwalają, jest jeszcze burmistrz tzw. dyrektor tej podstawówki, który zawsze podsumowuje sesje i też jedzie po wszystkich radnych chwaląc po niebiosa panią nauczycielkę to też nie jest fajne z perspektywy obserwatora wygląda to...... Śmiesznie. Reasumując cała rada do wymiany łącznie z nauczycielką i dyrektorem tej śmiesznej podstawówki.
Gość - Teofil w wtorek, 01 czerwca 2021 06:42

Brak klasy Pani Przewodnicząca i Pań Burmistrz pokazują na każdej sesji, więc ten przejaw arogancji z ich strony mnie nie dziwi. Dziecinada wyszli z sali bo co się stało?

Brak klasy Pani Przewodnicząca i Pań Burmistrz pokazują na każdej sesji, więc ten przejaw arogancji z ich strony mnie nie dziwi. Dziecinada wyszli z sali bo co się stało?
Gość - Lokalna Wredota w poniedziałek, 31 maja 2021 15:59

"Chciałbym zabrać głos w związku ze sprawowaniem mandatu posła i mogę to uczynić w każdej chwili."
Tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.
Pycha kroczy przed upadkiem - czekam coraz bardziej zniecierpliwiony
Człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy...

"Chciałbym zabrać głos w związku ze sprawowaniem mandatu posła i mogę to uczynić w każdej chwili." Tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną. Pycha kroczy przed upadkiem - czekam coraz bardziej zniecierpliwiony Człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy...
Gość - Mieszkanka w poniedziałek, 31 maja 2021 14:36
https://miastoturek.tv-polska.eu/film/507871-xxxiv-sesja-rady-miejskiej-turku-w-dniu-28-maja-2021-r-
Gość - Obiektywny w poniedziałek, 31 maja 2021 23:10

Obiektywnie - słoma w butach to mało powiedziane. Myślę, że było to nie w smak, wszystkim. Samej Pani Janinie również. Szkoda tylko, że tak się boją brzuchatego Ryszarda, że nie potrafili tego przyznać. Buta i arogancja. Ale to już bliżej niż dalej. Gratulacje dla przewodniczącej i Burmistrza.

PS. Szukałem w ustawie i innych przepisach, gdzie jest poselski obowiązek składania życzeń radnym z własnego ugrupowania - nie znalazłem. Proszę o pomoc Pana Posła i szanowną redakcję, gdzie to mogę znaleźć ???

Obiektywnie - słoma w butach to mało powiedziane. Myślę, że było to nie w smak, wszystkim. Samej Pani Janinie również. Szkoda tylko, że tak się boją brzuchatego Ryszarda, że nie potrafili tego przyznać. Buta i arogancja. Ale to już bliżej niż dalej. Gratulacje dla przewodniczącej i Burmistrza. PS. Szukałem w ustawie i innych przepisach, gdzie jest poselski obowiązek składania życzeń radnym z własnego ugrupowania - nie znalazłem. Proszę o pomoc Pana Posła i szanowną redakcję, gdzie to mogę znaleźć ???
Gość - mieszkaniec powiatu w poniedziałek, 31 maja 2021 20:37

Dzięki za linka, obejrzałem . Nie wiem czy Ci którzy wybierali p.Dariusza na radnego wiedzą co on robi na sesji rady miejskiej. Powinni go wybrać do rady powiatu!

Dzięki za linka, obejrzałem :) . Nie wiem czy Ci którzy wybierali p.Dariusza na radnego wiedzą co on robi na sesji rady miejskiej. Powinni go wybrać do rady powiatu!
Gość - Obserwator w poniedziałek, 31 maja 2021 12:33

Ja rozumiem, że pOSEŁ i miniSTER od teraz będzie na każdej sesji rady gminy, powiatu, jak tylko ktoś z urzędu będzie miał urodziny. Radny, kierownik itd. Darowałby sobie te występy. I szkoda w tym wszystkim wplątanej radnej z PISu. To pokazuje jeszcze bardziej chamstwo pOSŁA, który był świadomy w co wciągnie p. Janinę. Straszny człowiek, obłudnik i ... ehhhh

Ja rozumiem, że pOSEŁ i miniSTER od teraz będzie na każdej sesji rady gminy, powiatu, jak tylko ktoś z urzędu będzie miał urodziny. Radny, kierownik itd. Darowałby sobie te występy. I szkoda w tym wszystkim wplątanej radnej z PISu. To pokazuje jeszcze bardziej chamstwo pOSŁA, który był świadomy w co wciągnie p. Janinę. Straszny człowiek, obłudnik i ... ehhhh
Gość - gość w poniedziałek, 31 maja 2021 09:05

każda sesja jest nagrywana, można to spokojnie zobaczyć jak faktycznie było

każda sesja jest nagrywana, można to spokojnie zobaczyć jak faktycznie było :D;):p
Gość - ***** *** w niedziela, 30 maja 2021 14:41

Pani pisowska redaktor Błaszczyk dla pani piosenka ŁYDKA GRUBASA - Adelajda.Starczy odwagi? screen komentarza jest dla mnie.Zapraszam w realu .

Pani pisowska redaktor Błaszczyk dla pani piosenka ŁYDKA GRUBASA - Adelajda.Starczy odwagi? screen komentarza jest dla mnie.Zapraszam w realu .
Gość - Mario w niedziela, 30 maja 2021 21:59

kiedyś Błaszczak była za PO.

kiedyś Błaszczak była za PO.
Gość - bezimienny w niedziela, 30 maja 2021 12:11

Mam propozycję!, Żeby na stronach wszystkich gmin w powiecie była informacja o dacie urodzin: radnych, burmistrzów/wójtów, sekretarzy, kierowników wydziałów. Kto jest za?

Mam propozycję!, Żeby na stronach wszystkich gmin w powiecie była informacja o dacie urodzin: radnych, burmistrzów/wójtów, sekretarzy, kierowników wydziałów. Kto jest za?
Gość - z imieniem w poniedziałek, 31 maja 2021 12:48

zapomniałeś o skarbnikach!

zapomniałeś o skarbnikach!
Gość - Ja w niedziela, 30 maja 2021 10:34

Wstyd dla posła.

Wstyd dla posła.
Gość - Ewka w niedziela, 30 maja 2021 08:56

Najniższy poziom rady w historii Turku, kultura przewodniczącej równa,, 0,,

Najniższy poziom rady w historii Turku, kultura przewodniczącej równa,, 0,,
Gość - Mieszkaniec w niedziela, 30 maja 2021 09:35

Poziom kontaktów międzyludzkich jest katastrofalny. Liczę się ja ,a reszta .....? To samo dotyczy burmistrza o silnie widocznym narcyzmie i licznych kompleksach ,które wybuchają . Konieczne są zmiany w Ratuszu ,ale o tym zdecydują już mieszkańcy ,o ile nie zostaną otumanieni bezczelną propagandą ?

Poziom kontaktów międzyludzkich jest katastrofalny. Liczę się ja ,a reszta .....? To samo dotyczy burmistrza o silnie widocznym narcyzmie i licznych kompleksach ,które wybuchają . Konieczne są zmiany w Ratuszu ,ale o tym zdecydują już mieszkańcy ,o ile nie zostaną otumanieni bezczelną propagandą ?
Gość - Ja w niedziela, 30 maja 2021 08:18

Słoma z butów wychodzi ale poseł:-( Wstyd dla powiatu:-((

Słoma z butów wychodzi ale poseł:-( Wstyd dla powiatu:-((
Gość - Sąsiad z Dobrej w niedziela, 30 maja 2021 00:04

Burmistrzowi to chyba żal, ze w wiejskim koszyku flaszki z kiełbasą od Posła nie dostał? Byłoby co przegryzać w weekend a tak klapa.Wypowiedz Burmistrza ponizej zera, nie potrafi zachować kultury wypowiedzi.Lepiej jakby Pan zamilkł zamiast klepać jak na wiejskim rynku.

Burmistrzowi to chyba żal, ze w wiejskim koszyku flaszki z kiełbasą od Posła nie dostał? Byłoby co przegryzać w weekend a tak klapa.Wypowiedz Burmistrza ponizej zera, nie potrafi zachować kultury wypowiedzi.Lepiej jakby Pan zamilkł zamiast klepać jak na wiejskim rynku.
Gość - mirosław w poniedziałek, 31 maja 2021 14:04

bredzisz sąsiedzie z dobrej

bredzisz sąsiedzie z dobrej
Gość - ja w niedziela, 30 maja 2021 08:34

O.... Obrońca się znalazł:-)Pewnie na niego głosowałeś. W końcu to "miasto" to zaścianek pisu:-(

O.... Obrońca się znalazł:-)Pewnie na niego głosowałeś. W końcu to "miasto" to zaścianek pisu:-(
Gość - do Jubilatki w sobota, 29 maja 2021 23:26

Pani Janio
Zdrowia!, zdrowia!, zdrowia! Szczęścia, pomyślności!, ale czy naprawdę Pan poseł/wiceminister nie mógł złożyć zyczeń i kwiatów prywatnie? Musi robić "cyrk"publicznie? Jeśli chciał, żeby wszyscy się dowiedzieli, że składa Pani życzenia mógł wykupić "ogłoszenie w mediach", napisać do "Piosenka na życzenie" lub do "Koncertu życzeń". Naprawę Pani się podobała ta demonstracja? To były szczere życzenia, czy "lans"?

Pani Janio Zdrowia!, zdrowia!, zdrowia! Szczęścia, pomyślności!, ale czy naprawdę Pan poseł/wiceminister nie mógł złożyć zyczeń i kwiatów prywatnie? Musi robić "cyrk"publicznie? Jeśli chciał, żeby wszyscy się dowiedzieli, że składa Pani życzenia mógł wykupić "ogłoszenie w mediach", napisać do "Piosenka na życzenie" lub do "Koncertu życzeń". Naprawę Pani się podobała ta demonstracja? To były szczere życzenia, czy "lans"?
Gość
czwartek, 20 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.