Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wyjątkowe wielkanocne tradycje powiatu tureckiego

Tradycje Wielkanocne

W Wielki Piątek po liturgii Męki Pańskiej w kościołach rozpoczyna się czuwanie przy grobie Jezusa. Zwykle wartę pełnią druhowie strażacy, ale są parafie, w których od dziesięcioleci kultywowane są wyjątkowe tradycje.

Wyjątkowo wygląda natomiast czuwanie w Brudzewie. Tam, jak podają przekazy od 1947 wartę pełnią mieszkańcy Brudzewa w mundurach specjalnie uszytych - na wzór tych jakie nosiły wojska tureckie. Tradycja „Turków” przy grobie ma swój początek w wydarzeniach z 1683 r., gdy po zwycięskiej bitwie i ocaleniu Wiednia polscy żołnierze porzucili swoje zniszczone mundury i założyli ubrania pokonanych wojsk. Wielu z nich w rodzinne strony powróciło dopiero w Wielki Piątek, wchodząc do kościoła podczas nabożeństwa. Pierwsze stroje brudzewskich Turków zostały uszyte przez Kazimierę Jesionowską, Eleonorę Kaszyńską i Irenę Cierniewską. Jako pierwszy wartę prowadził natomiast Mikołaj Jesionowski.


Od ponad 140 lat „Turki” pełnią wartę przy grobie pańskim w Dobrej. Gdzie leży źródło tej tradycji? Z początkiem kwietnia mieszczanka Maria Jaworska udałą się do rodziny nieopodal Opatówka w powiecie kaliskim. Podczas rezurekcji zobaczyła przy grobie straż nazywaną Turkami. Tak spodobała jej się ta tradycja, że po powrocie do Dobrej kazała swojemu synowi, Ignacemu Jaworskiemu uszyć mundury tureckie, a szable wykonali miejscowi kowale.

W tym roku na mieszkańców Dobrej czeka więcej atrakcji związanych z lokalnymi tradycjami wielkanocnymi. Podobnie jak w ubiegłym roku, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej wystawi na placu przed kościołem w Dobrej swoje stoisko w godzinach od 9.00 do 15.00. Będzie można nabyć publikacje poświęcone tradycjom wielkanocnym w Dobrej: „Turki – Straż Grobu Pańskiego” i „Procesja Emaus” oraz książkę poświęconą cmentarzowi parafialnemu w Dobrej. Przygotowano także nowe atrakcje. Będzie można wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w roli Turka, a także nabyć szaliki z napisem „Procesja Emaus, z jednej strony i „Do krzyży w procesji podąża lud bez względu na pogodę, wiek i trud” z drugiej. Jest tam także herb miasta i logo SPZD.

a.augustyniak 120x180

Tuliszków: Brother Champion Judo Camp w Poznaniu
Wojewoda zgłosił zastrzeżenia do zasad przydziału ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.