Z powiatu tureckiego do dalekiej Panamy

Mieszkańcy Powiatu Tureckiego w Panamie

Kilkanaście dni temu zakończyły się 34. Światowe Dni Młodzieży, w których wzięło udział ponad 3,5 tysiąca pielgrzymów z Polski. Wśród nich znalazła się grupa 12 młodych osób z diecezji włocławskiej, w tym dwoje mieszkańców powiatu tureckiego.

Anna Wójcik z parafii w Galewie, Adrian Zięba z parafii w Brudzewie oraz Marta Piątkowska z Tuliszkowa jako jedyni z naszego powiatu uczestniczyli w spotkaniu młodzieży z całego świata w Panamie. W swoją podróż wyruszyli już 15 stycznia z warszawskiego Okęcia, aby kilka dni później, dotrzeć do miasta Panama, gdzie odbywały się główne uroczystości. Grupa z diecezji włocławskiej była pierwszą, która zameldowała się z Polski po swoje akredytacje.

Główną częścią Światowych Dni Młodzieży były wydarzenia centralne pod przewodnictwem Ojca Świętego, ale pielgrzymi z Polski duchowe przygotowania do kulminacyjnych momentów rozpoczęli już 23 stycznia, kiedy to w Panamie odbył się polski dzień narodowy oraz msza święta odprawiona przez prymasa Polski bpa Wojciecha Polaka.

W czwartek, 24 stycznia, do Panamy przybył najważniejszy pielgrzym – papież Franciszek, który następnego dnia wspólnie z młodymi z całego świata odprawił Drogę Krzyżową. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce w niedzielę 27 stycznia podczas mszy posłania. W swojej homilii Ojciec Święty mówił do młodzieży: Nie jesteście przyszłością, nie tkwicie w „międzyczasie”, lecz jesteście Bożym „teraz”.

-Możliwość udziału w ŚDM był dla jego uczestników niesamowitym doświadczeniem. Najbardziej poruszające dla mnie było spotkanie z papieżem podczas Drogi Krzyżowej. Doświadczyłem wspólnoty oraz takiej swoistej jedności całego świata. Młodzież połączyła się we wspólnej modlitwie ` mękę Pana naszego Jezusa Chrystusa. Gromadziliśmy się i rozważaliśmy fakt naszego odkupienia, naszego zbawienia. Byliśmy jedną wielką rodziną, wspólnie się modląc– mówi Adrian Zięba z parafii p.w. św. Mikołaja w Brudzewie

Pielgrzymi z powiatu tureckiego wrócili do Polski 1 lutego. Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w portugalskiej Lizbonie w 2022 roku.

Zdjęcia: FB A. Zięba

Brudzew: OSP Brudzyń jak Polska reprezentacja na E...
Bal inny niż wszystkie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.