Zanim podpalisz, pomyśl! Nadchodzi sezon wypalania traw

Wypalanie traw

Tegoroczny marzec obfituje w wiele ciepłych i słonecznych dni. Już na koniec tego tygodnia, 21 marca, powitamy kalendarzową wiosnę. Wraz z jej nadejściem rozpoczyna się sezon wypalania traw. W tym czasie dochodzi do wielu podpaleń łąk i nieużytków. Za to przestępstwo można trafić do więzienia. Służby apelują o rozwagę.

O interwencjach straży pożarnej związanych z gaszeniem pożarów nieużytków na portalu iTurek.net informowaliśmy wielokrotnie – ostatnio TUTAJ Apogeum tego rodzaju akcji to corocznie miesiące marzec i kwiecień. Wbrew obiegowym opiniom wypalenie łąk wcale nie prowadzi do ich użyźnienia. Wręcz przeciwnie. Niszczy to ekosystem, zabija rośliny i zwierzęta. Każdego roku odnotowywane są także ofiary śmiertelne wśród ludzi, których śmierć spowodował ogień na palącym się nieużytku.

Niezwykle rzadko zdarza się, aby tego rodzaju pożary wybuchały samoistnie lub przypadkowo. W zdecydowanej większości służby klasyfikują je jako celowe zaprószenie ognia. Bardzo często Policji udaje się ustalić sprawcę zagrożenia. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń za ten czyn grozi kara grzywny nawet do 5.000 zł. Jednakże jeśli sprawca doprowadzi do pożaru np. okolicznych zabudowań lub dojdzie do zagrożenia życia lub mienia albo sprowadzenia innej katastrofy, wówczas jego działanie zostanie zaklasyfikowane jako przestępstwo, które zagrożone jest karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pożary traw niosą ze sobą ogromne zniszczenie. Państwowa Straż Pożarna szacuje, że w 2019 roku w skali całego kraju w wyniku tego rodzaju zdarzeń straty wyniosły ponad 40 mln zł. Do tego dochodzą niebagatelne koszty prowadzenia działań gaśniczych.

Apelujemy o to, aby nie wypalać traw.
Wielkopolska w trzeciej fali COVID-19. Rośnie licz...
Monitoring uchwycił złodzieja. Mężczyzna ukradł pu...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.