Zarząd powiatu tureckiego z absolutorium i wotum zaufania

Zarząd Powiatu Tureckiego

Zarząd powiatu tureckiego otrzymał absolutorium oraz wotum zaufania. Radni nie byli w swoim głosowaniach jednomyślni, mimo to zdecydowana większość pozytywnie oceniła działania władz samorządu powiatowego.

Za, a nawet przeciw
Samorząd na szczeblu powiatowym również zobowiązany jest do tworzenia raportu podsumowującego rok działalności. Zarząd powiatu przygotował raport w niecodziennej formie filmowej prezentacji ukazującej najważniejsze informacje dotyczące regionu. Z samym dokumentem radni mieli okazję zapoznać się już wcześniej, zyskując zatem podstawy do dyskusji poprzedzającej głosowanie nad wotum zaufania.

- Rozdzielamy raport od absolutorium. Absolutorium jest dokumentem i jest to bardziej techniczny dokument. Jeśli chodzi o raport patrząc na obszar inwestycji pewnie trudno znaleźć większe rozszerzenia jeśli chodzi o drogi. Większość założeń udało się zrealizować. Trudno jest jedynie dokończyć Skarżyn, ale mamy nadzieję że ta inwestycja zostanie zamknięta wreszcie. Wszystkie inwestycje to wypadkowa radnych z różnych terenów i każdy chce mieć inwestycje realizowaną na swoim terenie - mówił radny Mariusz Seńko.

Dodał on również, że wiele projektów jest kontynuacją poprzedniej kadencji działąnia podejmowane w szkołach średnich czy turkowskim szpitalu.

- Skala podejmowanych działań jest zadowalająca i większość udało nam się zrealizować. Jestem pełen wątpliwości, jeśli chodzi o infrastrukturę sportową - mówił radny Seńko, wskazując na to, że większość inicjatyw jest w stanie poprzeć, ale wiele można było zrobić lepiej oraz uporządkować pewne obszary.

- Jest pan za, a nawet przeciw. W każdej gminie coś się dzieje. Jeśli chodzi o salę- my byliśmy gotowi, wszystko było uszykowane, ale taka była inicjatywa radnego Wojtkowiaka, by sala była z prawdziwego zdarzenia i że wniosek na salę składamy w przyszłym roku. Do każdej inwestycji pozyskiwane są środki zewnętrzne. Jeśli chodzi o transport publiczny- mamy pięciu przewoźników - odpowiedział starosta Dariusz Kałużny, dodając, że jeśli chodzi o służbę zdrowia zostało już wiele zrobione. Radny Seńko odniósł się natomiast jeszcze do oświaty.

- Szkoły mamy jedne z najlepszych, ale pod warunkiem, że będzie do nich wprowadzona odpowiednia liczba młodzieży - mówił radny, przestrzegając przed 1 września 2021 roku, kiedy to jego zdaniem problem będzie poważniejszy niż uporanie się z podwójnym rocznikiem w szkołach średnich.

Ostatecznie za wotum zaufania dla starosty zagłosowało 14 radnych, a pięć osób wstrzymało się od głosu.

Absolutorium bez dyskusji
Kolejnym ważnym punktem była prezentacja sprawozdania z wykonania budżetu za 2019 rok. Plan zakładał dochody na poziomie ponad 89,5 mln zł, zaś wydatki zapisano w wysokości ponad 92,8 mln zł. Kwoty te zmieniły się w trakcie roku budżetowego i na koniec 2019 roku wyniosły po stronie dochodów ponad 89,8 mln zł, a po stronie wydatków - ponad 102 mln zł.

Ubiegłoroczny plan dochodów zrealizowano na poziomie 97,57 proc., zaś poziom realizacji wydatków to 92,49 proc. Jak wskazywała skarbnik Teresa Borkowska taka realizacja dochodów i wydatków pozwoliła na nadwyżkę budżetową w wysokości ponad 1,9 mln zł. Dokonano spłat kredytów na kwotę 1,7 mln zł, a także zaciągnięto nowe zobowiązania (obligacje) na kwotę 2,7 mln zł. Faktycznie zadłużenie powiatu na koniec 2019 roku wyniosło 9 mln zł. Na realizację nadwyżki istotny wpływ miało dofinansownie zadań drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych, które osiągnęło poziom 5,8 mln zł z czego kwota przeszło 4 mln zł została do realizacji w roku 2020. W trakcie realizacji budżetu w pozycji wydatki leżące został pokryty ujemny wynik SP ZOZ. Po odczytaniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz poszczególnych komisji radni 18 głosami „za” przy jednym wstrzymującym zdecydowali o udzieleniu absolutorium zarządowi powiatu tureckiego. 

- Pragnę serdecznie podziękować za udzielenie mi absolutorium . Bardzo się cieszę, że nadal tworzymy zgraną i kompetentną drużynę i myślę, że tak będzie przez całą kadencję - mówił starosta Dariusz Kałużny, dziękując pracownikom starostwa i jednostek podległych powiatowi.

Podziękowania trafiły jednak przede wszystkim do wydziału finansów starostwa powiatowego, z panią skarbnik na czele, ale też do pani naczelnik. To właśnie na ręce skarbnik Teresy Borkowskiej tradycyjnie już trafił bukiet kwiatów.


Grzymiszew siedzibą powiatu? Radny Wojtkowiak apel...
O współpracy rządu z lokalnymi samorządowcami. Spo...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - Obywatel w środa, 29 lipca 2020 15:39

To pozowanie do zdjęć, samozachwyt, uśmiechy tak wyglądają ludzie tzw. władza w powiecie gdzie jest blisko 200 aktywnych zachorowań na kowid, najwięcej w całej wielkopolsce. A tzw. opozycja ręka w rękę głosuje za absolutorium. No to radnych sobie wybraliśmy.

To pozowanie do zdjęć, samozachwyt, uśmiechy tak wyglądają ludzie tzw. władza w powiecie gdzie jest blisko 200 aktywnych zachorowań na kowid, najwięcej w całej wielkopolsce. A tzw. opozycja ręka w rękę głosuje za absolutorium. No to radnych sobie wybraliśmy.
Gość - Rokosz w środa, 29 lipca 2020 14:54

Pocałunki w dobie pandemi. Ładny przykład w powiecie o największej liczbie zachorowań. Wstyd.

Pocałunki w dobie pandemi. Ładny przykład w powiecie o największej liczbie zachorowań. Wstyd.
Gość - mieszkanka w środa, 29 lipca 2020 09:13

GRATULACJE tak trzymać i dbać o miasto Panie Starosto wraz z Radą

GRATULACJE tak trzymać i dbać o miasto Panie Starosto wraz z Radą
Gość - miszkaniec w środa, 29 lipca 2020 14:40

A za co te gratulacje ,wymienisz choć jeden powód czy jesteś z rodzinki ? Proponuję podać sukces : Publikacja zdjęć z nic nie wnoszących narad zwoływanych w trybie pilnym .

A za co te gratulacje ,wymienisz choć jeden powód czy jesteś z rodzinki ? Proponuję podać sukces : Publikacja zdjęć z nic nie wnoszących narad zwoływanych w trybie pilnym .
Gość - Gosc w wtorek, 28 lipca 2020 22:57

Sąsiadki chwalą nas, wy mnie a ja was.

Sąsiadki chwalą nas, wy mnie a ja was.:D
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.