Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Zawsze trzeba wiedzieć, kiedy kończy się jakiś etap w życiu”, czyli będzie zmiana na stanowisku komendanta PSP w Turku

Piotr Pietrucha

- Zawsze trzeba wiedzieć, kiedy kończy się jakiś etap w życiu. Jeśli uparcie chcemy w nim trwać dłużej niż to konieczne tracimy radość i sens tego, co przed nami. Te słowa pisarza Paulo Coelho doskonale oddają moje emocje, kiedy podejmowałem decyzję o odejściu w stan spoczynku. Dziś stoję przed państwem w takim momencie mojego życia, gdy pewne drzwi dla mnie się zamykają- mówił st.bryg. Piotr Pietrucha podczas uroczystego pożegnania ze sztandarem w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku.

We wtorek, 2 stycznia w Komendzie Wojewódzkiej PSP miało miejsce zdanie obowiązków na stanowisku Komendanta Powiatowego PSP przez st.bryg. Piotra Pietruchę. Od dziś obowiązki komendanta pełni st.bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz. Piotr Pietrucha natomiast w środę, 3 stycznia podczas uroczystej odprawy pożegnał się ze sztandarem i przeszedł na emeryturę.

-Chciałbym serdecznie podziękować, za to, że dane mi było spotkać tak wielu życzliwych ludzi oraz za to, że zawsze mogłem polegać na swoich współpracownikach- mówił st.bryg. Piotr Pietrucha i nie kryjąc wzruszenia wyraził wdzięczność wszystkim z którymi wspólnie dbał o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu tureckiego.

Jak powiedział największym zaszczytem było kierowanie turkowską komendą, a dzięki wszystkim zaangażowanym udało się nowe jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Należy nadmienić, że obecnie na terenie powiatu tureckiego funkcjonuje 20 takich jednostek, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców.

St.bryg. Piotr Pietrucha w 2005 roku ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu zdobywając wykształcenie technika pożarnictwa. Od 1 sierpnia 2005 roku pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, gdzie poszerzał swoje doświadczenie zajmując stanowiska od specjalisty ratownika, poprzez dowódcę zastępu, dowódcę sekcji, zastępcę dowódcy zmiany oraz dowódcę JRG nr 1 w Kaliszu. Od 2011 roku pełnił odpowiedzialną funkcję lidera – instruktora z zakresu pożarów wewnętrznych. Wielokrotnie brał udział w trudnych akcja ratowniczo – gaśniczych. Ponadto aktywnie uczestniczył w procesie szkolenia i warsztatów dla funkcjonariuszy i strażaków Ochotniczych Straży Pożarnej. Przez cały okres służby pogłębiał swoją wiedzę podczas udziału w warsztatach w kraju i za granicą. W roku 2012 ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa. W 2017 r. ukończył studia magisterskie na kierunku zarządzania w Łódzkiej Społecznej Akademii Nauk. Od oczątku sierpnia 2017 roku Piotr Pietrucha pełnił obowiązki zastępcy komendanta powiatowego PSP w Turku. Z dniem 6 lipca 2018 roku został powołany na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Turku.
W swojej pracy zawodowej odznaczony został Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2019 r., Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę – 2022 r., a także Odznaką Za Zasługi Dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP - 2022 r., Dyplomem Komendanta Głównego PSP – 2023 r., Odznaką przyjaciel dziecka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Srebrną honorową odznaką przyjaciół harcerstwa, Medalem Gwiazdy Krzyża Strażackiego Wielkopolskiej Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pożarnictwa, Odznaką honorową Związku Sybiraków. Został również wyróżniony złotym herbem Powiatu Tureckiego „Człowiek roku 2022”.

Wielokrotnie kierował bardzo dużymi akcjami gaśniczymi jak np. podczas pożaru hali firmy ProfiM w Turku w 2019 r., w której brało udział 49 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz 217 ratowników PSP i OSP, czy bardzo dużego pożaru hali produkcyjno-magazynowej w firmie Sun Garden Polska w 2020 roku.

W okresie pełnia służby Komendanta Powiatowego PSP w Turku powiększono zasoby sprzętowe komendy w Turku o ciężki samochód ratowniczo gaśniczy GCBA 5,9/40 MAN TGM zakupiony ze względu na spełnienie normatywu wynikającego z zagrożeń pożarów terenów leśnych, samochód specjalny drabina SD-30 Volvo FL6 o wartości ponad 3,5 mln zł. przekraczający w każdym aspekcie walory techniczno-użytkowe starego podnośnika SHD 24, a co za tym idzie na pewno zwiększył poziom bezpieczeństwa powiatu w zakresie ratownictwa wysokościowego, średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault MDN3 D wyposażony, jako pierwszy w powiecie w system piany sprężonej, lekki samochód specjalny typ bus Ford Transit Custom, uzupełniono braki normatywne w zakresie pompy do wody czystej, zakupiono jednowężowy zestaw narzędzi hydraulicznych, sprężarkę do ładowania butli czy drugą kamerę termowizyjną, pozyskano zestaw pralniczy zapewniający w sposób kompleksowy pranie, odkażanie i impregnowanie ubrań specjalnych użytkowanych przez strażaków jednostki, przeprowadzono kompleksową wymianę umundurowania specjalnego strażaków komendy i rozpoczęto proces wymiany umundurowania koszarowego i służbowego, wykonano instalację fotowoltaiczną o mocy prawie 32 kWp zapewniającą czystą energię elektryczną, wyposażono Salę Edukacyjną OGNIK w symulator zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego, który sprawia, że zajęcia z dziećmi są ciekawe a jednocześnie daje odzwierciedlenie rzeczywistych zagrożeń występujących w budynku mieszkalnym

Rozbudowywano mobilną bazę logistyczną dla 60 osób, która uczestniczyła zarówno w działaniach ratowniczych i ćwiczeniach na terenie kraju, ale również brała udział w misjach ratowniczo - gaśniczych w Szwecji w roku 2018, oraz w Gracji w 2021 i 2023.

Na bazie komendy utworzony jest jeden z dwóch w Polsce magazynów logistycznych przeznaczonych do obsługi modułu gaszenia pożarów lasów również poza obszarem kraju tzw. moduł GFFF. W roku 2022 prowadzono wspólnie z jednostkami OSP pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy poprzez udostepnienie środków transportu czy prowadzenie w Hrubieszowie polowego zaplecza sanitarnego.

W latach 2020-2022 czynnie uczestniczono w działaniach związanych ze wsparciem innych instytucji w przeciwdziałaniu skutkom COVID -19 choćby poprzez wsparcie logistyczne szpitala, transport chorych, transport środków dezynfekcyjnych i środków higienicznych, prowadzenie akcji informacyjnych. W latach 2017 -2023 przy wsparciu komendy udało się kupić do jednostek OSP z terenu powiatu 2 lekkie, 12 średnich i 5 ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Podczas uroczystości, przybyli goście podziękowali ustępującemu komendantowi za współpracę oraz przekazali wyrazy uznania za dokonania, które miały miejsce w ostatnich latach. Przedstawiciele samorządów, instytucji oraz straży pożarnej z terenu powiatu tureckiego i nie tylko życzyli sukcesów i wszelkiej pomyślności w nowym etapie.

W imieniu funkcjonariuszy PSP i pracowników komendy głos zabrał st. bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz, który z dniem 2 stycznia 2024 roku został pełniącym obowiązki komendanta powiatowego PSP w Turku.

 

Władysławów: Radni apelują o wydłużenie czasu na w...
Gm.Turek: Strażacy przez pięć godzin gasili baloty...

Podobne wpisy

 

Komentarze 9

Gość - Rychu w piątek, 02 lutego 2024 01:29

gdybyście jeszcze znali kwoty tych emerytur to dopiero by wam kpara opadła. Reżim PIS odpowiednio o to zadbał. Kwoty z czterema zerami, sztucznie naliczane dodatki etc. Dopytajcie u źródła.

gdybyście jeszcze znali kwoty tych emerytur to dopiero by wam kpara opadła. Reżim PIS odpowiednio o to zadbał. Kwoty z czterema zerami, sztucznie naliczane dodatki etc. Dopytajcie u źródła.
Gość - strażak sam w niedziela, 07 stycznia 2024 08:33

A poseł nie miał munduru, czy też gmach TVP okupował? A może zwyczajnie go nie zaprosili?

A poseł nie miał munduru, czy też gmach TVP okupował? A może zwyczajnie go nie zaprosili?
Gość - pacjent w niedziela, 07 stycznia 2024 08:29

To teraz tylko czekać, kiedy zostanie dyrektorem szpitala:-)

To teraz tylko czekać, kiedy zostanie dyrektorem szpitala:-)
Gość - Janek w piątek, 05 stycznia 2024 07:35

Tylko w Polsce jest możliwe aby zrobić tak szybką karierę zawodową i w kilka lat taki stopień w straży i do tego w takim wieku na pełną emeryturę. Kilka lat po właściwej stronie a teraz luzik za przyzwoite pieniądze. Jak To możliwe ?

Tylko w Polsce jest możliwe aby zrobić tak szybką karierę zawodową i w kilka lat taki stopień w straży i do tego w takim wieku na pełną emeryturę. Kilka lat po właściwej stronie a teraz luzik za przyzwoite pieniądze. Jak To możliwe ?
Gość - Malgorzata w piątek, 05 stycznia 2024 10:54

Cytując Beatę z Cinquecento ''Po prostu nam te pieniądze się należą''.

Cytując Beatę z Cinquecento ''Po prostu nam te pieniądze się należą''.
Gość - Gosc w czwartek, 04 stycznia 2024 17:10

Czas pisowskich nominatów już mija, czekam na kolejne pożegnania

Czas pisowskich nominatów już mija, czekam na kolejne pożegnania:D
Gość - Alfred w czwartek, 04 stycznia 2024 09:59

To jest naplucie ciężko pracującym ludziom w twarz przechodząc w tak młodym wieku na emeryturę, gdy inni muszą pracować do 65 roku życia, czas najwyższy skończyć z przywilejami

To jest naplucie ciężko pracującym ludziom w twarz przechodząc w tak młodym wieku na emeryturę, gdy inni muszą pracować do 65 roku życia, czas najwyższy skończyć z przywilejami
Gość - Piotr w czwartek, 04 stycznia 2024 09:23

Następna będzie ta z sanepidu jak obstawiacie

Następna będzie ta z sanepidu jak obstawiacie
Gość - Mazur w środa, 03 stycznia 2024 19:48

Ubiegł swoje odwołanie?

Ubiegł swoje odwołanie?
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.