Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Zdrowy i bardzo ambitny” budżet powiatu tureckiego na rok 2021

Powiat Turecki

Trwa kampania budżetowa lokalnych samorządów. W minioną środę nad projektem planu finansowego na 2021 rok pochylili się Radni Powiatu Tureckiemu. Kałużny z Karskim chwalili zaplanowane inwestycje. Opozycja studziła ich zapałał i zarzucała brak nakładów na oświatę.

Rok 2021 – czas budowy dróg?
W trakcie sesji Rady Powiatu Tureckiego, 30 grudnia, założenia budżetowe zostały przedstawione przez skarbnik powiatu Teresę Borkowską. Zgodnie z przedstawionym projektem dochody powiatu w 2021 roku wyniosą 93.007.288 zł i będą o kilkanaście milionów niższe od wydatków, które zaplanowano na kwotę 106.807.288 zł. Na inwestycje, czyli na wydatki majątkowe przeznaczona zostanie kwota aż 16.386.725 zł.

Wśród najważniejszych projektów do zrealizowania w nadchodzącym roku są głównie inwestycje drogowe. Powiat planuje m.in. przebudowę drogi Rogów-Gąsin-Wietchinin, budowę drogi Polichno-Chrząblice oraz remont mostu w Cichowie (gm. Brudzew). Zmodernizowana zostanie droga powiatowa w miejscowości Dziewiątka, ul. Jana Pawła II w Tuliszkowie oraz droga łącząca Miałaczew-Skarżyn.

W zakresie nakładów na infrastrukturę swoje zastrzeżenia do budżetu zgłosił Zdzisław Wojtkowiak. Radny z gminy Władysławów apelował o budowę chodnika w Międzylesiu jeszcze w 2021 roku. Wskazywał, że do końca kadencji zostały zaledwie trzy lata. Zadeklarował także, że samorząd gminy Władysławów jest gotowy dofinansować ten projekt. W odpowiedzi starosta wskazał, że on dotrzymuje obietnic. Andrzej Fryt wyraził z kolei swoje niezadowolenie, że w 2021 roku nie udało się znaleźć środków na drogę Dobra-Piekary.

Szpital - priorytet kadencji?
Podczas obrad starosta Dariusz Kałużny podkreślał, że priorytetem tej kadencji władz powiatu tureckiego jest szpital. To właśnie w 2021 roku ma rozpocząć się przebudowa oddziałów SP ZOZ w Turku za kwotę 12 milionów zł, która została przyznana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nadto za kwotę 189.221 zł w placówce ma zostać wdrożony system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz utworzona ma być sieć wymiany danych. Kałużny korzystając z okazji pochwalił się również sukcesami dwóch minionych lat kadencji.

- Rok 2020 był rokiem bardzo dynamicznym, wyjątkowym i trudnym. Ale mimo wszystko w tym trudnym roku zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Na początku kadencji mówiłem, że priorytetem będzie służba zdrowia. Jeśli weźmiemy pod uwagę rok 2019 i rok 2020 to pozyskane środki zewnętrzne na służbę zdrowia to blisko 18 mln zł. Jak dodamy do tego wkład własny daje to nam blisko 20 mln zł na samą służbę zdrowia. Priorytetem tej kadencji była również infrastruktura drogowa i edukacja. Łącznie daje to kwotę około 34 mln zł – wyjaśniał starosta i dodał, że wydatki majątkowe mogą jeszcze wzrosnąć. Stwierdził także, że są osoby, które uważają to za porażkę.

Starosta podziękował członkom zarządu i radnym. Mówił, że decyzje nie zawsze są łatwe i przyjemne. Szczególnie podziękował pani skarbnik i wszystkim pracownikom referatu finansów, którzy ciężko pracują. Życzył także innym samorządom z powiatu, żeby otrzymywały bezzwrotne pożyczki od rządu.

Oświata to przyszłość
Radny Mariusz Seńko – nomen omen nauczyciel i były starosta – zwrócił uwagę, że zbyt mało pieniędzy w budżecie na 2021 rok zostało przeznaczonych na edukację. Pochwalił jednak to, że znalazły się środki na dalszą budowę hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Turku.

- Chcę przypomnieć, że pan starosta na początku kadencji obiecał, zapewnił, że zostanie wybudowana sala gimnastyczna dla uczniów LO. I myślę, że o istotności tej inwestycji nikogo nie trzeba przekonywać, bo jest to inwestycja, która służy uczniom ze wszystkich gmin powiatu tureckiego - mówił radny Seńko, dodając, że już minął czas, kiedy można był niniejszą inwestycję zrealizować. Zwrócił uwagę także na to, że wprowadzone do budżetu autopoprawki budzą jego niepokój, ponieważ obniżone został fundusze na oświatę.

Do stawianych zarzutów odniósł się Dariusz Kałużny. W jego ocenie hala powstanie jeszcze w tej kadencji, ale bez wsparcia z ministerstwa będzie trudno ją wybudować. Delikatny policzek Mariuszowi Seńko wymierzył, mówiąc, że w poprzedniej kadencji nie było entuzjazmu, żeby tworzyć ten obiekt sportowy. Zapomniał jednak, że wówczas i on zasiadał w zarządzie powiatu. Zapewnił także, że jeśli w ciągu roku będzie brakować pieniędzy na oświatę, to będą one dokładane.

Przyganiał kocioł garnkowi
Temat finansowania oświaty stał się przyczynkiem do barwnej i ciekawej wymiany poglądów miedzy radnym Seńko a starostami Kałużnym i Karskim. Wicestarosta triumfalnie ogłosił, że rządząc już dwa lata pokazali, że potrafią działać i nie zamierzają zwalniać tempa. Jego zdaniem w latach 2014-2018 władzom powiatu często brakowało chęci.

- Proszę mi wierzyć, że ten czas dla nauki jest trudny, ale sprostaliśmy tym wymaganiom i zrobiliśmy tak, by ta młodzież jak najwięcej korzystała. Nie zostawiliśmy szkół samych sobie, ale dokonywaliśmy zakupów by tym szkołom udogodnić – wyjaśniał Władysław Karski, dodając, że następne lata na pewno pokażą, że obrany kierunek jest dobry.

Odmienną ocenę sytuacji przedstawił Mariusz Seńko. W jego opinii sytuację finansowania oświaty w powiecie trzeba dobrze przeanalizować, ponieważ może dojść do sytuacji, gdy system stanie się niewydolny.

- Nie widzę oświaty w następnych latach. Proszę starostę o to, żeby w miarę możliwości składał wnioski do różnych programów – apelował Seńko, który w dalszej części swojej wypowiedzi przeszedł do kwestii infrastrukturalnych.

- Nie jest to budżet moich marzeń. Wyciął pan mój wniosek, wyciął pan Ogorzelczyn, który obiecał pan kiedyś zabierając pieniądze na karetkę. Zgodziliśmy się bo była taka potrzeba. Środki miały wrócić i nie wróciły. Dzieci które chodzą do szkoły w Ogorzelczynie nie mają chodnika, żeby poprawić bezpieczeństwo – grzmiał w kierunku Kałużnego były starosta.

Na ratunek obwinianemu ruszył wicestarosta Karski, który wypomniał Seńko błędy poprzedniej kadencji, wśród których wymienił brak wniosku o dofinansowanie na szpital w Turku oraz brak działań związanych z budową drogi Brudzew-Janów.

- Ja pana rozumiem. Zbójeckie prawo opozycji, że można wytykać ekipie rządzącej. Ma pan do tego prawo i ja tego panu nie zabieram. Jest pan ślepy, że pan nie widzi, że idziemy cały czas do przodu?- mówił do Seńko Karski dodając, że trzeba też spojrzeć na to, jak się samemu działało.

Zdaniem wicestarosty każdy z radnych ma swoje priorytety, a mimo to w projekcie budżetu żadna gmina nie został pominięta. Na koniec Mariusz Seńko stwierdził, że powiat do tej pory chwali się inwestycjami poprzedniej kadencji.

Ostatecznie budżet powiatu tureckiego na 2021 rok został przyjęty, ale nie jednogłośnie. Za przedstawionym projektem oddano 17 głosów „za”. Radni Aneta Seńko i Mariusz Seńko wstrzymali się od głosu.
Komu należy się podwójna wypłata? Ratownicy medycz...
Ostrożnie z fajerwerkami

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - Tom w niedziela, 03 stycznia 2021 12:13

Smog, smog smog po co nam chodniki jak zima z powodu trujacego powietrza w Turku nikt po nich nie będzie spacerować.

Smog, smog smog po co nam chodniki jak zima z powodu trujacego powietrza w Turku nikt po nich nie będzie spacerować.
Gość - kawał w niedziela, 03 stycznia 2021 13:51

wraca młody z nowego turkowskiego skateparku. Ojcie "paliłeś, śmierdzisz dymem, chcesz dostać raka". "nie tato" odpowiada syn, "byłem na rolkach"

wraca młody z nowego turkowskiego skateparku. Ojcie "paliłeś, śmierdzisz dymem, chcesz dostać raka". "nie tato" odpowiada syn, "byłem na rolkach":p:p:p
Gość - Miszka w sobota, 02 stycznia 2021 01:44

Żadna droga powiatowa w mieście Turek nie będzie w tym roku robiona. Słabo.

Żadna droga powiatowa w mieście Turek nie będzie w tym roku robiona. Słabo.
Gość - Gosc w piątek, 01 stycznia 2021 12:56

Karski w ochronie swojego stołka to stanie się bardziej pisowski niż pis

Karski w ochronie swojego stołka to stanie się bardziej pisowski niż pis:D
Gość - Sir w czwartek, 31 grudnia 2020 20:08

***** ***

***** ***
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.