ZE PAK rezygnuje z węgla. Co dalej z górnikami?

Elektrownia Konin

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin jako pierwszy w Polsce zrezygnuje z węgla brunatnego na rzecz biomasy. Będzie mięć to konsekwencje dla całego regionu, także dla mieszkańców powiatu tureckiego.

Inwestycja w konińskiej elektrowni polegać ma na modernizacji istniejącego kotła węglowego K7 wraz z turbogeneratorami, który stanie się jednostką opalaną biomasą. Takie rozwiązanie zaakceptowała już rada nadzorcza spółki. Chociaż na świecie, m.in. w Drax w Wielkiej Brytanii takie rozwiązania są już stosowane, to w Polsce ZE PAK będzie pionierem.

Co to oznacza dla pracowników kopalń Konin i Adamów, które wchodzą w skład grupy kapitałowej? Nie mówi się wprost o zwolnieniach, ale o przekwalifikowaniu górników na potrzeby nowych rozwiązań technicznych. Związkowcy nie są jednak nastawieni optymistycznie i wskazują, że redukcja zatrudnienia i tak się odbędzie, a ewentualne przekwalifikowanie to skomplikowany proces.

fot.zepak.com.pl

Susza dała się we znaki we Władysławowie i Brudzew...
Przykona: Energa rozwija OZE w Wielkopolsce

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.