ZE PAK skończy z węglem wcześniej niż planowano? Wydobycie być może tylko do 2024 roku

ZE PAK

Koniec ery węgla w ZE PAK nastąpi prawdopodobnie nie za sześć jak pierwotnie planowano, a za dwa lata. Wszystkie bloki węglowe należące do spółki zakończą pracę w 2024 roku.

"Dotychczasowy scenariusz zakładał eksploatację bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów do 2024 roku, natomiast blok o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II) miał funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku. Obecnie jako bazowy przyjęto scenariusz pracy wszystkich bloków węglowych Grupy do końca 2024 roku, czyli do czasu, gdy aktywom tym przysługuje wsparcie w postaci mechanizmu rynku mocy. Węglowa działalność wydobywcza i wytwórcza po 2024 roku będzie musiała się wiązać z podjęciem szeregu inwestycji m.in. umożliwiających dalszą eksploatację odkrywki Tomisławice oraz dostosowujących blok 474 MW do wymogów środowiskowych" - podano w komunikacie.

Zaznaczono również, że jet możliwość dokonania inwestycji i utrzymania węgla po 2024 roku, jednak będzie to uzależnione od wprowadzenia mechanizmu wsparcia po 2024 roku, który zmniejszałby ryzyko działalności przewidzianych do wygaszenia aktywów wytwórczych.

Po odejściu od węgla firma ma wytwarzać wyłącznie „zieloną” energię, w tym "zielony" wodór. ZE PAK w partnerstwie z Synthosem planuje też budowę reaktorów jądrowych BWRX na terenach po elektrowni w Pątnowie.

Malanów: Umowa na odbiór odpadów komunalnych podpi...
Dobra: Tłumy mężczyzn na procesji Emaus

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 05 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.