Polskie Sieci Energetyczne podały wyniki akcji mocy na rok 2026. Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin zakontraktował łącznie 493 MW obowiązku mocowego dla nowej jednostki wytwórczej.
Od pewnego czasu mówiono o tym, że Elektrownia Adamów mogłaby produkować energię z wykorzystaniem paliwa gazowego. Niezbędne było jednak podjęcie i wykonanie działań w czterech obszarach. Pierwszym etapem było uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Dopiero wówczas można wykonać przyłącze gazowe i dostosować kotły do spalania gazu zamiast węgla. Oprócz tego konieczne będą też prace pomiarowe i remontowe.
Już blisko dwa lata temu na wniosek ZE PAK wszczęto postępowanie administracyjne sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie przyłącza gazowego do kotłów K1 do K5 w Elektrowni Adamów.
Na terenie elektrowni Adamów planowana jest wysokosprawna elektrownia gazowa o mocy 600 MW. Przy projekcie budowy bloku gazowo-parowego CCGT Adamów (klasy 400-600 MWe) do doradztwa wybrany został zespół ILF Polska. W pierwszym etapie przygotowana zostanie charakterystyka projektu, a także studium jego wykonalności wraz z uzasadnieniem rynkowych. Studium objąć ma m.in. takie elementy jak koszty czy parametry operacyjne, jak również szczegóły lokalizacji inwestycji na terenie nieczynnej obecnie Elektrowni Adamów w Turku.
W ubiegłym tygodniu podano, że ZE PAK zakontraktował w aukcji rynku mocy na 2026 rok łącznie 493 MW obowiązku mocowego dla nowej jednostki rynku mocy wytwórczej. Umowa zawarta została na 17 lat.