ZE PAK wygrał aukcję mocy dla nowej elektrowni gazowej

Elektrownia Adamów

Polskie Sieci Energetyczne podały wyniki akcji mocy na rok 2026. Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin zakontraktował łącznie 493 MW obowiązku mocowego dla nowej jednostki wytwórczej.

Od pewnego czasu mówiono o tym, że Elektrownia Adamów mogłaby produkować energię z wykorzystaniem paliwa gazowego. Niezbędne było jednak podjęcie i wykonanie działań w czterech obszarach. Pierwszym etapem było uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Dopiero wówczas można wykonać przyłącze gazowe i dostosować kotły do spalania gazu zamiast węgla. Oprócz tego konieczne będą też prace pomiarowe i remontowe.

Już blisko dwa lata temu na wniosek ZE PAK wszczęto postępowanie administracyjne sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie przyłącza gazowego do kotłów K1 do K5 w Elektrowni Adamów.

Na terenie elektrowni Adamów planowana jest wysokosprawna elektrownia gazowa o mocy 600 MW. Przy projekcie budowy bloku gazowo-parowego CCGT Adamów (klasy 400-600 MWe) do doradztwa wybrany został zespół ILF Polska. W pierwszym etapie przygotowana zostanie charakterystyka projektu, a także studium jego wykonalności wraz z uzasadnieniem rynkowych. Studium objąć ma m.in. takie elementy jak koszty czy parametry operacyjne, jak również szczegóły lokalizacji inwestycji na terenie nieczynnej obecnie Elektrowni Adamów w Turku.

W ubiegłym tygodniu podano, że ZE PAK zakontraktował w aukcji rynku mocy na 2026 rok łącznie 493 MW obowiązku mocowego dla nowej jednostki rynku mocy wytwórczej. Umowa zawarta została na 17 lat.

Jak należy składować odpady remontowe?
Gm.Turek: Jasełka w Chlebowie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 25 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.