Ziemia Turkowska nie poparła swojego radnego. Wynagrodzenie burmistrza bez zmian

Marcin Derucki

O tym czego można spodziewać się po obradach Rady Miejskiej tej kadencji pokazała dyskusja nad uchwałą dotyczącą wynagrodzenia burmistrza Antosika. Co ciekawe, dyskusję wywołał radny Ziemi Turkowskiej Marcin Derucki, namawiając radnych PiS do publicznej wypowiedzi dlaczego podczas głosowania wstrzymali się od głosu. Mniejszościowa grupa obradujących nie tylko pokazała radnemu, jak bardzo jest niedoświadczony w świecie samorządu, ale też jakimi ten świat rządzi się prawami.

-Chciałbym wrócić do głosowania, które przed chwilą się odbyło nad wysokością wynagrodzenia burmistrza. Chciałbym usłyszeć argumenty radnych Prawa i Sprawiedliwości ponieważ było to głosowanie typowo polityczne. Dlatego wstrzymali się od głosu? Ja argumenty mam. Burmistrz Antosik zaczyna swoją drugą kadencję. Jest osobą kompetentną i doświadczoną zresztą pokazał to w minionej kadencji. Ja akurat wiem dlaczego zagłosowałem „za”. Miasto Turek ma największy w powiecie budżet, ma najwięcej zadań do wykonania i dla mnie jest to podstawa, żeby zagłosować „za”- mówił radny.

Aby wykazać słuszność swojej decyzji Marcin Derucki zacytował tytuły artykułów umieszczonych na naszym portalu iTurek.net. Mowa tu o tekstach „Władysławów: Wójt Klanowska nie zarobi mniej od Zająca” oraz „Nowy starosta, wynagrodzenie bez zmian”.

-Mowa tu o wynagrodzeniu byłego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko burmistrza. Ja też się zastanawiam dlaczego to wynagrodzenie nie uległo, w myśl logiki Państwa radnych obniżeniu, albo zmianie. O ile przypominam sobie sytuację polityczną ubiegłej kadencji to były już wicestarosta z tego co się orientuję, zawsze jak się pytałem czemu nie może zareagować w ten czy inny sposób usłyszałem argument „jest blokowany przez PSL”. To jakie mam doświadczenie?- mówił radny Derucki.

Jak poinformował radny w całej sytuacji nie chodzi o pieniądze, a jedynie o zasady i czystą przyzwoitość. Nie można jednak nie przypomnieć wszystkim, włącznie z radnym Deruckim, że zapewne nie po to w czerwcu rada zmniejszyła wynagrodzenie zasadnicze burmistrza o 600 zł w związku z nowymi przepisami o wynagradzaniu samorządowców, aby teraz wypłatę podnosić. Od 1 lipca obowiązują bowiem przepisy warunkujące maksymalną wysokość wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Na pytanie Marcina Deruckiego, jako pierwszy odpowiedział Jerzy Pionke.

-Panie radny Derucki. Wydaje mi się, że ja się nie muszę tłumaczyć dlaczego głosowałem „za”, „przeciw” czy się „wstrzymałem”. Nie jest Pan odpowiednią osobą, żeby się Panu tłumaczyć.

Głos w sprawie zabrała również najstarsza radna powołana z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Janina Kolęda.

-Tak dużo mówiliśmy o porozumieniu, że jesteśmy całością. A jak tylko jest jedno słowo nie w tę stronę w którą by się chciało usłyszeć od razu jest buzia od ucha do ucha. Dlaczego? Każdy ma prawo. Tu nie chodzi o przyzwoitość. Każdy miał coś na uwadze i to nie znaczy, że on jest nieprzyzwoity czy przyzwoity. Każdemu z nas wolno myśleć po swojemu. Po prostu ktoś mógł pomyśleć, że jest to za wysoko- mówiła radna.

Radny Derucki ponaglał jednak i namawiał do odpowiedzi na zadane pytanie. Odpowiedzi ze swojej strony udzielił więc Norbert Lament.

-Panie Derucki my nie jesteśmy przeciwko burmistrzowi. Przynajmniej nie ja. Mieliśmy taką możliwość wstrzymać się od głosu i nie ma nad czym dyskutować. Nie rozumiem nad czym ta dyskusja. Pan chyba szuka jakiejś kłótni.

Temat podjęty przez Marcina Deruckiego zakończył burmistrz Romuald Antosik, który poprosił o zaniechanie dyskusji i jak dodał nikt nie chciałby, aby publicznie debetowano o jego pensji.

Stanowiska Marcina Deruckiego, startującego do wyborów z ramienia Ziemi Turkowskiej nie poparł żaden z kolegów. Radny bezskutecznie walczył o podwyżkę dla burmistrza, jednak ani nie zyskał jego poparcia, ani też poparcia członków stowarzyszenia. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Do tej pory bowiem osoby należące do Ziemi Turkowskiej stawały za sobą przysłowiowym murem. Tym razem jednomyślność i oficjalne wzajemne poparcie zaniknęły, a radny Derucki został sam.

Czy stowarzyszeniu grozi rozpad, a obecnie każdy walczy we własnej sprawie? Czy może radny Marcin Derucki nie jest mile widziany w Ziemi Turkowskiej, a jego pomysły nie są godne poparcia i nie spotykają się z aprobatą?

Ostatecznie wynagrodzenie zasadnicze Romualda Antosika to 4 800,00 zł. Dodatek funkcyjny ustanowiono w kwocie 2 100,00 zł, a dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego to 960,00 zł. Dodatek specjalny w wysokości 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego to kwota 2 760,00 zł.
 
Drużyna Kasztelania Brudzew zwycięzcą Halowego Mik...
Mikołaj zawitał do Miejskiego Domu Kultury w Turku

Podobne wpisy

 

Komentarze 9

Gość - gość w środa, 05 grudzień 2018 10:47

oj derucki derucki ale z ciebie czopek

oj derucki derucki ale z ciebie czopek
Gość - Dali w poniedziałek, 03 grudzień 2018 22:03

Burmistrz Turku zarabia 8500zł miesięcznie? Radny Derucki chciał podwyżki dla burmistrza?

Burmistrz Turku zarabia 8500zł miesięcznie? Radny Derucki chciał podwyżki dla burmistrza?
Gość - Wyborca w poniedziałek, 03 grudzień 2018 21:17

Panie Derucki wazelina jest szkodliwa.
Debiut fatalny szef niezadowolony będą konsekwencje.

Panie Derucki wazelina jest szkodliwa. Debiut fatalny szef niezadowolony będą konsekwencje.
Gość - juzek w poniedziałek, 03 grudzień 2018 19:11

Media mieszkancą wyprały głowy i mamy takich radnych. Jedna pralka to on jak widać co potrafił pisać przed kampania.

Media mieszkancą wyprały głowy i mamy takich radnych. Jedna pralka to on jak widać co potrafił pisać przed kampania.
Gość - Witek w poniedziałek, 03 grudzień 2018 17:50

Hej prostaki ! Wasz duce wystawił Arkady na sprzedaż. Ratujcie faceta, kampania wyborcza kosztowała kilkadziesiąt tysięcy złotych

Hej prostaki ! Wasz duce wystawił Arkady na sprzedaż. Ratujcie faceta, kampania wyborcza kosztowała kilkadziesiąt tysięcy złotych
Gość - Dziad w poniedziałek, 03 grudzień 2018 17:48

Czasem, aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego miasta, burmistrz Antosik Romuald, naszego miasta "Turku". Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie - to wilki! To mówiłem ja - Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam burmistrz sto lat!
A jeszcze zapomniałem dodać, że projekt na rewitalizację parku zajął zaszczytne trzydzieste pierwsze miejsce - najlepsze w powiecie.

Czasem, aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego miasta, burmistrz Antosik Romuald, naszego miasta "Turku". Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie - to wilki! To mówiłem ja - Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam burmistrz sto lat! A jeszcze zapomniałem dodać, że projekt na rewitalizację parku zajął zaszczytne trzydzieste pierwsze miejsce - najlepsze w powiecie.
Gość - Leszko w poniedziałek, 03 grudzień 2018 14:53

dlugo czekalem na te chwile
poczytam z przyjemnoscia o madrosciach tego pana, jak bedzie działal na rzecz naszego miasta
i co wazne jaką posadę obejmie w mieście, bo z radnego pensji nie da się chyba wyżyć
To co robił dobrze to oceniał wszystkich z drugiej linii, miał do tego warunki i dostęp.
Cwaniak do kwadratu lecz cykor duży.dlugo czekalem na te chwile poczytam z przyjemnoscia o madrosciach tego pana, jak bedzie działal na rzecz naszego miasta i co wazne jaką posadę obejmie w mieście, bo z radnego pensji nie da się chyba wyżyć To co robił dobrze to oceniał wszystkich z drugiej linii, miał do tego warunki i dostęp. Cwaniak do kwadratu lecz cykor duży.
Gość - anty władza w poniedziałek, 03 grudzień 2018 13:17

no i sie zaczyna, juz od nowa. a ten chłopiec to jest radnym?

no i sie zaczyna, juz od nowa. a ten chłopiec to jest radnym?
Gość - haha w poniedziałek, 03 grudzień 2018 10:54

Panie Derucki argument że miasto Turek ma najwiekszy budżet w powiecie to dla Pana powód do wysokiej pensji Burmistrza ? a jaka miejscowość miałaby mieć wiekszy? Dobra? Kaweczyn? jest Pan śmieszny

Panie Derucki argument że miasto Turek ma najwiekszy budżet w powiecie to dla Pana powód do wysokiej pensji Burmistrza ? a jaka miejscowość miałaby mieć wiekszy? Dobra? Kaweczyn? jest Pan śmieszny
Gość
sobota, 04 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.