Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Żołnierze będą szkolić się w Turku. Remont budynku przy Konińskiej na ukończeniu

WOT

W marcu zakończy się zasadnicza część remontu byłego Domu Dziecka przy ul. Konińskiej w Turku. Budynek, który od kilkunastu miesięcy jest obiektem wojskowym przeszedł gruntowny remont i służyć będzie jako siedziba batalionu 12.Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. O funkcjonowaniu terytorialsów w Turku rozmawiano podczas spotkania z dowódcą 12WBOT.

Inicjatorem utworzenia w Turku batalionu WOT był major Sylwin Donart, przy współpracy z samorządem powiatu tureckiego. W styczniu 2018 roku podpisano umowę przekazującą nieodpłatnie budynek po byłym Domu Dziecka w Turku na rzecz Skarbu Państwa, na cel publiczny związany z funkcjonowaniem jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej. Od tamtej pory systematycznie prowadzone były prace zarówno na zewnętrz jak i w środku budynku. Zakres robót, ale też szczegóły dotyczące funkcjonowania batalionu w Turku omówiono podczas poniedziałkowego (18 marca) spotkania z dowódcą 12.Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

-To co mamy to coś, czego nikt się nie spodziewał. A pamiętam, że jeszcze kilka lat temu były osoby, które nie były zbytnio zadowolone, że pomysł zarządu powiatu tureckiego był aby ten obiekt oddać właśnie wojsku. Ja się z tego bardzo cieszę. Widać to choćby po elewacji zewnętrznej. Dla mnie jest to jeden z najładniejszych obiektów wojskowych nie tylko w województwie wielkopolskim, ale też w całym kraju. Mogę mieć takie zdanie. Jestem szczęśliwy. Tutaj mamy wojsko, bezpieczeństwo miasta, powiatu tureckiego się zwiększyło i to jest ważne, a najważniejsze, że dzięki wojsku będziemy mieli dodatkowych inwestorów na terenie miasta. I o to tu właśnie chodzi, że dzięki takiemu obiektowi, dzięki temu pomysłowi z 2018 roku do tego doszło. Panie pułkowniku dziękuję - podkreślał starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.

W Turku stacjonować będzie nowy 123. batalion lekkiej piechoty, co - jak zaznaczył płk Dariusz Wyrzykowski, jest dużym wydarzeniem.

- Jak widzicie na naszych oczach dzieje się historia. W 2018 roku zostały podjęte decyzje i teraz są powoli finalizowane. W marcu tego roku kończy się zasadniczy etap dużego remontu tej inwestycji. Czekamy jeszcze na jego finalizację w tym, najpóźniej w przyszłym roku. Jest również praktycznie w realizacji decyzja mojego przełożonego o tym by w pełni etap batalionów w Turku powstał. Na razie mamy jedną kompanię, która czasowo szkoli się w batalionie 124 lekkiej piechoty w Śremie, ale ja mam nadzieję i głęboko w to wierzę, że tylko kwestią czasu jest to, że tutaj w tym obiekcie, na ziemi turkowskiej będzie funkcjonował nowy batalion, a mieszkańcy będą czuć się bezpiecznie - podkreślał dowódca 12BWOT.

Każdy batalion z 12. Wielkopolskiej Obrony Terytorialnej składa się z trzech kompanii i plutonów samodzielnych. To daje łącznie nawet do pięciuset żołnierzy. W Turku w każdy weekend szkolić się będzie każda z kompanii - jednorazowo zatem będzie to 150 żołnierzy ćwiczących na terenie obiektu przy ul. Konińskiej. Najpierw jednak powstanie dowództwo, i sztab batalionu. Obiekt będzie mieć charakter biurowy, ale będą też w nim zakwaterowani żołnierze.

a.augustyniak 120x180

Kawęczyn: Droga w Skarżynie już po remoncie
Poznaj nowości w ofercie Wawel – wiosna z nutami s...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - Hdhd@hfj.km w środa, 20 marca 2024 20:35

Tutaj mamy wojsko jesteśmy bezpieczny
Niedługo Kałużny z lodówki wyskoczy, wszędzie Kałuzny . Dajta spokój.

Tutaj mamy wojsko jesteśmy bezpieczny :D Niedługo Kałużny z lodówki wyskoczy, wszędzie Kałuzny . Dajta spokój.
Gość - szef ziom w środa, 20 marca 2024 14:36

I tak nie NIE zagłosuję na paraPiS czyli Łączy nas ...w postaci Kałużny Jandy etc.

I tak nie NIE zagłosuję na paraPiS czyli Łączy nas ...w postaci Kałużny Jandy etc.
Gość - Piotr w środa, 20 marca 2024 07:10

No cóż ksiądz pobłogosławi przed wyjazdem ziemia ukraińska przyjmie wszystkich ,szkoda tylko rodzin ale tym to się politycy nie będą przejmować

No cóż ksiądz pobłogosławi przed wyjazdem ziemia ukraińska przyjmie wszystkich ,szkoda tylko rodzin ale tym to się politycy nie będą przejmować
Gość - Sławek w wtorek, 19 marca 2024 21:48

Super

Gość - Gosc w wtorek, 19 marca 2024 09:42

Trzech kandydatów z kryptopisu na jednym zdjęciu

Trzech kandydatów z kryptopisu na jednym zdjęciu;)
Gość - Gosc w wtorek, 19 marca 2024 09:41

Na lokalnym podwórku nic się nie zmieniło. Wykorzystywanie munduru w bieżącej kampanii wyborczej do samorządu. Smutne

Na lokalnym podwórku nic się nie zmieniło. Wykorzystywanie munduru w bieżącej kampanii wyborczej do samorządu. Smutne:(
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.