„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – hasłem tegorocznego Święta Wojska Polskiego

Terytorialsi

Uroczystości, pikniki, pokazy, prezentacja sprzętu wojskowego, oraz możliwość rozmowy z rekruterami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 14 i 15. sierpnia to okazja, by przyjść na pikniki militarne i świętować kolejną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920. Terytorialsi będą czekać na spotkanie aż w siedmiu lokalizacjach.

„Dołącz do nas – zostań lepszą wersją siebie”
Święto Wojska Polskiego to idealny moment, żeby spotkać się z żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i dowiedzieć się, jak wygląda służba w WOT oraz jakie warunki należy spełnić, by zostać terytorialsem.

W miasteczkach mundurowych do dyspozycji będą rekruterzy. To żołnierze - ochotnicy, którzy pełnią służbę co najmniej rok. Każdy , kto rozważa służbę wojskową w WOT, może skorzystać z ich doświadczenia. Na co dzień biorą udział w szkoleniach wojskowych i są przygotowani do udzielenia wyczerpujących informacji na temat życia w armii. Rekruterzy pomogą również w przejściu całej procedury (w tym w wypełnieniu dokumentów) prowadzącej wprost do koszar.

Gdzie warto zajrzeć w weekend?
W tym roku wielkopolscy terytorialsi pojawią się na piknikach militarnych na terenie Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. W sobotę, mieszkańcy Piły i okolic mogą rezerwować sobie czas między godziną 11 a 17. Warto wtedy udać się na Stadion Miejski przy Okrzei, gdzie zostanie rozbudowane miasteczko mundurowe. Na miejscu czekać będą m.in. żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty z Dolaszewa, którzy zaprezentują sprzęt, jaki mają na wyposażeniu Wojska Obrony Terytorialnej. W Pile świętować będą również żołnierze szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej, 100. batalionu łączności z Wałcza, US Army, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Kolejne miejsce na mapie Wielkopolski, to Gniezno, gdzie wieczorem, nad Jeziorem Winiary wystartuje bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Następnego dnia, między 12:30 a 15:30 na terenie dawnych koszar przy ulicy Wrzesińskiej, na spotkanie z mieszkańcami czekać będą terytorialsi oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno.

W Kobylinie miasteczko mundurowe będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych w niedzielę od 11:00 do 18:00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Strzeleckiej. Wielkopolanie mogą liczyć na prezentację sprzętu wojskowego ( w tym Bezzałogowy System Powietrzny FlyEye), czy pokaz dynamiczny w wykonaniu żołnierzy 124 blp ze Śremu. Swoje wyposażenie zaprezentuje także 16 batalion remontu lotnisk z Jarocina.

Z rekruterem 12 WBOT będzie można porozmawiać także 15. sierpnia w Kaliszu podczas akcji krwiodawstwa Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Namiotu wielkopolskiej „Dwunastki” można szukać przy ulicy Księdza Piotrowskiego 13 od godziny 9:00 – 13:00.

Swoje bramy w niedzielę otworzy również poznańskie Muzeum Broni Pancernej, które zaprasza na zwiedzanie. Pojawią się tam również żołnierze 12 WBOT. Do muzeum można zaglądać między godziną 10:00 a 16:00. W programie znajdą się takie atrakcje, jak: prezentacja historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej a także poczęstunek.

Do wspólnego świętowania zapraszają również lubuscy terytorialsi ze 151 blp ze Skwierzyny. W sobotę będzie można ich spotkać od 14:00- 18:00, w Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy. Z kolei w niedzielę warto zajrzeć między 14:00-18:00 na piknik militarny w Strzelcach Krajeńskich na Promenadzie nad Jeziorem. Swój sprzęt zaprezentuje również 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

ppor. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA
foto: DWOT


“Wszystko, czego dziś chcę”, czyli Izabela Trojano...
Harcerskie Śpiewogranie i wystawa zdjęć. Zapraszam...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - papa w wtorek, 10 sierpnia 2021 19:14

Czy żeby zbierać jagody chłopcy koniecznie muszą malować się barwami maskującymi i udawać żołnierzy?

Czy żeby zbierać jagody chłopcy koniecznie muszą malować się barwami maskującymi i udawać żołnierzy?
Gość - rezerwa w wtorek, 10 sierpnia 2021 13:36

Jasińska... Na litość Boską - zmiłuj się i przestań gadać o harcerzykach od Macierewicza! I nie opowiadaj bzdur, że istnieje coś takiego jak wojsko polskie:-( Pomijając tych, co służyli na misjach - to nie ma czegoś takiego:-(

Jasińska... Na litość Boską - zmiłuj się i przestań gadać o harcerzykach od Macierewicza! I nie opowiadaj bzdur, że istnieje coś takiego jak wojsko polskie:-( Pomijając tych, co służyli na misjach - to nie ma czegoś takiego:-(
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.