Wielkanocne smaki, kolorowe palmy i pasja do kultywowania tradycji – tak można podsumować drugą edycję „Konkursu z Jajem na Potrawę i Palmę Wielkanocną”, która odbyła się 22 marca w Pile. W wydarzeniu wzięło udział blisko 130 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski, a wśród nich nie zabrakło reprezentantek powiatu tureckiego.
Podczas sobotnich zmagań KGW w Smaszewie (gm. Tuliszków) oraz KGW Wojciechowianki (gm. Kawęczyn) zostały wyróżnione za swoje niezwykłe zdolności kulinarne i artystyczne, pokazując, że nasz region ma wiele do zaoferowania w dziedzinie tradycyjnej kuchni i rękodzieła.
Choć główne nagrody trafiły do KGW z innych części województwa, gospodynie z powiatu tureckiego wróciły z konkursu z prestiżowymi wyróżnieniami i nagrodami finansowymi. KGW w Smaszewie otrzymało wyróżnienie w kategorii potraw słodkich, zdobywając nagrodę w wysokości 500 zł. Ich wyjątkowy wielkanocny przysmak przyciągnął uwagę jury i podkreślił kulinarną kreatywność gospodyń z naszego regionu. KGW Wojciechowianki zostało docenione w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną, także zdobywając wyróżnienie i 500 zł nagrody. Tradycyjne techniki zdobienia i barwna kompozycja sprawiły, że palma przygotowana przez panie z gm. Kawęczyn znalazła się w gronie najlepszych.
Konkurs w Pile obfitował w znakomite potrawy i rękodzielnicze arcydzieła. W kategorii potraw wytrawnych pierwsze miejsce zdobyło KGW Kownatki (pow. koniński) za „Gęś z jajem faszerowanym z jabłkami”, a wśród słodkich dań triumfowało KGW Pobórka Wielka (pow. pilski) z deserem „Jajko niespodzianka”.
W rywalizacji na najpiękniejszą palmę wielkanocną zwyciężyło KGW Kuźnica Trzcińska (pow. kępiński), którego misternie wykonana palma zachwyciła komisję konkursową.
Wszystkie stoiska przygotowane przez KGW zachwycały kolorami, a aromaty domowych potraw przyciągały gości. Wydarzenie było nie tylko okazją do rywalizacji, ale także do integracji i wymiany doświadczeń między gospodyniami z różnych zakątków Wielkopolski. Kulminacją dnia był wyjątkowy występ Estrady Regionalnej „Równica” im. Renaty Ciszewskiej z Ustronia, który wprowadził wszystkich w folkowy nastrój.
fot. Gmina Kawęczyn, GiM Tuliszków, UMWW



