Jakość powietrza w naszym regionie, podobnie jak w wielu innych regionach Polski, pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są przestarzałe piece na paliwa stałe, tzw. kopciuchy, które emitują duże ilości pyłów zawieszonych i szkodliwych substancji. Zła jakość powietrza negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krążenia. Dlatego konieczna jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze, co znacząco przyczyni się do poprawy jakości życia i ochrony środowiska.
Aby zmienić tą sytuację i „zawalczyć” o środowisko i nasze zdrowie utworzono programy wspierające takie jak program priorytetowy „Czyste Powietrze”, który pomaga w finansowaniu tych inwestycji potencjalnym beneficjentom.
O tym, że w Malanowie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia mieszkańcy mogli się przekonać na własne oczy obserwując ciemniejące, sztuczne płuca, które 7 marca zaparkowały pod „Ośrodkiem Zdrowia w Malanowie”. Mobilny model sztucznych płuc zawitał do nas dzięki akcji „Polskiego Alarmu Smogowego”. Ta prosta instalacja daje niezwykle wymowny efekt, który ma uświadomić skalę problemu.
Wspomniana akcja stała się okazją do zwiększenia świadomości na temat eko-zagrożeń.
Dlatego w ramach współpracy gminy Malanów z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Poznaniu zorganizowano konkurs pod nazwą: „Czyste powietrze – walczymy ze smogiem”.
Celem konkursu było:
1) Promocja działań wpływających na poprawę jakości powietrza w najbliższej okolicy oraz ograniczenie negatywnego wpływu smogu na zdrowie w ramach programu „Czyste Powietrze”.
2) Edukacja ekologiczna na temat jakości powietrza oraz zmniejszenia gazów cieplarnianych (zachęcenie mieszkańców Gminy Malanów do skorzystania z programu „Czyste powietrze” oraz promowanie zachowań przyjaznych środowisku).
3) Uwrażliwienie na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska.
4) Kształtowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony środowiska naturalnego.
Konkurs przeznaczony był dla klas IV – VI i VII – VIII. Zadaniem uczestników konkursu w kategorii klas IV-VI było samodzielne wykonanie pracy plastycznej związanej z ochroną powietrza oraz ograniczeniem negatywnego wpływu smogu na zdrowie człowieka. Zadaniem uczestników konkursu w kategorii klas VII-VIII było samodzielne wykonanie fotografii o ww. tematyce.
W dniu 03.04.2025 r. jury konkursu w składzie: Ireneusz Augustyniak – Wójt Gminy Malanów, Marzanna Szczap – Skarbnik Gminy Malanów, Dorota Frątczak – z-ca kierownika Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy w Malanowie, wyłoniło laureatów konkursu w 2 kategoriach przyznając odpowiednio miejsca:
Kat.: klasy IV-VI
- Ex aequo: Olga Linka – kl. VI b SP Malanów, Kornelia Idziak – kl. IV a SP Malanów
- Michał Kowalec – kl. IV b SP Malanów
- Ex aequo: Nikola Kowalczyk – kl. VI SP Dziadowice, Mateusz Herbich – kl. V b SP Malanów
Wyróżnienia:
Alan Czekała – kl. VI SP Miłaczew
Aleksandra Gruszczyńska – kl. IV SP Miłaczew
Julia Aleksander – kl. VI a SP Malanów
Eliza Bryl – kl. VI a SP Malanów
Kat.: klasy VII-VIII
- – nie przyznano
- Wiktoria Kasprzak – kl. VII a SP Malanów
- – nie przyznano
Wyróżnienia:
Michał Sęk – kl. VII b SP Malanów
Maja Szamburska – kl. VIII b SP Malanów
źródło: malanow.pl


