Wideo: Gdzie zgoda, tam zwycięstwo. Samorząd powiatowy podsumował swoje XX-lecie

Starostowie Powiatu Tureckiego

Dwie dekady temu Polska lokalna wzbogaciła się o kolejną wspólnotę - samorząd powiatowy. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja, w której uczestniczyli włodarze i przedstawiciele gmin i miast z powiatu tureckiego. Był to czas podsumowań i doceniania ludzi, którzy przez lata tę wspólnotę ubogacali.

Otwarcia uroczystej sesji dokonał przewodniczący rady powiatu obecnej kadencji Piotr Szewczyński. Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych samorządowców. Wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści z Wielkopolski, a także reprezentanci samorządu wojewódzkiego, przedstawiciel wojewody, starostowie i przewodniczący rad poprzednich kadencji, a także członkowie rad gmin z całego powiatu tureckiego, a także obecni i emerytowani pracownicy starostwa oraz przedsiębiorcy i członkowie instytucji, z którym samorząd powiatowy aktywnie współpracuje.

O wygłoszenie okolicznościowego wykładu poproszono prof. dr. hab. Andrzeja Piaseckiego, który wystąpił w podwójnej roli - radnego I kadencji rady powiatu tureckiego oraz prelegenta. Dyrektor Instytutu Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wygłosił wykład pt. „Polski samorząd terytorialny na tle przemian lat 1918-2018”.

Jednym z głównych punktów uroczystości było podpisanie Aktu Jubileuszowego z okazji 20 – lecia Samorządu Powiatu Tureckiego. W ten sposób samorząd wyraził wdzięczność administracji rządowej i samorządowej województwa wielkopolskiego, członkom zarządów i radnym powiatowym wszystkich kadencji, samorządowi wojewódzkiemu i samorządom gminnym powiatu tureckiego oraz służbom, inspekcjom i strażom, pracownikom oraz mieszkańcom za bezcenny wkłady i wpływ na współczesny kształt naszej małej ojczyzny. Wyrażono przy tym wolę współpracy ze wszystkimi podmiotami życia gospodarczego, społecznego i politycznego na rzecz umacniania lokalnych wspólnot oraz uczestniczenia w procesie partnerskiego współdziałania z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w zrównoważonym rozwoju powiatu tureckiego.

W szczególny sposób uhonorowano i podziękowano wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz samorządu powiatowego na przestrzeni ostatnich 20 lat. Medale pamiątkowe z okazji 20 – lecia samorządu powiatowego otrzymali starostowie: Mirosław Broniszewski, Marek Naglewski, Ryszard Bartosik, Dariusz Młynarczyk, Zbigniew Bartosik, Mariusz Seńko, Dariusz Kałużny, przewodniczący rady powiatu: Ryszard Storożyński, Roman Rybacki, Zdzisław Cichy, Tadeusz Gebler i Piotr Szewczyński, a także wiceprzewodniczący rady powiatu tureckiego, członkowie zarządu powiatu tureckiego, członkowie rady powiatu tureckiego na przestrzeni sześciu kadencji rady powiatu tureckiego. Medale trafiły także do sekretarzy powiatu tureckiego minionych kadencji i skarbnik powiatu, która funkcję tę sprawuje od 2014 roku.Dyplomy uznania wręczono natomiast emerytowanym pracownikom starostwa powiatowego.

O tym, jak rozwijał się i dojrzewał samorząd powiatu tureckiego mówił w swoim przemówieniu starosta Dariusz Kałużny.

- Dwie dekady przyniosły widoczne zmiany nie tylko w gospodarce i rozwoju wspólnot lokalnych, ale też w sposobie myślenia mieszkańców w dbaniu o swoją wieś, ulicę, gminę, miasto powiat, a także swój region. Reforma samorządowa, obok transformacji gospodarczej była jedną z najważniejszych reform, która zmieniła Polskę. Najważniejsze kompetencje powiatu tureckiego to wykonywanie zadań publicznych, o charakterze ponadgminnym w zakresie takich spraw jak edukacja publiczna, ochrona zdrowia, transport, drogi publiczne, geodezja, gospodarka nieruchomościami, ochrona środowiska, przeciwdziałanie bezrobociu i obronność. 20 lat to ważny czad dla powiatu tureckiego. Samorząd powiatu pokazał, że potrafi zarządzać i działać na rzecz ludzi tutaj mieszkających. Dzisiaj powiat turecki to nie to samo miejsce, co kiedyś. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez współpracy różnych podmiotów. Przywrócenie powiatowego samorządu terytorialnego było jednoznacznym sygnałem, że powiat to naturalny obszar tworzący wspólnotę, w ramach której zaspokajane są najważniejsze zbiorowe potrzeby lokalne - mówił starosta.

Dariusz Kałużny podziękował radnym za jednomyślność, którą wykazują podczas głosowań nad tak ważnymi projektami jak chociażby dofinansowanie kolejnej karetki czy zakupu wozu bojowego dla komendy powiatowej PSP.

Uroczystość zwieńczyła część artystyczna przygotowana przez zespół muzyczny „Alteracja” działający przy Zespole Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku prowadzony przez Panią Joannę TomaszewskąCzy warto pracować w Utal?
Nowy wóz dla PSP w Turku oficjalnie przekazany. St...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - Anna w niedziela, 06 październik 2019 16:59

Straszna arogancja i buta Pana Bartosika i Pana Kałużnego. Ci Panowie mówią o tym, że gdzie ZGODA tam ZWYCIĘSTWO. A kto podzielił naród ? Kto dziś dzieli ludzi na gorszy i lepszy sort polaków. Kto ????
Przepraszam ... nie dobrze mi

Straszna arogancja i buta Pana Bartosika i Pana Kałużnego. Ci Panowie mówią o tym, że gdzie ZGODA tam ZWYCIĘSTWO. A kto podzielił naród ? Kto dziś dzieli ludzi na gorszy i lepszy sort polaków. Kto ???? Przepraszam ... nie dobrze mi
Gość - Joanna w poniedziałek, 07 październik 2019 09:24

mówiąc o arogancji władzy myślę o Panu Antosiku i jego ekipie .nie przychodzę tam gdzie ich zapraszają.w ten sposób wyrażają swój stosunek do gospodarzy i wystawiają sobie świadectwo.

mówiąc o arogancji władzy myślę o Panu Antosiku i jego ekipie .nie przychodzę tam gdzie ich zapraszają.w ten sposób wyrażają swój stosunek do gospodarzy i wystawiają sobie świadectwo.
Gość - Joanna w sobota, 05 październik 2019 11:20

Arogancja władzy. Przekonanie że z wyborem przybywa wiedzy rozsądku i rozumu. Oto przykład

Arogancja władzy. Przekonanie że z wyborem przybywa wiedzy rozsądku i rozumu. Oto przykład
Gość - brak gospodarza w sobota, 05 październik 2019 10:44

A gdzie urzędujący burmistrz i przewodnicząca - wylecieli na Karaiby ?
Trudno to dobrego wypoczynku życzymy .

A gdzie urzędujący burmistrz i przewodnicząca - wylecieli na Karaiby ? Trudno to dobrego wypoczynku życzymy .
Gość - Gosc w sobota, 05 październik 2019 04:05

Rządy PiS i zgoda to sprzeczność logiczna.

Rządy PiS i zgoda to sprzeczność logiczna.:(
Gość
piątek, 05 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.