80 rocznica przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji

ZHP Turek

„Będziemy szli przez Polskę Szarymi Szeregami, i będzie prawo z nami i będzie Bóg nad nami. I będziem szli jak hymny wskroś miast, wskroś wsi, polami. I będziem równać w praow Szarymi Szeregam” - tymi słowami zaczyna się hymn Szarych Szeregów.

W dzień 80 rocznicy przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji – 27.09.2019 – harcerki, harcerze oraz istruktorzy wraz z Komendantem Hufca ZHP Turek hm. Robertem Chmielewskim, spotkali się przy grobie druhny hm. Salomei Kubiak, która 80 lat temu razem z całą organizacją harcerską rozpoczęła służbę w Szarych Szeregach. Ich obecność tutaj jest nie tylko dowodem pamięci o tamtym wydarzeniu, ale również hołdem jaki składają tym wszystkim harcerkom i harcerzom, którzy w okresie opkupacji niemieckiej podjęli się tak trudnej na owe czasy służby. Podczas uroczystego spotkania zapalony został symboliczny znicz oraz złożona wiązanka kwiatów.

„Dziś - Jutro – Pojutrze” – trzy krótkie słowa, a w nich zawarty cały program Szarych Szeregów. „Dziś” – oznaczało bieżąca walkę zbrojna, działanie w konspiracji, mały zabotaż i dywersję. „Jutro” – przygotowania do otwartej, jawnej walki zbrojnej z okupantem w ogólnonarodowym powstaniu kończącym okupację. „Pojutrze” – oznaczało pracę w wolnej Polsce oraz odbudowę zniszczonego kraju po wojnie. Temu celowy służyła nauka w ramach tajnych kompleksów w podziemnych szkołach, obejmujaca nauczanie od gimnazjum do studiów wyższych, przygotuwująca młodzież do obudowy wolnej Polski. Szare Szeregi miały wykształcić powojenną elitę przywódczą, która modłaby pokierować krajem.
Wideo: Bez barier i z pełnym optymizmem, czyli Int...
W wirtualnym świecie Józefa Mehoffera
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 22 październik 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.