Anna Marecka: Wakacyjne nadzieje!

Wakacyjne nadzieje

Nadeszły kolejne wakacje, a wraz z nimi wakacyjne nadzieje - na radość, na miły i bezpieczny wypoczynek, na nowe znajomości………..
Ja również pragnę podzielić się z Państwem, pełnymi nadziei , wiadomościami ze świata medycyny, do których dotarłam śledząc Biuletyn Informacyjny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Wybrałam dla każdego coś nowego, niosącego nadzieję i optymizm. Na początek coś dla kobiet:

Pigułka nadziei dla kobiet
Zgodzą się Państwo ze mną, że największą zmorą dla kobiety w każdym wieku jest rozpoznanie raka piersi! Okazuje się, że co trzecia z nich ma w rzeczywistości niegroźne guzy i niepotrzebnie poddawana jest drastycznej operacji i uciążliwej, nieobojętnej chemioterapii. Ponoszone są znaczące koszty natury finansowej przez system opieki zdrowotnej i natury psychologicznej przez dotknięte zmianą pacjentki. Niestety, stosowana dziś powszechnie mammografia RTG nie jest, zdaniem naukowców, dostatecznie precyzyjnym narzędziem w rozpoznaniu złośliwości guza.

Przełomem ma być obrazowanie molekularne. Zespół badaczy i naukowców z Uniwersytetu w Michigan opracował pigułkę, która po spożyciu działa jak molekularny środek obrazujący, dając lekarzom dokładne informacje na temat rodzaju nowotworu i jego dokładnej lokalizacji. Po zażyciu pigułki i zastosowaniu odpowiednich technik obrazowania zmiany o charakterze złośliwym zaczynają świecić fluorescencyjnym światłem! Zmiany łagodne nie wywołują tego efektu! Jest to badanie przyszłości, które miejmy nadzieję już wkrótce stanie się badaniem przesiewowym, dającym pewność rozpoznania, lokalizacji i złośliwości guza.

Atrybuty męskości
Powyżej pisałam o piersiach – atrybutach kobiecości, teraz o atrybutach męskości – określanych często klejnotami. Jak donosi „PERYSKOP” wyżej wspomnianego biuletynu medycznego: „ Lekarze ze szpitala Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland dokonali pierwszego, udanego przeszczepu genitaliów u młodego mężczyzny, który doznał obrażeń podczas misji w Afganistanie”.

Przez 9. godzin 14.specjalistów przeszczepiało młodemu mężczyźnie penis i mosznę. Pacjent, który ze zrozumiałych przyczyn pragnie pozostać anonimowy, mówi, że udany zabieg pozwolił mu odzyskać poczucie własnej osobowości i przywrócił nadzieję na dalsze, szczęśliwe życie.

Neurogeneza trzeciego wieku

Dotychczas uważano, że proces neurogenezy, czyli tworzenia nowych komórek i połączeń nerwowych w centralnym układzie nerwowym, kończy się u dwudziestopięciolatków. Najnowsze badania naukowców z Columbia University dowodzą jednak, że dorosłe ludzkie mózgi mogą tworzyć nowe neurony w każdym wieku. Należy podkreślić, że inni badacze tego zjawiska ocenili to badanie za najbardziej precyzyjną analizę naukową.

Wcześniejsze badania wykazały niezbicie, że gra na instrumentach i muzykowanie w starszym wieku wywołuje wręcz procesy regeneracyjne w hipokampie (strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć).

Od zawsze wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje, ale najnowsze badania wykazują, że łagodzi także lęk i ból. Od wielu lat duże uznanie zyskuje tak zwana muzykoterapia. To właśnie Starsi Panowie Dwaj śpiewali, że:
Piosenka jest dobra na wszystko, piosenka na drogę za śliską,
Piosenka na stopę za niską, piosenka podniesie ci ją.
Piosenka to sposób z refrenkiem na inną, nieładną piosenkę,
Na ładną niewinną panienkę…………………….

Z życzeniami rozśpiewanych i pełnych spełnionych nadziei wakacji
Anna Marecka

Czy Dariusz Jasak zostanie wydalony z PiS?
Anna Marecka: Co w zdrowiu piszczy?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.