ASF w Wielkopolsce. Powiat turecki przygotowany

ASF

Polska zmaga się z Afrykańskim Pomorem Świń. Niedawno wykryto pierwsze wystąpienie tej choroby w Wielkopolsce. Dzik z ASF został znaleziony w lesie w okolicach Wolsztyna. Wojewoda wydał specjalne oświadczenie. Sprawdziliśmy czy służby są przygotowane na pojawienie się ognisk tej choroby w powiecie tureckim.

-Apeluję do wszystkich producentów trzody chlewnej z naszego województwa o podjęcie wyjątkowych środków ostrożności – tak do rolników zwrócił się Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski. ASF to wirus, który dopada jedynie dziki i świnie domowe.

Charakterystycznymi objawami u zwierząt są brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka i wymioty. Niepokojące powinno być również zaczerwienienie uszu.

Wirus nie jest groźny dla człowieka, ale powoduje bardzo wysoką śmiertelność zwierząt, co przekłada się na ogromne starty ekonomiczne w przemyśle mięsnym. W przypadku zakażenia jedyną możliwością walki z nim jest zabijanie zarażonych zwierząt. Choroba jest odporna na leki, a nadto nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki. Dlatego tak ważna jest prewencja i tzw. bioasekuracja, w szczególności wystawienie mat dezynfekcyjnych, zabezpieczenie paszy oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi metodami.

Na szczęście do powiatu tureckiego ASF jeszcze nie dotarł. W przypadku jego wystąpienia służby są w pełni przygotowane do opanowania sytuacji.

- Cały czas przygotowujemy się na pojawienie się tej choroby w powiecie tureckim. Spotykamy się z wójtami i leśnikami oraz lekarzami weterynarii i myśliwymi. Mamy opracowane procedury, które w przypadku wystąpienia zarażenia ASF zostaną wdrożone. W ostatnich tygodniach mieliśmy trzy podejrzenia wystąpienia pomoru. Po przebadaniu zwierząt wyniki wyszły ujemne. Kontrolujemy i monitorujemy sytuacje w sąsiednich powiatach - mówi dla iTurek.net Jan Radzimski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Turku.

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zaobserwowania u świń charakterystycznych objawów ASF, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Turku pod numerem telefonu 63 280 11 00.

fot.gospodarz.pl
Gm.Turek: Stanowisko Rady Gminy w sprawie sytuacji...
Wspólne kolędowanie z Państwową Szkołą Muzyczną w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Jan w środa, 18 grudzień 2019 17:48

Na co przygotowany inne powiaty też były przygotowane i co? Jedynym kto na tym straci jest rolnik i więcej nikt a przecież o rolnika nikt się nie przejmuje

Na co przygotowany inne powiaty też były przygotowane i co? Jedynym kto na tym straci jest rolnik i więcej nikt a przecież o rolnika nikt się nie przejmuje
Gość
czwartek, 16 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.