Babka płesznik – jak ją stosować?

babkaplesznik

Doskonale znana zwłaszcza wśród starszych pokoleń roślina zwana babką płesznik okazuje się jedną z najbardziej zdrowych bylin porastających na terenie naszego kraju. Wynika to w głównej mierze z nasion opisywanego gatunku, w których znajduje się mnóstwo cennych właściwości o charakterze oczyszczającym oraz odchudzającym. Dodatkowo, licznie prowadzone badania naukowe jednoznacznie podkreślają, że w tejże odmianie występują substancje zwiększające barierę ochronną organizmu, a co za tym idzie poprawiające odporność.

Inne określenia i cechy typowe
Wśród najbardziej specyficznych nazewnictw występujących wobec określenia omawianej rośliny warto wyszczególnić między innymi płesznicę oraz babkę śródziemnomorską. Znakiem wyróżniającym bylinę na tle szeregu innych okazują się jej lekko owłosione listki, dość niewielkich rozmiarów. Niemniej jednak za najbardziej prozdrowotne ze względu na swój skład są ewidentnie nasiona babki płesznik. Kwiatostany byliny poddaje się procesowi długiego suszenia w przewiewnym, ale i ciemnym pomieszczeniu. Elipsoidalne torebki, bo tak prezentują się w wielkim uproszczeniu mówiąc owoce płesznicy, obfitują w rozmaite podłużne i niewielkie rozmiarowo nasionka, które mają lekko brązowe zabarwienie i swoisty połysk. Kiedy dochodzi do ich kontaktu z wodą, nasiona zaczynają produkować kleistą substancję. To właśnie ona jest kluczem do poprawy pracy układu trawiennego, za co babkę płesznik mocno chwalono już dekady temu. Ponadto, nie zapominajmy również, że żaden inny gatunek nie posiada w sobie aż tyle błonnika. Co więcej, w płesznicy występuje multum steroli i cennej aukubiny. One wszystkie razem działają moczopędnie, ale też regulują procesy przemiany materii, przyczyniając się do usuwania złogów jelitowych i unormowania wypróżnień.

Siła nasion
W babce płesznik, a głównie w jej niewielkich ziarenkach, pojawia się tak potężny mix rozlicznych wartościowych składników, że bylina uchodzi za jedną z najszerzej oddziałujących na ludzki organizm. Ma ona udowodniony naukowo wpływ przeciwbólowy, działanie antybakteryjne, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, moczopędne, przeciwzapalne, nawilżające, odżywiające, przyspieszające gojenie się trudnych ran, pobudzające organy wewnętrzne do działania, osłonowe, redukujące poziom tak zwanego złego cholesterolu i normujące cukier we krwi i antynowotworowe. Dzięki regularnemu spożywaniu babki płesznik można pozbyć się zaparć, hemoroidów, wrzodów, unormować florę bakteryjną w jelitach oraz wyregulować ich codzienną pracę. Nasionka pełne cennych właściwości przyczyniają się do automatycznego łagodzenia świądu, bólu i ograniczenia przypadków występowania krwotoków wycieńczających organizm, a wszystko to po zaledwie paru razach zażywania rośliny – bez względu na formę jej przyjmowania, tj. czy to w postaci naturalnej, czy też jako jeden z certyfikowanych suplementów diety dostępnych coraz częściej w rekomendowanych serwisach typu Sklepswanson.pl .
Malanów: Święto Niepodległości 2020 – inne niż wsz...
OTOP: Szyszki czyli stołówka dla ptaków
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 25 listopad 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.