Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Barokowa muzyka w niezwykłej oprawie najstarszego instrumentu w powiecie

Koncert Muzyki Barokowej

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Turku stał się w sobotnie (8 czerwca) popołudnie miejscem niezwykłego koncertu muzyki barokowej. Uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego wystąpili bowiem przy akompaniamencie najstarszego instrumentu w naszym powiecie - mowa o organach kalikowanych z połowy XIX wieku.

Koncert był wart uwagi tym bardziej, że świątynia przy ul. 3 Maja jest najstarszą budową sakralną w Turku - wciąż użytkowaną i utrzymywaną przez wspólnotę ewangelicką. Projekt kościoła ewangelickiego w Turku, został wykonany w 1840 roku przez Henryka Marconiego. Wydarzenie otworzył Łukasz Romanek, który od tego roku szkolnego prowadzi klasę organów w turkowskiej szkole muzycznej. Wykonał on „Preludium in d-minor” J. Podbielskiego. Wyjątkowy był sam instrument, który można było usłyszeć podczas koncertu - zarówno solo, jak i podczas akompaniamentu flecistów. To pochodzące z XIX wieku organy kalikowane. Dźwięk w takim instrumencie wydobywany jest poprzez wprawianie nogami w ruch pedałów dźwigniowych które poprzez urządzenia pośrednie, najczęściej mniejsze miechy, dostarczało ciśnienia do głównego miecha. Kalikowanie wymaga nie lada wysiłku, ale bez kalikanta, czyli osoby, która wprawia mechanizm w ruch koncert nie byłby możliwy. Tę funkcję podczas sobotniego popołudnia pełnił Tomasz Andrzejewski.

Zebranych w świątynii powitał proboszcz parafii, ks. Waldemar Wunsz, a nauczycielka klasy fletu w turkowskiej szkole muzycznej Zuzanna Borowiecka wyjaśniła, skąd pomysł na koncert muzyki barokowej. - Każdy młody muzyk szlifuje własny kunszt muzyczny. Uczą się pięknego dźwięku, techniki i precyzyjnej artykulacji, logicznego myślenia. Muzyka barokowa jest podstawą do grania muzyki z poprzednich lat - mówiła Zuzanna Borowiecka.

Podczas koncertu można było usłyszeć utworu m.in. J.S Bacha, J. Chedczuka czy J.Ch. Pepuscha. Przed publicznością wystąpili uczniowie klasy organów Antonii Rogalski i Adrian Górka, a także flecistki: Katarzyna Andrzejewska, Amelia Pośka, Zuzanna Borowiecka, Laura Danisz, Maja Szymkowiak, Gabriela Kwietniewska, Aleksandra Chrostek, Maja Janik i Weronika Urbaniak.

422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Słaba frekwenc...
Brudzew: Sportowa sobota, czyli Biegi Kasztelański...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.