Bezpieczne Walentynki z Sanepidem

Bezpieczne Walentynki z Sanepidem

W ramach tegorocznej akcji informacyjno-edukacyjnej ph „Bezpieczne Walentynki” Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku przeprowadziła prelekcję dla uczniów turkowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Tematem spotkania była współczesna wiedza na temat HIV/AIDS.

Pomimo rozwoju medycyny i technologii, nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja. Wiele osób podejmując ryzykowne zachowania seksualne, nie stosuje żadnych zabezpieczeń. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy - bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Dlatego niezmiernie ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i właściwe stosowanie leków ARV, pozwalające na wydłużenie życia osoby zakażonej HIV. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.

Podczas spotkania działał także punkt informacyjno-edukacyjny, gdzie zainteresowanym osobom przekazywano materiały edukacyjne – ulotki „Powiedz Stop Wirusom”, które dotyczą dziewięciu najważniejszych zakażeń przenoszonych drogą płciową (STIs) oraz broszury na temat HIV/AIDS KC ds AIDS. Była to doskonała okazja do promowania wśród młodzieży bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w aspekcie zakażeń HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. 

Ponadto z okazji zbliżających się ferii zimowych przeprowadzono prelekcję na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku, przypomniano także zasady zdrowego stylu życia.

Malanów: III Otwarty Deblowy Turniej Tenisa Stołow...
Nie dajcie się Państwo wciągnąć w brudną kampanię ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.