Dobra: Samorząd dołoży ponad 26 tys. zł do dokumentacji na kolej z Konina do Turku

Udzielenia Województwu Wielkopolskiemu pomocy finansowej w formie dotacji celowej na realizację zadania pn. „Opracowanie dokumentacji pod nazwą: Wstępne Studium Planistyczno – Prognostyczne dla projektów w ramach programu Kolej+” było jednym z punktów środowej (4 sierpnia) sesji rady miejskiej w Dobrej. Wszyscy zebrani poparli przedstawiony im projekt uchwały.
 
 
 
Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Władysławów: Z Wyszyny do Wilna, czyli pielgrzymka motocyklowych śmiałków

Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie już czas, kiedy pielgrzymi wyruszają na szlak, aby dotrzeć do miejsc, w których podczas modlitwy powierzą swoje intencje. Są pielgrzymki piesze, rowerowe, a w Wyszynie (gmina Władysławów) w drogę do Wilna wyruszyli motocykliści. 
 
 
Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Tragedia podczas prac rolniczych. Zginął 57-letni mężczyzna

Trwający właśnie sezon prac polowych to okres bardzo niebezpieczny. Niestety, do tragicznego wypadku doszło także w powiecie tureckim, w Strachocicach (gmina Dobra). Mężczyzna, który spadł z maszyny rolniczej zginął na miejscu. 
 
 
Czytaj dalej
  5 komentarze
5 komentarze

Gospodynie z Będziechowa najlepsze w półfinale Bitwy Regionów

Koło Gospodyń Wiejskich w Będziechowie (Gmina Kawęczyn) zajęło pierwsze miejsce w półfinalne Bitwy Regionów. Uznanie komisji konkursowej zdobył schab z kością nadziewany dziczyzną z sosem borowikowym i zasmażaną kapustą z szagówkami.
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Zawodnik Skoczka Władysławów z medalem Mistrzostw Polski

Jakub Milczuk startujący w barwach UKS Skoczek Władysławów podczas odbywających się we Włocławku Mistrzostw Polski U18 nie tylko poprawił swój życiowy rekord, ale też w finale wywalczył brązowy medal. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Będzie nabór uzupełniający na fotowoltaikę

Na początku sierpnia rozpocznie się nabór uzupełniający na instalacje fotowoltaiczne realizowane w ramach projektu Wykorzystanie energii odnawialnej w gminach Brudzew i Kawęczyn poprzez budowę instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych”. 
 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Zmiana sołtysa w Dzierzbotkach

Od niedawna mieszkańcy Dzierzbotek (gmina Kawęczyn) mają nowego sołtysa. Pawła Urbanka zastąpiła w pełnieniu tej funkcji wybrana przez mieszkańców Agata Janaszczyk. 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Dokumentacja na kolej za ponad 680 tys. zł

Poznańska firma BBF Sp. z o.o. zajmie się wykonanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego linii kolejowej z Konina do Turku. Dokumentacja projektowa kosztować będzie 682 650 zł. 
 
 
Czytaj dalej
  8 komentarze
8 komentarze

Władysławów: Niebezpieczny wypadek na autostradzie

Miniona noc była niezwykle intensywna dla służb ratunkowych, nie tylko za sprawą szkód wyrządzanych przez burze, jakie przeszły nad cały regionem. Do groźnego zdarzenia doszło na autostradzie A2, na terenie gminy Władysławów. 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Krzysztof Gil zastąpił burmistrza Dobrej

W poniedziałek, 5 lipca Krzysztof Gil zastąpił Tadeusza Geblera w fotelu burmistrza gminy i miasta Dobra. Zamiana miejsc był jednak tylko chwilowa i miała szczytny cel. 
 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej. Nie żyje dziecko, cztery osoby są ranne

Do tragicznego wypadku doszło dziś (1 lipca) rano na drodze wojewódzkiej nr 470, za miejscowością Galew (gmina Brudzew) w kierunku na Kościelec. Poszkodowanych zostało pięć osób, w tym dziecko, które mimo wysiłków ratowników nie przeżyło.  
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

OSP Władysławów z nowym zarządem

Druh Wiesław Kałużny został nowym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej we Władysławowie. Wybory oraz podsumowanie minionego roku przeprowadzono podczas walnego zebrania, które miało miejsce w sobotę, 26 czerwca. 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Przykona: Absolutorium i wotum zaufania dla wójta Broniszewskiego

Podobnie jak w wielu innych samorządach, pandemia koronawirusa odcisnęła się  na ubiegłorocznym budżecie gminy Przykona. Do tego dochodzi jeszcze likwidacja kopalni „Adamów”. O stanie gminy i wykonaniu budżetu za 2020 rok rozmawiano podczas sesji absolutoryjnej. 
 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Właściwa przestrzeń dla kultury, czyli biblioteka powiatowa w nowym miejscu

Powiatowa Biblioteka Publiczna rozpoczyna działalność w nowym miejscu. Księgozbiór przeniesiono z budynku liceum do pomieszczeń klubu „Tęcza” przy ul. Spółdzielców w Turku. Nowa siedziba to nie tylko odświeżony wizerunek, ale też większe możliwości. 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Dochody samorządów w czasie pandemii - gdzie spadły, a gdzie wzrosły w powiecie tureckim?

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking dotyczący zmian w dochodach własnych gmin i powiatów w 2020 roku. Pandemia dała się zauważyć nie tylko w portfelach mieszkańców, ale również w budżetach samorządów. Niższe wpływy przełożyły się na wielkość dochodów własnych. Największy spadek zanotowała mina Przykona, a wzrost - gmina Brudzew. 

Autorzy rankingu - prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska, pokazują, że pandemia zmieniła nie tylko indywidualne zachowania mieszkańców, ale też ma wielkie znaczenie dla finansów samorządowych. Z jednej strony kryzys, będący skutkiem zamykania gospodarki z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych, zmniejszył dochody budżetowe. Mieszkańcy tracili pracę, zamknięci w domach nie kupowali biletów komunikacji miejskiej, obniżano także stawki czynszów w lokalach komunalnych. Z drugiej strony wzrastały nakłady na dezynfekcje miejsc publicznych czy zakupami dodatkowego wyposażenia. Zauważono również, że równocześnie całkowite dochody samorządów wzrosły – w miastach na prawach powiatu o ok. 3 proc., w gminach o ponad 6 proc., a w po- wiatach i województwach nawet o 8 proc. Skoro dochody własne spa- dały, to ten wzrost wielkości budżetów pośrednio sugeruje zwiększającą się rolę transferów w finansach samo- rządowych. Niestety, w największym stopniu rosły dotacje celowe, które w pewnym zakresie są niezbędnym elementem finansowania.

Ranking pokazuje, jak w roku 2020 zmieniły się dochody własne samorządów. Pokazuje on, że poza nielicznymi wyjątkami, głównymi ofiarami zmian sytuacji finansowej były największe ośrodki miejskie. Jak wypadły samorządy z powiatu tureckiego? Największy wzrost dochodów własnych (o 4,53 proc.) zanotowała gmina Brudzew, za nią gmina wiejska Turek (2,28 proc.), gmina Kawęczyn (0,83 proc.), gmina Malanów (0,75 proc.), a także gmina Tuliszków (0,56 proc.). Spadek w dochodach własnych zanotowały: gmina Przykona ( -7 proc.), a także gmina miejska Turek (-2,84 proc.), gmina Władysławów (-2,54 proc.), gmina Dobra (-1,11 proc). Spadek na poziomie 4,41 proc. odnotował również powiat turecki. 

  2 komentarze
2 komentarze

Wypadek w miejscowości Cisew. Jedna osoba poszkodowana

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło w miejscowości Cisew (gm. Turek). Aktualnie trasa jest przejezdna, a na miejscu zdarzenia pracują służby ratunkowe. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Wideo: Cztery osoby z zarzutami za wymuszenia rozbójnicze i handel środkami odurzającymi. Wspólna akcja policji z Turku i Poznania

Cztery osoby zamieszkujące Turek i gminę Turek są podejrzane o usiłowanie wymuszeń rozbójniczych, podżeganie do popełnienia przestępstwa, posiadanie i handel środkami odurzającymi. Wszyscy zatrzymani  trafili na trzy miesiące do aresztu.
 
 
Czytaj dalej
  6 komentarze
6 komentarze

W Olszówce potrącono rowerzystę. Sprawca wypadku jest poszukiwany przez policję

Policjanci z Turku i Dobrej prowadzą czynności, mające na celu ustalenie sprawcy wypadku, do którego doszło w niedzielne popołudnie w Olszówce (gmina Przykona). Rowerzysta został tam potrącony przez osobowe auto. Sprawca odjechał. 
 
Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Kolejne narkotesty dla turkowskich policjantów

Kolejna pula narkotestów trafiła do Komendy Powiatowej Policji w Turku. Zostały one przekazane przez burmistrza Romualda Antosika oraz Elżbietę Piąstkę - przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

 

Miasto Turek od kilku lat w ramach programu przeciwdziałania narkomanii, kupuje narkotesty i przekazuje je funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Turku. Niestety - policjanci w swojej codziennej pracy coraz częściej mają do czynienia z osobami będącymi pod wpływem środków odurzających. Dzieje się tak nie tylko przy interwencjach, ale także podczas rutynowych kontroli drogowych

 

Tym razem na ręce komendanta powiatowe Michała Grzelaka trafiła pula 34 profesjonalnych narkotestów ślinowych DrugMulti 7CC. Testery powalają na szybką detekcję najczęściej występujących narkotyków, dlatego wielokrotnie już przydały się policjantom w pracy.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Sukces zawodniczek ze Słodkowa

Doskonale spisały się młode lekkoatletki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słodkowie. Drużyna dziewcząt zajęła pierwsze miejsce podczas rozgrywanych w Słupcy Mistrzostw Rejonu Konińskiego w Czwórboju Lekkoatletycznym.
 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.