Nie zapominajmy też o zwyczajach i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Po co nam sianko pod obrusem i łuska karpia w portfelu? Sprawdźcie jakie są wigilijne zwyczaje i przesądy.
Łuska karpia przyniesie dostatek
Wigilia to wyjątkowy czas w roku. Wokół tego jednego dnia wyrosło wiele tradycji, zwyczajów i przesądów, które pozostają żywe w wielu domach. Jedną z nich jest przechowywanie w portfelu suszonych łusek karpia. Mają one przyciągać pieniądze, a nawet - zapobiegać kradzieżom. W wigilijny dzień warto powstrzymać się również od wydawania pieniędzy i uregulować wszystkie długi - inaczej kolejny rok będzie dla nas kiepski pod względem finansów.
Sianko pod obrusem i dodatkowe nakrycie
Szykując wigilijną wieczerzę nie można zapomnieć o włożeniu pod śnieżnobiały obrus sianka. To zwyczaj w wielu domach praktykowany od pokoleń.ma symbolizować ubóstwo, w jakim narodził się Jezus Chrystus oraz skromność. Co ciekawe, według pogańskich przekonań sianko pod obrusem ma także sprowadzić dobrobyt dla domowników i stanowi dobrą wróżbę na nadchodzący rok. Na stole musi znaleźć się również dodatkowe nakrycie - dla niespodziewanego gościa, zbłąkanego wędrowca, który może pojawić się na kolacji.
Dwanaście potraw
Tradycyjnie na wigilijnym stole musi pojawić się dwanaście potraw. Najczęściej są to: barszcz z uszkami, ryby przyrządzane na różne sposoby, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, kompot z suszonych owoców, czy z tradycji wschodniej - kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są moczka oraz makówki. Biała fasola i mak to gwarant stabilności finansowej.
Czerwień i złoto
Dekorując nasze domy warto zwrócić uwagę na dobór kolorów. Synonimem szczęścia i bogactwa są w czasie Bożego Narodzenia złoto oraz czerwień. Przesądni radzą zwrócić uwagę również na bieliznę… nowa, włożona w wigilijny wieczór zapewnić ma dostatek.
My natomiast, bez względu na przesądy życzymy, aby był to czas spędzony tak, jak każdy z nas lubi najbardziej. Pełen spokoju i radości.