Kawęczyn: Rzeczowa współpraca zaowocowała. Wójt Jan Nowak z wotum zaufania i absolutorium

Podczas piątkowej (10 lipca) sesji radni gminy Kawęczyn bez dyskusji i jednogłośnie wyrazili wotum zaufania oraz zdecydowali o udzieleniu absolutorium dla wójta Jana Nowaka. Wcześniej zebrani zapoznali się z raportem o stanie gminy oraz sprawozdaniem finansowym. 
Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie tureckim

Trzech mężczyzn z powiatu tureckiego, u których testy potwierdziły zakażenie koronawirusem wykazano dziś w raporcie przygotowanym przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Aż siedem nowych przypadków COVID-19 w powiecie

Służby sanitarne odnotowały najwyższy jak dotąd wzrost zachorowań na COVID-19 w powiecie tureckim. W dzisiejszym wykazie wpisano aż siedem przypadków. Jak podały służby wojewody jedna z osób przebywa w SP ZOZ w Turku.
Czytaj dalej
  12 komentarze
12 komentarze

Wybory: Frekwencja w powiecie wciąż rośnie. PKW poinformowała, że …

Prawdziwe oblężenie przeżywają lokale wyborcze. Członkowie obwodowych komisji wyborczych pracują pełną parą, żeby w jak najkrótszym czasie obsłużyć jak największą ilość uprawnionych do głosowania. Możliwe, że w dzisiejszych wyborach padnie rekord frekwencji. PKW poinformowała, że do godz. 17.00 w całej Polsce głos oddało już 14 166 725 osób. 

47,89 % - tyle wynosi oficjalna frekwencja dla całej Polski w dzisiejszych wyborach prezydenckich do godz. 17.00. Pięć lat temu o tej samej porze było to zaledwie 34,41 %. Co ciekawe frekwencja w dniu dzisiejszym do godz. 17.00 już jest niemal wyższa niż frekwencja podczas całych wyborów prezydenckich w 2015 roku, która wyniosła wówczas 48,96 %.

W Wielkopolsce zagłosowało niemal 1 284 993 wyborców, co stanowi 48,06 % wszystkich uprawnionych w tym województwie. W Poznaniu głosowało 53,21% wyborców. Najwięcej osób swój głos oddało w wojewódzkie mazowieckim – 51,17 % frekwencji, a najmniej w województwie opolskim – 42,32 %. 

W powiecie tureckim od godz. 7.00 do godz. 17.00 zagłosowało 30 279 osób, a więc 45,82% wszystkich uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób dotychczas poszło do urn w gm. Władysławów – 50,76 %, a najmniej w gm. Malanów- 37,27 %. Frekwencja w gminie Malanów jest jednocześnie najniższa w całym województwie. W pozostałych gminach frekwencja wyniosła: w gm. Brudzew – 47,94 %, gm. Przykona – 47,66 %, m. Turek – 47,29 %, gm. Turek – 46,50 %, gm. Dobra – 46,16 %, gm. Kawęczyn – 44,94 %, gm. Tuliszków – 41,16 %. 

Dotychczas w I turze wyborów prezydenckich największą w historii frekwencję odnotowano w 1995 roku. Wtedy do urn poszło 64,70% Polek i Polaków. Jeśli dzisiejszy trend się utrzyma rekord sprzed 25 lat może zostać pobity. Do zamknięcia lokali wyborczych pozostały nieco ponad 2 godziny. 

  0 komentarze
0 komentarze

Władysławów: Wszyscy radni za wotum zaufania i absolutorium dla wójt Elżbiety Klanowskiej

Samorząd gminy Władysławów podsumował działania podejmowane w minionym roku, a radni wyrazili swoje poparcie udzielając wotum zaufania i jednogłośnie opowiadając się za absolutorium dla wójt Elżbiety Klanowskiej.
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Gwałtowne burze nad powiatem tureckim

Przewrócone drzewa, zalane ulice i dużych rozmiarów grad - to obraz po burzy, która przeszła nad powiatem tureckim. W niektórych miejscowościach czasowo nastąpiła przerwa w dostawie prądu. 
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Wzrasta liczba zachorowań na COVID-19 w powiecie tureckim

Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego podało najnowsze statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19. W wykazie ujęto dwoje pracowników firmy z Malanowa i 38-letnią kobietę z powiatu tureckiego.
Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

Wyborco! Sprawdź jak zagłosować w niedzielnych wyborach

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Przebiegać ona będzie w szczególnych warunkach. Dowiedz się jak oddać głos w czasie epidemii i jak zachowywać się w lokalu wyborczym. 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Małżeństwo z powiatu tureckiego zarażone koronawirusem 

Służby sanitarne potwierdziły kolejne przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie tureckim. Dwie osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem przebywają w szpitalu.
Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

Kawęczyn: Remont drogi w Milejowie zakończony

Zakończyła się realizacja inwestycji na drodze w Milejowie (gmina Kawęczyn). Mieszkańcy mogą już korzystać z wyremontowanego odcinka.

Inwestycja polegała na remoncie odcinka drogi wewnętrznej o długości nieco ponad jednego kilometra. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych Sp. z o.o. z Koła. Koszt remontu to 227.191,82 zł brutto.

Zadanie zostało w całości wykonane ze środków własnych budżetu gminy Kawęczyn.

  0 komentarze
0 komentarze

Malanów: Nadgodziny dla nauczycieli zgodnie z wykazami od dyrektorów

Zdalne nauczanie w czasie pandemii koronawirusa ma także swoje odbicie w budżetach samorządów. Podczas sesji rady gminy w Malanowie zapytano wójta o wypłatę nadgodzin dla nauczycieli. 
 
 - Płacimy nadgodziny, które wykazują dyrektorzy, a bardziej realnie mówiąc, jedna szkoła wykazuje dalej zero. Prosiłem, żeby tego zera nie było, trochę przez kulturę w stosunku do innych nauczycieli i sprawiedliwość społeczną, chociaż takiej nigdy nie było - tłumaczył wójt Ireneusz Augustyniak. Jak dodał wójt gminy Malanów, dyrektor wspomnianej szkoły twierdzi jednak, że nie chce nikogo wyróżniać, ponieważ wszyscy pracują tak samo dobrze. Ireneusz Augustyniak zapowiedział zatem, że spróbuje nauczycieli z tej szkoły docenić w inny sposób, być może dodatkiem motywacyjnym.
 
W dwóch pozostałych szkołach na terenie gminy Malanów nadgodziny są. W Szkole Podstawowej w Dziadowicach wykazano ich mniej niż w kwietniu, a w Malanowie nieco więcej. Niestety, jak poinformował wójt, jeden z nauczycieli wychowania fizycznego poinformował dyrekcję, że jeśli nie otrzyma wynagrodzenia za dodatkowe godziny, to sprawa swój finał znajdzie w sądzie.
  13 komentarze
13 komentarze

Czy urząd zawinił? Mieszkanka pozbawiona dostępu do bieżącej wody

Na ul. Paderewskiego w Turku od pewnego czasu trwa sąsiedzki konflikt. Jedna z jego stron zwróciła się do Urzędu Miasta o pomoc w jego rozwiązaniu. Mieszkanka uważa, że to zaniedbania władz miasta doprowadziły do tego, że od czasu do czasu pozbawiana jest bieżącej wody z miejskiego wodociągu. W związku z brakiem zadowalającej reakcji włodarzy, redakcja iTurek.net została poproszona o interwencję w sprawie. 

Pani Barbara w 1983 roku przyłączyła swój dom do głównego wodociągu, który biegnie wzdłuż ul. Zdrojki Lewe. Kilka lat później – jak twierdzi – miasto Turek oddało sąsiednią nieruchomość w użytkowanie wieczyste innej osobie. W wyniku tego działania część zbudowanego rurociągu do domu pani Barbary znalazło się na innej działce pod zarządem innego właściciela. Po ponad 30 latach ze względu na przebieg feralnej rury zaognia się konflikt sąsiedzki.

- W chwili obecnej sąsiad nagminnie odłącza mi wodę. Będąc bezsilna w całej sytuacji poprosiłam o interwencję policję i pogotowie wodociągowe. Sytuacja jest o tyle trudna, że mieszka ze mną córka z dzieckiem – w jednym ze swoich pism do UM żali się pani Barbara. – Ze strony sąsiada powtarzają się incydenty związane z umyślnym odcinaniem mnie od wody bieżącej. Jest to spowodowane tym, że sąsiad samowolnie wpiął się do mojego przyłącza. W tej chwili nie mam gwarancji ciągłego i niczym niezakłóconego dostępu do wody – informuje mieszkanka ul. Paderewskiego. 

Zwróciła się ona o pomoc do turkowskiego PGKiM, które poinformowało ją, że prawdopodobnie nastąpił błąd na etapie sprzedaży sąsiedniej działki, po której przebiega przyłącze. Przedsiębiorstwo nie jest i nigdy nie było właścicielem rury, stąd nie może zapewnić ciągłości w dostawie wody. Wskazano przy tym, że sprawę należy wyjaśnić ze stronami tej transakcji. W 1988 roku były nimi nowy właściciel działki, pan Tadeusz, oraz Miasto Gmina Turek, które wówczas oddało grunt do użytkowania wieczystego. Obecnie to prawo w związku ze zmianą stanu prawnego przekształciło się w prawo własności. 

W odpowiedzi na liczne pisma zainteresowanej, Urząd Miasta wskazał, że nie jest w stanie pomóc pani Barbrze. Gmina Miejska nie jest aktualnie właścicielem feralnej działki, na której przebiega wodociąg. Głos w całej sprawie zabrała zastępca Burmistrza Turku Joanna Misiak-Kędziora. - Jest instalacja z ulicy i każdy może się do niej podłączyć. Podkreśla przy tym, że to nie Miasto sprzedało feralne działki. 

Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

25-latek potrącił człowieka i próbował uciec. Jego auto spłonęło

Do groźnego wypadku doszło w piątek, 12 czerwca na trasie pomiędzy Turkiem a Kościelcem. Osobowe audi wjechało w maszyny do robót drogowych, potrąciło jednego z robotników, a następnie odjechało. Po kilkudziesięciu metrach samochód zaczął się palić. Kierowcą okazał się 25-letni mieszkaniec gminy Władysławów. 
Czytaj dalej
  2 komentarze
2 komentarze

Turek: Łączy nas krew, która ratuje życie

14 czerwca to na całym świecie Dzień Krwiodawcy i jednocześnie okazja do organizowania zbiórek krwi. Bezcennym lekiem można było podzielić się w sobotę, 13 czerwca w klubie Barbórka. 
 
 
Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Turek: Bezpieczniej na Górniczym Osiedlu. Nowe miejsca parkingowe i próg zwalniający

Na Osiedlu Górniczym  zamontowany został nowy próg zwalniający oraz oznaczone zostały  dwa miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych . Jak informuje radny Norbert Lament brakowały te dwie rzeczy i na prośbę mieszkańców zostały zrobione.
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Malanów: Pandemia powstrzymała rozbudowę szkoły w Dziadowicach

Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Dziadowicach (gmina Malanów) o salę sportową będzie musiała poczekać. Plany dotyczące inwestycji powstrzymała m.in. pandemia koronawirusa, ale też niedostateczny poziom dofinansowania, na który mogla liczyć gmina. 

 

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Pomóżmy Kindze stanąć na nogi! 

Blisko rok temu 32-letnia Kinga przechodziła przez przejście dla pieszych kiedy uderzył w nią samochód. Śpiączka, walka o życie - tak wyglądały pierwsze tygodnie. Dziś Kinga walczy o to, by stanąć na nogi. Potrzebna jest kosztowna rehabilitacja i dlatego ruszyła specjalna zbiórka.
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Malanów: Radni dołożyli do systemu śmieciowego

Rosnący koszt gospodarowania odpadami komunalnymi to zmora samorządów. Po przetargach zwykle okazuje się, że zabezpieczone środki są niewystarczające i trzeba wprowadzać zmiany w budżecie. Tak też było podczas przeprowadzonej w środę, 10 czerwca sesji rady gminy w Malanowie. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Spycimierz: Kwiatowy dywan powstał wokół kościoła

W tym roku nie będzie uroczystej procesji ulicami Spycimierza. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy przerwali tradycję układania kwiatowych dywanów. Od rana trwały prace przy kobiercu wokół świątynia
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Pandemia nie przerwała tradycji w Skęczniewie

Mieszkańcy Skęczniewa i okolic od zawsze w barwny i widowiskowy sposób pielęgnują tradycję układania kwietnych dywanów na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Chociaż z racji pandemii tegoroczne procesje we wszystkich parafiach wyglądają inaczej, to w Skęczniewie nie zabrakło kolorowych kobierców. 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.