Tuliszków: Wielopole - czasy i ludzie. Powstaje kolejna publikacja Artura Lodzińskiego

Artur Lodziński to turkowianin - jak sam mówi - z urodzenia i zamieszkania. Historia przodków sprawiła jednak, że w kręgu jego zainteresowań znalazło się Wielopole w gminie Tuliszków. Właśnie powstaje książka dotycząca tej miejscowości.
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Paula Biskup i jej muzyczna „Terapia”. Premiera na początku lutego

Paula Biskup zachwyciła jury telewizyjnego show „Mam Talent” i oczarowała widownię. Dobrnęła do finału, a teraz mierzy jeszcze wyżej. Już 6 lutego premierę będzie mieć teledysk do piosenki „Terapia”.
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

W piątek podpisanie umowy na budowę kolei Turek-Konin

Na piątek, 27 stycznia zaplanowano podpisanie umów pomiędzy samorządom województwa a spółką PKP Polskie Linie Kolejowe na realizację zadań w zakresie programu Kolej+.   Będzie wśród nich również umowa na budowę nowego połączenia Turek-Konin. 
 
Czytaj dalej
  10 komentarze
10 komentarze

Ciekawostka na niedzielę: Kryminalna przeszłość pieczęci z Turku

Od niedawna w zbiorach Wielkopolskiego Archiwum Społecznego znajduje się pieczęć o średnicy 49 mm. Jest to pieczęć, która, jak się mogło zdawać, należała do Państwowego Gimnazjum im. gen. Tadeusza Kościuszki w Turku. Interesujące jest jednak jej przeznaczenie… 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Uczniowie z Kaczek trenowali z wojskiem

W sobotę, 21 stycznia uczniowie ZSR CKP z Kaczek Średnich wzięli udział w kampanii „Trenuj z wojskiem w ferie”. Klasa LO Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz miłośnicy wojska z innych klas udali się do Sieradza, aby wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach.
 
Czytaj dalej
  3 komentarze
3 komentarze

Brudzew: Dzień Babci i Dziadka w Galewie

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które na dobre zadomowiły się w naszym kraju i mają stałą datę - co roku wypadają w tych samych dniach - 21 i 22 stycznia. Warto więc zawczasu przygotować prezent i złożyć życzenia.
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Malanów: Tragiczny finał poszukiwań 67-latka. Zaginiony mężczyzna nie żyje

W piątkowy wieczór (20 stycznia) służby ratunkowe otrzymały informację o zaginięciu mieszkańca gminy Malanów. Poszukiwania kontynuowano w sobotni poranek. Niestety, policjanci odnaleźli ciało 67-latka. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Tuliszków: Znać przeszłość i patrzeć w przyszłość. Wyjątkowy jubileusz w Grzymiszewie

"Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość” - te słowa towarzyszyły obchody 30. rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Grzymiszewie im. Romualda Traugutta. Uroczystość wpisała się w wydarzenia związane ze 160 rocznicą wybuchu powstania styczniowego. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Co na Warence zamiast kopalni? W planach rekreacyjne osiedle

Na terenie należącym do Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” w miejscowości Warenka (gm. Turek) może powstać osiedle domków letniskowych z dostępem do zbiornika wodnego. Gmina przystąpi do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Władysławów: Strażacy ochotnicy chcą wyższego ekwiwalentu

Druhowie z gminy Władysławów po raz kolejny wnioskowali o zwiększenie ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i ćwiczeniach. Wygląda jednak na to, że będą musieli poczekać, aż w samorządowych budżecie uda się wygospodarować dodatkowe środki. 
 
Czytaj dalej
  2 komentarze
2 komentarze

Do trzech razy sztuka… Pirat drogowy odpowie za recydywę, dwaj inni kierowcy stracili prawa jazdy

W minioną niedzielę (15 stycznia) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Turku zatrzymali do kontroli 22-latka, który przekroczył prędkość o 32 km/h. To było już trzecie jego wykroczenie tego typu popełnione w ciągu ostatniego tygodnia. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Ranking Perspektywy 2023: Srebrna tarcza dla Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Duży awans w prestiżowym zestawieniu

Zespół Szkół Technicznych w Turku znalazł się na 179 miejscu w ogólnopolskim rankingu Perspektywy 2023. To ogromny awans, który daje szkole Srebrną Tarczę i oczywiście - powody do dumy. 
 
Czytaj dalej
  2 komentarze
2 komentarze

Rok pozytywnych działań. Efekty przed nami

- Działania podejmowane w roku 2022 będą miały swój finał swój pozytywny efekt w roku 2023. Jesteśmy na początku tego roku, ale wiele przyznanych środków będzie się materializować w tym roku - podkreślał minister Ryszard Bartosik podczas konferencji podsumowującej minione 12 miesięcy. 
 
Czytaj dalej
  14 komentarze
14 komentarze

Rekordowa zbiórka krwi w Turku

Krwiodawcy z Turku i okolic po raz kolejny udowodnili, że ponad wszystko chcą dzielić się tym, co najcenniejsze. Środowa (4 stycznia) zbiórka okazała się rekordowa.
 
Czytaj dalej
  1 komentarz
Etykiety:
1 komentarz

Bartosz był pierwszy! 

Dziś rano przyszedł na świat pierwszy mieszkaniec powiatu tureckiego urodzony w nowym roku. To Bartosz, który będzie mieszkańcem gminy Władysławów.
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Droższe bilety na turkowską pływalnię

W związku z podwyżkami cen ciepła, kosztów funkcjonowania i zakupu materiałów, podobnie jak inne ośrodki w sąsiednich miastach, jesteśmy zmuszeni podnieść ceny biletów wstępu na obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji w Turku - taki komunikat wystosował dyrektor OSiR w Turku, Krzysztof Kolenda. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Dobra: Strażacy wejdą w nowy rok z nowym sprzętem

Nowy rok druhowie z OSP Dobra wkroczą ze sprzętem i umundurowaniem który udało się zakupić dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środkom od dobrskiego samorządu.
 
Czytaj dalej
  2 komentarze
2 komentarze

Magia wigilijnego czasu

Nie zapominajmy też o zwyczajach i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem.  Po co nam sianko pod obrusem i łuska karpia w portfelu? Sprawdźcie jakie są wigilijne zwyczaje i przesądy. 
 
Łuska karpia przyniesie dostatek 
 
Wigilia to wyjątkowy czas w roku. Wokół tego jednego dnia wyrosło wiele tradycji, zwyczajów i przesądów, które pozostają żywe w wielu domach. Jedną z nich jest przechowywanie w portfelu suszonych łusek karpia.  Mają one przyciągać pieniądze, a nawet - zapobiegać kradzieżom. W wigilijny dzień warto powstrzymać się również od wydawania pieniędzy i uregulować wszystkie długi - inaczej kolejny rok będzie dla nas kiepski pod względem finansów. 
 
Sianko pod obrusem i dodatkowe nakrycie 
 
Szykując wigilijną wieczerzę nie można zapomnieć o włożeniu pod śnieżnobiały obrus sianka. To zwyczaj w wielu domach praktykowany od pokoleń.ma symbolizować ubóstwo, w jakim narodził się Jezus Chrystus oraz skromność. Co ciekawe, według pogańskich przekonań sianko pod obrusem ma także sprowadzić dobrobyt dla domowników i stanowi dobrą wróżbę na nadchodzący rok. Na stole musi znaleźć się również dodatkowe nakrycie - dla niespodziewanego gościa, zbłąkanego wędrowca, który może pojawić się na kolacji. 
 
Dwanaście potraw
Tradycyjnie na wigilijnym stole musi pojawić się dwanaście potraw. Najczęściej są to: barszcz z uszkami, ryby przyrządzane na różne sposoby, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, kompot z suszonych owoców, czy z tradycji wschodniej - kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są moczka oraz makówki. Biała fasola i mak to gwarant stabilności finansowej. 
 
Czerwień i złoto 
Dekorując nasze domy warto zwrócić uwagę na dobór kolorów. Synonimem szczęścia i bogactwa są w czasie Bożego Narodzenia złoto oraz czerwień. Przesądni radzą zwrócić uwagę również na bieliznę… nowa, włożona w wigilijny wieczór zapewnić ma dostatek. 
 
My natomiast, bez względu na przesądy życzymy, aby był to czas spędzony tak, jak każdy z nas lubi najbardziej. Pełen spokoju i radości. 
  1 komentarz
1 komentarz

,,Betlejem to my sami”, czyli jasełka w Wyszynie

W klimat ciepła nadchodzących świąt Bożego Narodzenia wprowadziło wszystkich przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Wyszynie. Uroczyste spotkanie odbyło się w rodzinnej atmosferze świątecznego czasu. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Tragedia na krajówce. Zginął mieszkaniec gminy Władysławów

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek, 6 grudnia na drodze krajowej nr 92, na terenie gminy Kłodawa. W wypadku zginął 21-letni mieszkaniec gminy Władysławów.
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.