Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: Bóg błogosławił, ziemia plon wydała. Powiatowe Święto Plonów w Malanowie

Dożynki Powiatowe

-Podziękujmy rolnikom za ich codzienny trud, za to że nas żywią i zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe - w ten sposób wójt Ireneusz Augustyniak zwrócił się do gości zgromadzonych na Powiatowo-Gminno-Parafialnych dożynkach w Malanowie. Radosnemu świętowaniu towarzyszyła wspaniała pogoda i wiele atrakcji.

Czas dziękczynienia za udane zbiory

Pierwsza niedziela września to już tradycyjnie czas powiatowych dożynek. W tym roku rola gospodarza przypadła gminie Malanów, a wspólne świętowanie rozpoczęto od dziękczynnej mszy w intencji rolników.

Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy wyruszył sprzed kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika na boisko, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości.

Przed gośćmi zaprezentowały się delegacje wieńcowe z całego powiatu tureckiego, pokazując dumnie owoce pracy rolników w postaci misternie wyplecionych wieńców.

Podczas ceremoniału dożynkowego starostowie dożynek - Małgorzata Kubacka i Sławomir Dawicki wręczyli okazały bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren. Pani Małgorzata Kubacka jest mieszkanką Malanowa wraz z rodziną gospodaruje na 150 hektarowym areale. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję rośliną oraz hodowlę zwierząt. Podstawę zasiewu stanowi kukurydza oraz zboża. Pan Sławomir Dawicki wraz z żoną Justyną i dwójką dzieci prowadzi 100 hektarowe gospodarstwo w miejscowości Feliksów. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie zbóż, kukurydzy oraz hodowli krów i bydła opasowego. Obecnie stado liczy 130 sztuk, w tym 40 krów mlecznych i rocznie produkuje 360 000 litrów mleka. W ciągu 20 lat swojego gospodarowania.

Hołd dla ludzi polskiej wsi

- Wszyscy mamy świadomość, że praca rolnika jest trudna i wymagająca , a jeszcze dodatkowo zależy od czynników niezależnych od nas. Tym bardziej powinniśmy podziękować Bogu, że nasz teren - gminę Malanów i powiat turecki omijały klęski pogodowe, które w różnych regionach Polski zniszczyły wiele upraw - mówił w swoim okolicznościowym wystąpieniu wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak, życząc wszystkim, aby nigdy nie zabrakło symbolu obfitości jakim jest chleb.

Wagę tradycyjnych dożynek - jako symbolicznego momentu zakończenia prac polowych i dziękczynienia za pomyślne zbiory podkreślał również starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.

- Święto plonów stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak przywiązanie do ziemi, szacunek do przyrody i wolę kontynuowania zwyczajów ojców. Dzisiejsza uroczystość jest najlepszą okazją aby oda hołd ludziom polskiej wsi, za ich oddanie i dbałość o plony, za ich zasługi w historii, za to, że wieś polska jest ostoją narodowych tradycji - podkreślał starosta powiatu tureckiego.

Jak zapewniał natomiast minister Ryszard Bartosik, mamy to szczęście, że w naszej ojczyźnie chleba i żywności nie zabraknie - nawet w obliczu trudnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

- Dziękujemy Bogu i rolnikom, którzy każdego dnia w pocie czoła pracują na naszej polskiej ziemi po to, aby chleba nie zabrakło. W dzisiejszych trudnych czasach , gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna wywołana przez rosyjskiego agresora pytanie czy nie zabraknie nam żywności, czy nie zabraknie chleba staje się jak najbardziej aktualne. Szczęśliwe w powiecie tureckim i naszej umiłowanej ojczyźnie możemy odpowiedzieć, że chleba i żywności nie zabraknie dzięki ciężkiej pracy naszych rolników, dzięki temu, że tak wspaniale potrafią wykorzystywać swoje umiejętności, korzystając ze środków europejskich i krajowych - zaznaczał minister.

Głos zabrali również poseł Tomasz Nowak, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Turku Krzysztof Kałużny oraz prezes PIAST JMEN Eugeniusz Maciejewski.

Rozrywki dla duszy i ciała

Tradycyjne dożynki to nie tylko czas dziękczynienia, ale też dobrej zabawy. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Nagrodzono również wszystkie wspaniałe dożynkowe wieńce, reprezentujące poszczególne samorządy powiatu tureckiego. Komisja jednogłośnie uznała, że wszystkie zasługują na pierwszą lokatę.

Emocji dostarczyła także kulinarna Bitwa Regionów, w której w szranki stanęły Koła Gospodyń Wiejskich. Ostatecznie zwyciężyło Stowarzyszenie "Rozwoju Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa Tokary" za żeberka wieprzowe z suszonymi śliwkami w miodowej glazurze, drugie miejsce zajęły gospodynie z Pęcherzewa (gm. Turek) za faszerowaną kaczuchę i młodą kapuchę z szagówkami. Trzecia lokata przypadła KGW z Ewinowa (gm. Przykona), które przygotowało zawijaniec z dziczyzny z farszem z suszonych grzybów i pieczone ziemniaczki.

W konkursie na najlepszego dojarza niepokonany był wiceburmistrz Dobrej Przemysław Tomczak, a w mistrzostwa powiatu tureckiego w przeciąganiu liny zwyciężyła reprezentacja gminy Kawęczyn.

Na scenie prezentowali się utalentowani artyści i zespoły z gminy Malanów, umilając czas przybyłym gościom. Niedzielne świętowanie w Malanowie zakończył występ zespołu Imperium.

Mieszkańcy powiatu tureckiego mieli tego dnia również okazję podziwiać maszyny rolnicze oraz motocykle, które stały się jedną z atrakcji wydarzenia.

wideo: Marcin Jacuszczak
Tuliszków: Podziękowania i wyrazy uznania, czyli r...
Ciekawi świata i chętni do pomocy - spotkanie czło...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - Tomek w środa, 07 września 2022 11:16

Bartosik nie lubi burmisz z Tuliszkowa to sie okazalo

Bartosik nie lubi burmisz z Tuliszkowa to sie okazalo
Gość - Jer w poniedziałek, 05 września 2022 16:03

P. Poseł gdzieś Pan był jak ludzie protestowali przy chacjendzie przeciw niesprawiedliwości... Kiedy dawaja coś na talerz wtedy posła widać... załamka...

P. Poseł gdzieś Pan był jak ludzie protestowali przy chacjendzie przeciw niesprawiedliwości... Kiedy dawaja coś na talerz wtedy posła widać... załamka...
Gość - ja w wtorek, 06 września 2022 07:55

Wybory się zbliżają, więc autopromocja na całego!

Wybory się zbliżają, więc autopromocja na całego!
Gość - asbc w wtorek, 06 września 2022 18:06

Kowale go wybiorą:-) w końcu swój jest:-))) a czy mądry to już nieważne:-(

Kowale go wybiorą:-) w końcu swój jest:-))) a czy mądry to już nieważne:-(
Gość - gość w poniedziałek, 05 września 2022 05:51

Jest foto Bartosika, więc impreza się udała:-) Już się bałem, że nie dojedzie...

Jest foto Bartosika, więc impreza się udała:-) Już się bałem, że nie dojedzie...
Gość - Z.Filipowicz fan PiS w poniedziałek, 05 września 2022 15:05

Ostatni raz jako poseł na dożynkach .Sondaże nigdy nie kłamią a skoro rok przed wyborami jest źle to wniosek jeden.

Ostatni raz jako poseł na dożynkach .Sondaże nigdy nie kłamią a skoro rok przed wyborami jest źle to wniosek jeden.
Gość
niedziela, 16 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.