Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: Największa elektrownia słoneczna w Polsce oficjalnie otwarta

Brudzew

Największa elektrownia słoneczna w Polsce rozpoczyna działalność i produkcję czystej, zielonej energii. Farma powstała z inicjatywy Zygmunta Solorza i jest jednym z etapów realizacji przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego. Farma została zbudowana przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK w gminie Brudzew i ma moc 70 MWp. Jednym z odbiorców prądu będzie Grupa Polsat Plus. Właśnie dzisiaj, tj. 28 października dokonano jej oficjalnego otwarcia.

-To największa w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna
i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZE PAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię niemal wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK S.A.

Farma składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje teren ok. 100 ha. Jeszcze niedawno było to miejsce wykorzystywane przez Kopalnię Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie farmy, spółka ESOLEO zaangażowała m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

-Zielona energia z Brudzewa popłynęła dwa dni przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 26, zwanego „szczytem ostatniej szansy” dla świata na porozumienie w sprawie zatrzymania globalnego ocieplenia. Takie inwestycje pokazują, że przy porozumieniu wszystkich: biznesu, mieszkańców i samorządu, możemy ten wyścig na rzecz ochrony klimatu wygrać – mówi Mariusz Klimczak, prezes ESOLEO.

Podczas oficjalnego otwarcia inwestycji nie zabrakło przedstawicieli samorządu powiatu tureckiego, którzy wraz z inwestorami w tym właścicielem ZE PAK S.A.. Zygmuntem Solorzem dokonali przecięcia czerwonej wstęgi.

Jak poinformował prezes ZE PAK S.A. Piotr Woźny Powiat Turecki i Brudzew – kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii – to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto, zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze, zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie.

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie przyczyni się do zmniejszenia wzrostu temperatury atmosfery – co jest w tej chwili kluczowe dla zatrzymania ocieplania klimatu. Rocznie elektrownia ma produkować ok 68 188 MWh, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton CO2 rocznie. W tym kontekście należy pamiętać, że obecne wysokie ceny energii to między innymi efekt gigantycznego wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2 – w ciągu roku koszt emisji 1 tony wzrósł o 156% z 22,98 EUR/t do ok. 59 EUR/t.

Należy nadmienić, iż elektrownię zbudowało Konsorcjum ESOLEO Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Remontowe PAK SERWIS sp. z o.o.

Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO i PAK PCE podkreśla, że elektrownia jest pierwszym w Polsce modułem wytwarzania energii typu D, który przeszedł certyfikację ION wg nowego kodeksu sieciowego NC RfG.

-Inwestycja była realizowana w bardzo szybkim tempie – prace przygotowawcze rozpoczęto 4 listopada 2020 r., prawomocne pozwolenie zamienne na budowę uzyskaliśmy 12 lutego 2021 r., wtedy też rozpoczęliśmy montaż konstrukcji farmy. Montaż modułów trwał od 12 kwietnia do 11 sierpnia br. Zawiadomienie o zakończeniu budowy wysłaliśmy do starostwa 19 sierpnia 2021 r., a 26 października 2021 r. farma uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie ION wystawione przez ENERGA-OPERATOR S.A., co daje 355 dni od rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania certyfikatu ION.

Do budowy elektrowni oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA. Palety po modułach fotowoltaicznych zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli.

Lokalni samorządowcy zaproponowali, aby kilka z maszyn, które wspomagały niegdyś pracowników kopalni utworzyło swoisty skansen do którego zawsze można będzie wrócić. Pomysł napotkał się z pozytywnym odbiorem inwestorów i być może już niebawem mieszkańcy powiatu tureckiego z sentymentem wspominać będą niniejszy element przeszłości.



I miejsce uczennicy Zespołu Szkół Rolniczych w Kon...
Kawęczyn: Po wsparcie do samorządów. Radni dołożyl...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - Gośc w piątek, 29 października 2021 14:46

A dlaczego na fotografiach nie ma Bartosika??????????????????:-(((

A dlaczego na fotografiach nie ma Bartosika??????????????????:-(((
Gość - ciech w piątek, 29 października 2021 08:38

A pamiętacie jak pisiory obsrywali Solorza a teraz to jest ich przyjaciel.

A pamiętacie jak pisiory obsrywali Solorza a teraz to jest ich przyjaciel.
Gość - ***** *** w piątek, 29 października 2021 10:54

Przyjaźń jest wzajemna .Wystarczy zobaczyć jak zmieniły się Wydarzenia Polsatu.Krytyki PiS-u tam nie usłyszysz .A kiedyś ?

Przyjaźń jest wzajemna .Wystarczy zobaczyć jak zmieniły się Wydarzenia Polsatu.Krytyki PiS-u tam nie usłyszysz .A kiedyś ?
Gość - Paweł w czwartek, 28 października 2021 18:59

No to na kopalni pracowali sami ukraińcy. Bo ci to budowali. Z kopalni było góra kilka osób. Co za klamliwe informacje

No to na kopalni pracowali sami ukraińcy. Bo ci to budowali. Z kopalni było góra kilka osób. Co za klamliwe informacje
Gość - Paweł w czwartek, 28 października 2021 18:55

No faktycznie byłych górników zaangażowani przy budowie farmy. 10 czy 11? No chyba że na kopalni pracowali tylko ukraińcy.

No faktycznie byłych górników zaangażowani przy budowie farmy. 10 czy 11? No chyba że na kopalni pracowali tylko ukraińcy.
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.